נשיא ארצות הברית  מכיר בירושלים כבירת ישראל. הערב (ד’) נשא טראמפ נאום היסטורי בו הצהיר כי “הממשל האמריקני מכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל” באופן רשמי. “השלום לעולם אינו מעבר לתפיסה של אלה המוכנים להגיע אליו”, קבע. לפני הנאום כינס הנשיא את הקבינט המדיני שלו, ובפגישה זו אמר כי “ההחלטה הזו הייתה צריכה להתקבל לפני זמן רב”. מעט לפני ההכרזה, ארה”ב פרסמה אזהרה לדיפלומטיים שלא להגיע לישראל ללא צורך.

טראמפ מציג את הצו המנהלי המכיר רשמית בירושלים בכירת ישראל. צילום: רויטרס
טראמפ מציג את הצו המנהלי המכיר רשמית בירושלים כבירת ישראל. צילום: רויטרס

“ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות להגדיר בעצמה את בירתה. למעשה זו עובדה וזה יכול להביא את השלום”, קבע הנשיא האמריקני בנאומו. “ היא לא רק לב לבה של שלוש דתות, אלא כיום גם לבה של אחת מהדמוקרטיות המשגשגות ביותר בעולם. בשבעת העשורים האחרונים הוקמה מדינה בה יהודים, נוצרים ומוסלמים יכולים לחיות על פי צו אמונם”, הוסיף טראמפ.

“עם זאת”, לדבריו, “במשך כל השנים ארה”ב לא הכירה באופן רשמי בירושלים כבירתה של ישראל. למעשה, לא הכרנו באף בירה בישראל – אך כיום אנחנו מכירים: ירושלים היא הבירה של ישראל. זו לא רק במציאות, אלא הכרחי”.

הנאום נשא גם משמעויות אופרטיביות, בהן מתן הוראה למחלקת המדינה להתחיל בתהליך העברת השגרירות מת”א לירושלים, תהליך שצפוי לקחת לפחות שלוש או ארבע שנים, בהנחה שהמדיניות תישאר דומה. “הוריתי למחלקת המדינה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים”, הודיע טראמפ בנאומו. “התהליך יחל באופן מיידי בתוכניות אדריכליות להעברת השגרירות, זו מחווה מדהימה לשלום”. מרגע הנאום, טראמפ ממשיך לחתום על הצו הנשיאותי המשהה את הוראת הקונגרס מ-1995, עד להשלמת התהליך.

שגרירות ארה"ב בתל אביב. צילום: פלאש 90
ארה”ב בתל אביב. צילום: פלאש 90

 

על רקע האיומים מצד העולם הערבי בעקבות ההודעה על ההכרזה ההיסטורית, הבהיר טראמפ כי “ההחלטה לא אמורה בשום אופן להפחית מהמחויבות שלנו להסכם שלום. אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל טוב עבור הישראלים והפלסטינים. איננו נוקטים עמדה, החלטות סופיות על קביעת הגבולות יקבעו בין הצדדים”.

הנשיא קרא “לצדדים לשמור על סטטוס קוו, כולל במסגד אל אקצא”. הוא המשיך ואמר כי “במעשיי היום אני מאשרר את המחויבות הארוכה של ממשלי להגעה לשלום באזור. יהיו כמובן חילוקי דעות בלי קשר להכרה היום, אבל נגיע לשלום ולמקום שיהיה טוב יותר להבנה ולשיתוף פעולה”.

בחמאס מאיימים.
“לגרש ולהדיח את הקיצוניים”. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה מאיים ב”קץ הכיבוש”

 

את נאומו חתם טראמפ באומרו כי “השלום הוא בר השגה לאלו שרוצים להגיע אליו. ילדינו צריכים לרשת אהבה ולא שנאה, אני חוזר: המסר שאני מעביר, כמו בסעודיה בתחילת השנה, מזרח התיכון הוא אזור עשיר בתרבות והיסטוריה. העמים שם מדהימים ומבריקים. אבל העתיד המזהיר שמחכה לאזור הזה ספוג בשפיכות דמים, בבורות ובטרור, הגיע הזמן לכל אלה שרוצים בשלום לגרש ולהדיח את הקיצוניים”.

הכרזת הנשיא מהווה “הכרה במצב ההיסטורי והנוכחי”, לפי גורמים אמריקאים בכירים, שהדגישו כי לא מדובר בהצהרה פוליטית. הנשיא האמריקאי הסביר קודם לכן כי הגבולות הפיזיים והפוליטיים של העיר לא ישונו והוא נמנע משימוש בטרמינולוגיה שתקבע את המציאות עבור הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לירושלים לא קרא בירה בלתי מחולקת והצהיר כי גבולותיה ייקבעו במגעים בין הצדדים.

טראמפ בישיבת הקבינט

עוד בטרם ההכרזה, החלטתו של טראמפ עוררה זעם של מספר מדינות. שגריר בוליביה באו”ם סחה לורנטי סוליס, יפעל לכנס את מועצת הביטחון של האו”ם בעקבות הכרזתו של טראמפ. לדבריו, ההחלטה “חסרת אחריות ומסוכנת, שפוגעת בחוק הבינלאומי, החלטות מועצת הביטחון וכל מאמץ לשלום באיזור”.

גם ראש ממשלת בריטניה הביעה את הסתייגותה ממהלכו של טראמפ. תרזה מיי אמרה כי עתידה של ירושלים ושל ההתנחלויות צריך להיקבע במשא ומתן ישיר בין ישראל והפלסטינים. גם בליגה הערבית מודאגים, ואמרו כי מדובר בפגיעה בלתי צודקת בערבים. גם נציגים נוצרים מירושלים פנו לטראמפ בבקשה שיחזור בו. מי שעוד הצטרף לקולות המוחים הם אנשי התנועה הרפורמית בארה”ב, שהגדירו את ההחלטה כ”לא נכונה לעת הזו”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.