ב'וושינגטון פוסט' נחשף הלילה (ב') כי דונלד נשיא ארה"ב חשף מידע מסווג ביותר בפני סרגיי לברור שר החוץ הרוסי וסרגיי קיסליאק שגריר בארה"ב, במהלך פגישתם בשבוע שעבר בבית הלבן. כמו כן סיפק טראמפ פרטים שעלולים לחשוף את מקור המידע והאופן בו נאסף, כך נמסר מפקיד ופקיד לשעבר בממשל האמריקאי.

דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

לפי הפקידים, את המידע שחשף טראמפ, הנוגע למזימה של ארגון דאעש באחת הערים בסוריה, סיפקה אחת מבעלות הברית של ארה"ב במזרח התיכון במסגרת הסדר מודיעיני הנחשב לרגיש ביותר – עד כדי כך שפרטים לגביו הוסתרו מבעלות ברית אחרות ובתוך הממשל האמריקאי עצמו. הפגישה המדוברת נערכה יום לאחר פיטוריו של ג'יימס קומי ראש ה-FBI.

ג'יימס קומי, ראש ה-FBI לשעבר. צילום: רויטרס
ג'יימס , ראש ה-FBI לשעבר. צילום: רויטרס

חשיפתו של טראמפ אינה בלתי חוקית, אך שיתוף המידע ללא הסכמה מפורשת של בעלת הברית שסיפקה אותו מהווה הפרה קשה של אתיקה בעולם המודיעין והריגול. למעשה, אותה בעלת ברית הזהירה בכירים בממשל האמריקאי מספר פעמים שהיא תחסום את הגישה למידע הרגיש אם הוא יופץ בתפוצה רחבה מדי, סיפר הפקיד לשעבר. החשש הוא שרוסיה תוכל להבין בדיוק כיצד נאסף המידע ולנסות לשבש את מאמצי האיסוף.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. צילום: ויקיפדיה
נשיא רוסיה ולדימיר . צילום: ויקיפדיה

בתגובה להאשמות אמר הרברט מקמאסטר היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, : "בשום שלב לא נדונו מקורות או שיטות מודיעין ולא נחשף שום מבצע צבאי שלא היה ידוע לפני כן". גם שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, התייחס לדיווח ואמר כי טראמפ לא דן ב"מקורות, שיטות או מבצעים צבאיים".

החשש הוא שהידע על התוכניות של דאעש עלול להוביל את רוסיה, שנלחמת גם היא בסוריה אך מקדמת גורמים ומטרות שונים מאלו של ארה"ב, לפענח את הפרטים הללו.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא