מפגש פסגה היסטורי בין ארה”ב לצפון קוריאה: הבוקר (ג’) בשעה 4:00 (שעון ישראל) החלו נשיא ארה”ב, דונלד טראמפ, ושליט צפון קוריאה, קים ג’ונג’ און, את פגישתם הדרמטית. השיחה התמקדה בפירוז צפון קוריאה מנשקה הגרעיני תמורת נגדה. השניים חתמו על מזכר הבנות שסיכם את הפגישה. כאשר נשאל טראמפ אם סוכם גם על פירוז מנשק גרעיני, השיב: “נתחיל בתהליך מהר מאוד”.

במוקד מסמך ההבנות: ארצות הברית תעניק ערבויות בטחוניות לצפון קוריאה. קים, מצידו, התחייב לפירוז מוחלט של חצי האי הקוריאני. שתי המדינות יחדשו את יחסיהן הדיפלומטיים.

טראמפ אמר כי מהפגישה עולה כי “שינוי אמיתי הוא אפשרי. הפגישה איתו הייתה כנה, יעילה ומקדמת. למדנו להכיר זה את זה היטב בזמן קצר. אנו ערוכים לכתוב פרק חדש ביחסים בינינו. רק לפני 70 שנה, עימות מדמם בקוריאה הוביל למותם של עשרות אלפים, בהם גם אמריקנים. המלחמה לא נגמרה. אבל עכשיו יש תקווה שהיא תיגמר. העבר לא חייב להכתיב את העתיד. הסכסוך של אתמול לא חייב להיות המלחמה של המחר. אנו יכולים להעריך את קורבנם של אבות אבותינו על ידי שלום עבור בנינו”.

הנשיא טראמפ במסיבת העיתונאים בסינגפור, אחרי הפגישה עם קים. צילום: רויטרס

 

עוד הוסיף טראמפ: “אין גבול למה שצפון קוריאה תוכל להשיג בוויתור על ”. עם זאת, הבהיר כי בשלב זה העיצומים על יימשכו. “קים בדרכו חזרה לצפון קוריאה ואני יודע שכאשר הוא יגיע לשם הוא יתחיל בתהליך החשוב הזה, שישמח אנשים רבים”.

בתשובה לשאלה על הערבויות הביטחוניות עליהן חתם, אמר טראמפ כי הוא מקווה לצמצם את כמות החיילים בצפון קוריאה אך לא בשלב זה. “נפסיק את משחקי המלחמה, מה שיחסוך הרבה כסף”.
עוד נשאל הנשיא בנוגע לפירוק מנשק גרעיני של צפון קוריאה ואם יהיה בלתי-הפיך. “דיברנו על מחויבות מוחלטת לפירוק מנשק גרעיני של כל חצי האי הקוריאני. זה יושג ע”י הכנסה של פקחים רבים ועל ידי גיבוש אמון. זה פירוק מוחלט של נשק גרעיני, וזה יאומת”.
העיצומים יוסרו רק לאחר שארה”ב תהיה בטוחה כי הגרעין מפורק. הנשיא התייחס גם להשפעה על הסכם הגרעין עם איראן, ואמר כי הוא “מקווה בהמשך לעשות הסכם דומה עם טהראן, אבל זה מוקדם מדי בשביל זה כרגע”.
טראמפ וקים חותמים על מזכר ההבנות. צילום: רויטרס

טראמפ נשאל גם על מצב זכויות האדם העגום בצפון קוריאה ואמר כי הסוגיה הזאת תידון בהמשך. “הצלחנו ברגע האחרון להבטיח כי שיירי החללים במלחמה יוחזרו לקרוביהם. זה משהו מאוד חשוב להרבה מאוד אנשים”.

הנשיא הודה כי הסוגיה נדונה פחות ביחס לפירוק מנשק גרעיני, שהייתה המרכזית. “הוא נושא ונותן טוב”, אמר על שליט צפון קוריאה.

קים: “הייתה לנו פגישה היסטורית”

במסגרת הצהרות משותפות שלא הייתה מתוכננת מבעוד מועד, אמר הנשיא האמריקני כי מדובר ב”מסמך חשוב מאוד ומקיף”. עוד הוסיף טראמפ כי “היחסים שלנו עכשיו עם כל חצי-האי הקוריאני יהיה שונה מבעבר. אנו רוצים לעשות משהו. יצרנו קשר מיוחד. נטפל בבעיה מסוכנת לעולם. אני רוצה להודות לנשיא קים. זה עבד לשנינו הרבה יותר טוב ממה שכל אחד היה יכול לצפות. זה יוביל לעוד ועוד”.

