No Tag To Print

ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

טראמפ מינה את ג'ון בולטון ליועץ לביטחון לאומי

בציוץ בטוויטר הודיע נשיא ארה"ב כי רוברט מקאמסטר הוחלף על ידי ידיד ישראל, שמתנגד לפתרון שתי המדינות והביע התנגדות להסכם הגרעין עם איראן

ג'ון בולטון. צילום: רויטרס

חילוף נוסף בבית הלבן: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הלילה (ו') כי ג'ון בולטון ימונה ליועץ החדש לביטחון לאומי, זאת לאחר שגנרל הרברט מקמאסטר יסיים את תפקידו. בולטון, ששימש כשגריר ארה"ב באו"ם וכיהן כתת מזכיר המדינה בתקופת ממשל ג'ורג' בוש הבן, נחשב לתומך ישראל מובהק. מועד המינוי חשוב במיוחד, לאור העובדה שבעוד כחודש וחצי, ה-12 במאי, יצטרך להודיע טראמפ אם בכוונתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן או לא.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא: "אני שמח להכריז כי, החל מה-9 באפריל, ג'ון בולטון יהיה היועץ לביטחון לאומי החדש שלי. אני אסיר תודה על שירותו של מקמאסטר, שעשה עבודה יוצאת מן הכלל ותמיד יישאר חברי". טראמפ הוסיף כי ההעברה הרשמית בתפקיד תתקיים ב-9 באפריל.

בהצהרה הרשמית הדגיש כי מקאמסטר "סייע בפיתוח מדיניות הביטחון של 'אמריקה תחילה'", ומנה את הישגי הממשל בתקופתו: שיקום בריתות ארה"ב במזרח התיכון, מיגור דאעש והבאת צפון קוריאה לשולחן המגעים. עוד הוסיף טראמפ כי הגנרל מקמאסטר שירת את המדינה יותר מ-30 שנים ו"הוא זכה בקרבות רבים, והאומץ והקשיחות שלו הם יוצאים מגדר הרגיל. הוא הנהיג את המועצה לביטחון לאומי באופן שעזר לממשל להשיג דברים נהדרים עבור הביטחון הלאומי של ארצות הברית".

בהצהרה מטעם הגנרל מקמאסטר נכתב: "אחרי 34 שנים של שירות למדינה, אני מבקש לפרוש מצבא ארצות הברית החל מהקיץ, שלאחריו אעזוב את השירות הציבורי. לאורך הקריירה שלי היה לי הכבוד לשרת לצד אנשים יוצאים מן הכלל. אני מודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות לשרת את אותו ואת המדינה כיועץ לביטחון לאומי. אני אסיר תודה לעמיתיי במועצה לביטחון לאומי שעבדו יחד כדי לספק לנשיא את ההזדמנויות הטובות ביותר להגן על האינטרסים של ארצות הברית בתחום הביטחון הלאומי".

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, הודתה למקמאסטר בחשבון הטוויטר שלה, "על שירותך ועל נאמנותך לארצנו", והוסיפה: "אומץ הלב, חוסר האנוכיות והמנהיגות שלך עוררו השראה בכולנו. מעל לכל, תודה על חברותך".

מתנגד לפתרון שתי המדינות ומתנגד להסכם הגרעין

עבור ירושלים, בולטון הוא איתות נוסף על התקרבות הממשל לעמדות ישראל. בדיוני הסנאט על מועד העברת השגרירות הישראלית לירושלים, השגריר לשעבר היה בין התומכים הנלהבים בהעברת השגרירות לעיר הבירה.

ד"ר דורי גולד עם ג'ון בולטון. צילום: המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

 

בראיון ל"מקור ראשון" בשנה שעברה אמר בולטון כי פתרון שתי המדינות "מת" והציע במקומו את החלופה הירדנית: "לאחר שבשבעים השנים האחרונות לא הצליחו לפתור את הסכסוך במזרח התיכון באמצעות פתרון שתי המדינות, כנראה שיש סיבה לכך".

לדבריו, "עזה חייבת לחזור לריבונות מצרית, ירדן וישראל צריכות לחלק את האחריות ביניהן על הגדה המערבית שרובה, לדעתי, יהיה בשלטון ישראל, והחלקים שאינם בריבונות ישראל יהיו בריבונות ירדן כמו לפני 1967. זה יבטיח עתיד כלכלי שנשלל מהם בגלל הרדיפה אחרי פתרון שתי המדינות".

בולטון היה מבקר גדול של מדיניות ממשל אובמה. בראיון לאתר "מידה" ב-2013, תקף בולטון את צעדיו של הנשיא הקודם ואמר: "ממשל אובמה, אם כן, מאבד את ידידיה הערביים של ארה”ב. זה פשוט דלת שנפתחת בפני הרוסים. ההשפעה של הסובייטים במזרח-התיכון גדולה יותר עכשיו משאר בכל זמן מאז שאנואר סאדאת זרק את היועצים שלהם ממצרים".

בולטון גם קרא למתקפת מנע ישראלית: "הייתי תומך בהתקפת-מנע כבר לפני חמש שנים, מפני שככל שאתה מחכה יותר, גדלה ההסתברות לכך שלאיראן יש יכולות מוסתרות שאיננו יודעים עליהן עדיין".

הכור הגרעיני בסוריה לאחר תקיפת חיל האוויר
השגריר האמריקאי לשעבר התייחס גם לכור הגרעיני בסוריה, אותו השמידה ישראל ב-2007: "יש כל סיבה לחשוב שאיראן מימנה את הכור הגרעיני שצפון-קוריאה בנתה בסוריה והושמד בספטמבר 2007. וגם אם נניח שהמודיעין הישראלי מצוין באיראן, הוא לא יכול להיות טוב באותה מידה בצפון קוריאה".