כחלק ממאבקו בהגירה הבלתי חוקית לארה”ב הודיע אמש(ג’) נשיא ארה”ב דונאלד כי הוא שוקל להוציא צו נשיאותי כנגד מתן אזרחות אוטומטית לילדים שנולדו על אדמת ארה”ב. בעקבות הודעתו, ספג הנשיא ביקורות רבות.

הנשיא טראמפ חותם על צו. צילום ארכיון: הבית הלבן

 

על פי מתנגדי המהלך, הנשיא לא יכול להגביל הזכות המולדת לאזרחות באמצעות צו נשיאותי, והסמכות נמצאת, אם בכלל, בידי הקונגרס האמריקני.

כיום מעניקה ארה”ב אזרחות לכל תינוק שנולד על אדמתה, בין אם הוריו שוהים בה כחוק או לאו. פרקטיקה זו, כך על פי הנשיא טראמפ, מפרשת בצורה לא נכונה את החוקה. לדבריו, הפרשנות הקיימת היא רחבה מידי, ו”מעניקה תמריץ למהגרים בלתי חוקיים להישאר בארה”ב ולהביא בה ילדים לעולם: “היום כל אחד יכול להיכנס לארה”ב, ללדת בה ילדים ושהם יקבלו הטבות כאזרחים אמריקאים” אמר נשיא ארה”ב.

 

תכניתו של טראמפ היא לצמצם את הפרשנות שניתנת כיום לתיקון ‘זכות מולדת לאזרחות’ בחוקה האמריקנית. התיקון ה14, הקובע כי “כל אדם שנולד או נמצא בארה”ב כדין וכפוף לתחום השיפוט שלה זכאי לאזרחות אמריקאית”, מעורר מחלוקת סביב המונח “וכפוף לתחום השיפוט שלה”(במקור: and subject to the jurisdiction).

טראמפ טוען כי בלתי חוקיים, בין אם נשארו עם אשרת שהיה שפג תוקפה או שנכנסו ללא אשרה כלל, אינם נחשבים כמי שחוסים “תחת תחום השיפוט” של ארה”ב על פי כוונת כותבי החוקה, ולכן אינם זכאים לאזרחות על פיה. לדבריו, “מי שלא מכיר בתחום השיפוט שלנו לא יכול לקבל אזרחות על פיו”.

 

 

בציוץ שפרסם הבוקר (רביעי) בטוויטר ענה טראמפ לטענות כי אין בידיו הסמכות לבצע את המהלך: “הזכות המכונה ‘זכות מולדת לאזרחות’ עולה לנו המון כסף ואיננה הוגנת כלפי אזרחינו”, אמר והבטיח: “הזכות-לכאורה הזו תבוטל בדרך זו או אחרת”

בתוך כך, נמשכות ההכנות בגבולה הדרומי של ארה”ב לקראת הגעתו של “” מהונדורס שעושה דרכו לארה”ב בימים אלה.

צעדת המהגרים מהונדורס לארה”ב. צילום: רויטרס

 

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.