פגישת טראמפ וקים. צילום: רופטלי

טראמפ אמר כי יזמין את קים לבית הלבן: “היה משא-ומתן טוב. למדתי שקים אוהב את ארצו מאוד, הוא אדם מוכשר מאוד”. “אני אשמח להגיע לפיונגיאנג ביום מן הימים, ואני בהחלט אזמין את קים לוושינגטון”.

מנהיג קוריאה הצפונית אמר מצדו כי “הייתה לנו פגישה היסטורית והחלטנו להשאיר את העבר מאחור. אנו עומדים לחתום על מסמך היסטורי. העולם רואה שינוי גדול. אנו רוצה להודות לנשיא טראמפ על ארגון הפסגה”.

 

נשיא ארה”ב טראמפ לוחץ ידיים למנהיג צפון קוריאה קים. צילום: רויטרס

 

הפגישה ההיסטורית התקיימה במלון “קפלה” באי סנסוטה שבסינגפור, כאשר בתחילה השניים מסרו הצהרות קצרות לכלי התקשורת. הנשיא האמריקני ניסה להישמע חיובי ואמר כי “אני בטוח שיהיו לנו יחסים נהדרים”. מנהיג צפון קוריאה קים אמר כי “הגענו לכאן אחרי שהתגברנו על כל המכשולים” בין שתי המדינות. עוד הוסיף, בפנייה לטראמפ כי “נחמד לפגוש אותך, אדוני הנשיא”.

בתחילה, השניים נפגשו בשמונה עיניים, כאשר מלבדם נמצאו גם שני מתורגמנים שיסייעו בניהול השיחה. לאחר כ-40 דקות יצאו השניים למרפסת ונופפו לכלי התקשורת. לאחר מכן הצטרפו יתר חברי המשלחות, כאשר לצידו של טראמפ . התיישבו שר החוץ מייק פומפאו, ראש הסגל ג’ון קלי והיועץ לביטחון לאומי ג’ון בולטון. בצד של קוריאה הצפונית ישבו ראש הביון לשעבר קים יונג צ’ול, שר החוץ רי יונג הו ובכיר המפלגה הקומוניסטית רי סו יונג.

מפגש המשלחות בין ארה”ב וצפון קוריאה. צילום: רויטרס

 

טראמפ אמר כי הפגישה בין השניים הייתה מצוינת והצהיר כי “אנחנו נפתור בעיה גדולה ודילמה גדולה”. עוד הוסיף כי השניים כבר השיגו “הצלחה עצומה יחד” והוסיף: “זה יצליח. זה ייעשה”. קים, שדבריו תורגמו אמר מצידו, “אני חושב שכל העולם צופה בנו ברגע זה. אנשים רבים בעולם סבורים שזאת סצנה מסרט פנטזיה או מדע בדיוני”. הרודן נשאל על ידי עיתונאים אם יסכים להתפרק מנשקו הגרעיני, אך הוא לא השיב.

פסגת הגרעין: פיוס היסטורי או פיצוץ?

עד לפני חודשיים פסגה בין מנהיגי שתי המדינות שהחליפו מהלומות מילוליות דרך אמצעי התקשורת נראתה דמיונית, כיום הצדדים מביעים תקווה להגיע להבנות. יחד עם זאת אין ציפייה כי אלו יושגו בפגישה זו בלבד. בנוסף, חזרת היריבות בין שתי המדינות אם תתפוצץ הפסגה איננה תרחיש מופרך.

נשיא ארה”ב ושליט צפון קוריאה קים ג’ונג און. צילום: רויטרס

 

עפ”י דיווחים, טראמפ תכנן להישאר בסינגפור עד ליום רביעי, אך ככל הנראה יקדים את חזרתו בעקבות העזיבה המתוכננת של קים עם תום מפגש הפסגה. צוותים של שתי המדינות כבר ערכו פגישה מקדימה לפסגה ובבית הלבן הודו כי השיחות מתקדמות מהר מהצפוי.

שלשום הצהיר מייק פומפאו, מזכיר המדינה האמריקני, כי ארצו לא תוותר על הדרישה לפירוק הגרעין: “משטר הסנקציות יישאר בעינו עד שצפון קוריאה תחסל לחלוטין ובאופן בר בדיקה את התוכניות שלה לפיתוח נשק להשמדה המונית”. פומפאו הביע אופטימיות במקביל לגישה זהירה שמטרתה לבחון את כנותה של צפון קוריאה.

בתוך כך, הכדורסלן לשעבר, , הגיע לסינגפור כדי לתמוך בידידו קים ג’ונג’ און. “אני מתרגש להיות חלק מזה”, אמר הספורטאי האמריקני, “זה צריך ללכת די טוב, אבל לא צריך לצפות ליותר מדי בפעם הראשונה. הדלתות נפתחות”.

בא לעזרת חבר. דניס רודמן. צילום: רויטרס
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.