בהודעה מיוחדת שמסר נשיא ארה"ב דונלד ל' היום', הוא מתייחס לביקורו הצפוי בישראל במהלך החודש: "כבוד הוא לי להיענות בחיוב להזמנת ראש הממשלה לערוך את ביקורי הראשון כנשיא בישראל, שם אני אדגיש את הצורך לחזק את השותפות בין ישראל לארה"ב, שותפות שהיא סיפור הצלחה שנמשך שנים על גבי שנים".

טראמפ פירט לגבי רשימת הנושאים אשר עליהם בכוונתו לדון עם בפגישתו עם ראש הממשלה, "שורה של סוגיות אזוריות שמהוות מקור לדאגה משותפת עבורנו, לרבות בצורך לפעול נגד האיומים שמגולמים באיראן ובזרועותיה, באיום מצד דאעש ובאיום מצד ארגוני טרור נוספים". כמו כן, התייחס טראמפ פעם נוספת לכוונתו לקדם את התהליך המדיני מול הפלסטינים, "נשוחח על הדרכים לקדם שלום אמת ובר-קיימא בין הישראלים לפלסטינים". "אני מחכה בכיליון עיניים לביקור בונה ונהדר זה, שיתקיים מאוחר יותר החודש", סיכם הנשיא.

פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורה"מ בנימין נתניהו בוושינגטון. צילום: לע"מ
פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורה"מ בנימין נתניהו בוושינגטון. צילום: לע"מ

טראמפ הכריז בשבוע שעבר באופן רשמי כי יגיע לישראל ב-22 למאי. במהלך הביקור הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא , יו"ר הרשות הפלסטינית בבית-לחם, ולבקר ביד -ושם. כמו כן נבחנות האפשרויות כי הוא ינאם במצדה, ויבקר בכותל ובהר הרצל.

המסע של הנשיא האמריקני יתחיל בסעודיה, שם הוא מתכנן לערוך מפגש עם מנהיגים מרחבי העולם המוסלמי, ואחרי הביקור בישראל ימשיך לפגישה עם האפיפיור פרנסיסקוס בוותיקן. בכך ישלים מסע אצל שלוש מדינות המזוהות עם שלוש הדתות המונותאיסטיות – איסלאם, יהדות ונצרות.

כאמור ברמה המדינית, שאיפתו של טראמפ בביקור תהיה להתניע משא ומתן בין ישראל לפלסטינים. במהלך הצהרה משותפת שנתן בשבוע שעבר עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שביקר בוושינגטון אמר טראמפ: "אני רוצה שתהיה הנשיא הפלסטיני הראשון לחתום על ההסכם השלום הסופי. הפלסטינים והישראלים חייבים להתקדם להסכם שיעזור לשניהם להתקדם. אני ארצה להיות מתווך או מארח, ואנחנו נגיע ליעד".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא