2:44 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > טראמפ מינה את קושנר ליועץ בכיר בענייני המזה"ת

טראמפ מינה את קושנר ליועץ בכיר בענייני המזה"ת

נשיא ארה"ב הנבחר מינה את ג'ארד קושנר, יהודי שומר מצוות וחתנו של הנשיא, ליועץ בכיר בממשל האמריקאי הנכנס. "נכס יוצא מן הכלל במהלך הבחירות ולאחריהן"

שבוע וחצי לפני כניסתו לתפקיד, דונאלד טראמפ לגבש את ההרכב שיעצב את מדיניות ממשלת ארה"ב ב-4 השנים הקרבות.

נטייתו של טראמפ לקדם אישים פרו ישראלים באה לידי ביטוי מיד לאחר בחירתו לנשיאות ארה"ב. כעת, טראמפ מינה את היהודי ג'ארד קושנר, איל נדל"ן ובעלה של בתו איווניקה, ליועץ בכיר בענייני מסחר והמזרח התיכון.

בדומה לנשיא הנבחר טראמפ, גם ג'ארד קושנר התפרסם אודות כישוריו בעסקי הנדל"ן. כמו כן, קושנר קנה את אמונו של טראמפ במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות. בין העצות שנתן הייתה מינויו של מייק פנס, מושל מדינת אינדיאנה לשעבר, לסגנו. עצה זו הגבירה את כוחו של טראמפ בתוך המאבק הפנימי במפלגה הרפובליקנית.

ס' הנשיא מייק פנס בסרטון תמיכה בישראל, מונה על סמך עצתו של קושנר. קרדיט: מטה המפלגה הרפובליקנית בישראל. 

בתוך כך, קושנר היה בין כותבי נאום טראמפ המפורסם בוועידת אייפק במרץ האחרון. בדיעבד, הנאום התברר כנקודת ציון ואבן דרך בקמפיין של טראמפ, בפרט בעמדותיו בנוגע למדינת ישראל.

הנשיא הנבחר הביע שביעות רצון לאחר אישור המינוי. "הוא יהיה חבר יקר ערך בצוות שלי, בעוד אני נערך להוציא לפועל מדיניות שאפתנית שתשים את העם האמריקאי בראש סדר העדיפויות. ג'ארד היה נכס יוצא מהכלל ויועץ נאמן במהלך מסע הבחירות ולאחריהן, בתקופת המעבר לבית הלבן, ואני גאה בכך שהוא ישמש בתפקיד הנהגה מרכזי בממשל שלי", אמר טראמפ.

jared_kushner_cropped
ג'ארד קושנר.

"מחויב לקבל על עצמו את כל חוקי האתיקה הפדרליים"

אנשי המפלגה הדמוקרטית טוענים כי המינוי אינו ראוי, בעקבות הקרבה המשפחתית בין טראמפ לקושנר. מנגד, אנשי טראמפ הודפים את הטענות. קושנר החל למכור את עסקי הנדל"ן בהם הוא מחזיק על מנת להימנע מניגוד עניינים עם כניסתו לתפקיד. בנוסף, קושנר רכש את שירותיה של עורכת הדין ג'יימי גורליק שתייעץ לו כיצד להימנע מניגוד אינטרסים.

בעבר, עורכת הדין ג'יימי גורליק כיהנה כסגנית שר המשפטים בממשלת קלינטון. גורליק הסבירה כי החוק האמריקאי נגד נאפוטיזם אוסר מינויים ממשלתיים של קרובי משפחה ע"י ראש המשרד. אולם, הבית הלבן לא נחשב למוסד ממשלתי לפי ההיבט החוקתי בארה"ב, ולפיכך, אין ניגוד עניינים במינויו של קושנר ליועץ. "מר קושנר מחויב לקבל על עצמו את כל חוקי האתיקה הפדרליים ואנו מתייעצים עם המשרד לאתיקה בממשל, גוף רשמי, כדי להחליט אלו צעדים לנקוט", סיכמה גורליק.

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?