פגישת הנשיא טראמפ וראשי הצבא אמש בבית הבלן. צילום: רויטרס
פגישת הנשיא טראמפ וראשי הצבא אמש בבית הלבן. צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יכריז מחר (שישי) בשעות הערב על האסטרטגיה החדשה שלו בכל הנוגע לסוגיית הגרעין האיראני, ולהסכם בינה ובין המעצמות. כך נמסר הערב מטעם דוברת הבית הלבן שרה סנדרס.

במהלך פגישה עם ראשי הצבא האמריקני בבית הלבן בשבוע שעבר רמז טראמפ בעניין איראן כי "ייתכן שזה השקט שלפני הסערה". הנשיא הבהיר כי אסור לאפשר לרפובליקה האיסלאמית להשיג נשק גרעיני. "המשטר האיראני תומך בטרור ומייצא אלימות, שפיכות דמים ותוהו ובוהו לרחבי המזרח התיכון. לכן, עלינו לשים סוף לתוקפנותה המתמשכת של איראן ולשאיפותיה הגרעיניות", אמר.

הכריז מלחמה? נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם בעצרת האו"ם, היום. צילום: רויטרס
הכריז מלחמה? נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נואם בעצרת האו"ם, היום. צילום: רויטרס

דברי טראמפ יהוו צעד ראשון בהחלטה אם לחדש את הסנקציות על המדינה שתכנית הגרעין שלה הוקפאה מאז 2015. כזכור, עמדת טראמפ בנושא מנוגדת לעמדותיהן של צרפת, גרמניה, בריטניה, רוסיה וסין שחתומות גם כן על ההסכם שלפי הסוכנות היבינ"ל לאנרגיה אטומית מקויים ע"י איראן.

בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם אמר טראמפ כי מדובר בהסכם "גרוע" ואף כינה אותו "מבוכה לארה"ב". למרות זאת, טרם ידוע מה ימליץ הנשיא לקונגרס בעניין הסנקציות ב-15 באוקטובר. אם לא יאושרר ההסכם, יכריע הקונגרס תוך 60 יום כיצד לפעול בנושא והסנקציות שהוסרו עם חתימת ההסכם – יוחזרו. בהתאם לדברי רה"מ בנימין נתניהו במליאת האו"ם שהציג את גישת "תקנו אותו או בטלו אותו", בוחנים במפלגתו של טראמפ חקיקה שתקשיח את תנאי ההסכם.

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20