ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. צילום: רויטרס

מהבית הלבן נמסר הערב (רביעי) רשמית כי ההחלטה סופית לגבי תקיפה צבאית בסוריה טרם התקבלה. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה כי  "לנשיא יש כמה אופציות ואנחנו ממשיכים לבחון אותן".

עם זאת הבהירה הדוברת כי "הנשיא רואה ברוסיה וסוריה אחריות למתקפה הכימית". "היו לנו שיחות עם מדינות כמו ערב הסעודית, צרפת, ישראל ובריטניה. גם ברמה של המועצות לביטחון לאומי, שרי ההגנה וממלא מקום שר

בהתייחס לאיומים של הנשיא טראמפ בציוצים בטוויטר כי "הטילים בדרך" אמרה הדוברת: "זו אופציה אחת, אבל זה לא האופציה היחידה".

בתוך כך, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי נתנה הוראה לשלוח צוללות בריטיות שימצאו בטווח שיגור מסוריה. בתקשורת הבריטית צוין כי האופרציה יכולה להתחיל כבר מחר בלילה.

מוקדם יותר דווח ב-BBC כי מיי אמרה לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהיא מוכנה להצטרף למערכה נגד משטר אסד. טראמפ נועד מוקדם יותר עם מזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס.

במשך היום נפוצו דיווחים היערכות נרחבת במזרח התיכון לקראת תקיפה מערבית בסוריה. לפי פוקס ניוז, מספנות רוסיות שעגנו בבסיס הימי טרטוס, עזבו כולן את האיזור מחשש להיפגע, במידה וקרבות הציוצים בין הבית הלבן לקרמלין יהפכו למהלומות אש. במקביל, הודיע צבא כי הוא עוקב אחר המצב בסוריה ואחר תנועת כלי שיט אמריקאים במפרץ.

תנועת הספינות הרוסיות במפרץ טרוטי. צילום: ImageSat International (ISI)/http://www.imagesatintl.com
תנועת הספינות הרוסיות במפרץ טרוטי. צילום: ImageSat International (ISI)/http://www.imagesatintl.com

 

בזירה נוספת, ערב הסעודית יירטה שני שיגורים לעבר ריאד שנורו מכיוון תימן.

כתבנו הצבאי נועם אמיר מסר כי צה״ל עוקב אחרי האירועים וההתפתחויות ומערכת הביטחון בדריכות בעיקר סביב האיומים של האיראנים להגיב על המתקפה. החשש הוא שבצד השני של הגבול ינצלו את זעמם לאחר תקיפה אמריקאים ויחממו את הגבול.

פוטין: המצב מדאיג, טראמפ: רוסיה, התכונני

אחרי שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלח מסר מאיים לעבר רוסיה, דווקא נשיא רוסיה  ולדימיר פוטין מנסה להרגיע. "המצב מדאיג מאוד, אנחנו מקווים שהשכל הישר ינצח".

מוקדם יותר טראמפ צייץ: "רוסיה התחייבה ליירט כל טיל שישוגר לעבר . תתכונני, רוסיה, כי הם יבואו, יפים וחדשים ו"חכמים"! אתם לא צריכים להיות שותפים עם חיה רוצחת בגז שנהנה לרצוח את אנשיו ונהנים מזה".

בתגובה לדברים, אמר דובר משרד החוץ הרוסי בתגובה להצהרת הטילים של טראמפ, אומר כי "טילים חכמים צריכים לטוס לעבר טרוריסטים, לא לממשלה חוקית".

בהמשך, צייץ טראמפ: "מערכת היחסים שלנו עם רוסיה במצב הגרוע אי פעם, כולל במלחמה הקרה. אין שום סיבה לזה. רוסיה זקוקה לסיוע שלנו עם הכלכלה שלהם, משהו שאמור להיות קל מאוד לעשות, ואנחנו צריכים כל האומות לעבוד יחד. עצרו את מירוץ החימוש".

אמש הטילה רוסיה  וטו במועצת הביטחון של האו"ם על פתיחת חקירה עצמאית של תקיפת הנשק הכימי בסוריה. לצד הרוסים, גם בוליביה התנגדה להקמת גוף החקירה, בעוד סין נמנעה. שאר 12 חברות המועצה הצביעו בעד.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח אתמול עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. השניים גינו את פעולות נשיא סוריה בשאר אל-אסד ו"חוסר החשיבות שלו לחיי אדם". בהודעת הבית הלבן נמסר כי השניים הסכימו "לא לאפשר שימוש נוסף בכלי נשק כימיים".

הנשיא טראמפ מתייחס למצב בסוריה במהלך נאום בפאלם ביץ', פלורידה. צילום: רויטרס

 

מוקדם יותר אתמול הודיע הבית הלבן כי טראמפ לא ייסע לפסגה שתוכננה בדרום אמריקה, זאת על מנת לפקח על התגובה האמריקאית בסוריה. במקביל, דורשים האמריקאים כי מועצת הביטחון של האו"ם תצביע על החלטה לבדוק את הטענות לשימוש בנשק כימי בסוריה.

מי שעוד מעורב במגעים לקראת תקיפה אפשרית הם הסעודים. שר החוץ הסעודי שנפגש היום עם מקרון אמר כי ייתכן שארצו תיטול חלק בתקיפה על סוריה.

בסוריה עצמה גם נערכים לקראת התגובה האמריקאית. הנשיא בשאר אל-אסד נפגש היום עם בני משפחות מהכפר דומא (שהותקף השבוע בנשק כימי – ע"ל) של אנשים שנעלמו ולמרות ההסכם עם המורדים לא חזרו מחוטה הוחזקו, לדברי המשטר, כחטופים. אל-אסד אמר כי מדובר בסוגיה הומניטרית ולאומית, וכי המשטר לא יחסוך במאמצים להשיבם.

שגריר רוסיה אלכסנדר זספיקין בדמשק הזהיר את ארה"ב מתקיפה ואמר בראיון לאל-מנאר כי "רוסיה תיישם את מה שהנשיא שלה הודיע על התמודדות עם כל תוקפנות אמריקנית על סוריה על ידי הפלת הטילים האמריקניים ותקיפת מרכזי השיגור שלה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.