אחרי 21 חודשים דרוכים של המתנה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להודיע היום (שלישי) על בחירתו באלן קאר כשליח המיוחד למאבק באנטישמיות – כך על פי דיווחים בתקשורת האמריקאית.

במסגרת תפקידו, נדרש השליח המיוחד להגן מפני אנטישמיות ולייעץ למדינות בעולם כיצד להיאבק בה.

לקאר, יהודי ממוצא עיראקי מצד אמו ונכד לניצול שואה מצד אביו, סיפור חיים מרתק. בשנת 1948, נדון סבו על ידי המשטר העיראקי למאסר של 5 שנים בעקבות אשמה כוזבת של תעמולה קומוניסטית.

"אמא שלי זוכרת עד היום את ההיסטריה בבית בבוקר בו באו לעצור אותו, כשקצף הגילוח עדיין מרוח על פניו", סיפר בראיון שהעניק בשנת 2013 ל-Times of Israel. "לעדים המוסלמים שהעידו נגדו במשפט היה לו רק דבר אחד לומר -'שקרנים'"

ב-1950, המשפחה נמלטה לישראל והסב הכלוא סיים לרצות את עונשו ונמלט אף הוא לישראל. אמו של קאר שירתה בחיל המודיעין בצה"ל, ולאחר השחרור טסה לניו יורק ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם.

בניו-יורק הכירה את אביו של קאר – בן לניצול שואה – והשניים התחתנו. קאר התחנך בבית ספר יהודי ונהג לבקר את המשפחה בישראל בכל שנה בחופשת הקיץ.

אלן קאר. צילום: באדיבות ויקיפדיה

 

קאר למד משפטים באוניברסיטת נורת'ווסטרן, הוסמך ועבד בשוק הפרטי בארה"ב ובישראל (קאר לקח חלק בהקמת הסנגוריה הציבורית בישראל בשנות ה-90). מאוחר יותר הצטרף לחיל המודיעין האמריקאי כפרקליט צבאי.

בשנת 2003 נשלח לעיראק כתובע בפרקליטות הצבאית של ארה"ב בבגדד, וניהל משפטים נגד מחבלים. בתקופת שהותו בעיראק הקפיד לשמור על אורח חיים יהודי והיה מארגן ארגן עבור החיילים היהודים קבלות שבת, ליל סדר ואף זכה לסגור מעגל – בשם הסב – כשהדליק חנוכייה בארמונו של הדיקטטור שחוסל – סאדאם חוסיין.

"אני מקווה שאעשה את ההבדל, כי בסופו של דבר מה שחשוב אלו התוצאות", אמר קאר בראיון ל-  JNS. "אני מתפלל שיהיה לי כוח להשפיע על הבעיה הנוראית זו".

 

קאר, חבר המפלגה הרפובליקנית, ניסה את מזלו בריצה לקונגרס בשנת 2014, אולם נכשל. הוא מתגורר כיום בלוס אנג'לס עם אשתו ושתי בנותיו ועובד כעורך דין במשרד התובע הראשי במדינה.

הקהילה היהודית מיהרה לשבח את הבחירה של נשיא ארה"ב בקאר.

"אלן קאר הוא בחירה טובה מאוד. הוא מקדיש עצמו לנושאים הנוגעים לאנטישמיות כבר שנים רבות", אמר מלקולם הונליין, סגן יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים באמריקה. "הוא מבין את ההיסטוריה, כמו גם את האתגרים הנוכחיים. אני משוכנע שהוא יעבוד קשה כדי לטפל בתופעת האנטישמיות הגואה – מימין ומשמאל".

הונליין המשיך ואמר: "אנחנו בארצות הברית צריכים לבחון את הדפוסים האלה בזהירות, ללמוד מחוויות העבר וההווה באירופה ולהילחם ביעילות באנטישמיות".

אנדי ברנס, מנכ"ל AEPi  – אחוות סטודנטים יהודית בין-אוניברסיטאית הפועלת בארצות הברית, בבריטניה, בקנדה ובישראל – שקאר היה חבר בולט בה, הגיב בהתלהבות למינוי.

"קאר הוא בהחלט האדם הנכון לתפקיד. אין טוב ממנו לתפקיד על פני כדור הארץ. מחויבותו המתמשכת לשרת את ארה"ב ואת העם היהודי היא אגדה. הוא יהודי מחויב, פובליציסט פרו ישראלי, חד כמו תער ותובע מצליח מאוד", אמר ברנס.

מטעם הארגון יהודי IAC – המועצה הישראלית-אמריקאית – נמסר: "איחולינו החמים לאלן קאר, חבר המועצה שלנו. מינוי זה הוא ציון דרך חשוב עבור הקהילה שלנו, ואנחנו עומדים מאחורי קאר בתפקידו המגן לא רק על העם היהודי, אלא גם על הערכים של אמריקה והעולם החופשי".

בתוך כך, נציין כי לאחרונה עלתה הצעת חוק בסנאט לשדרג את מעמדו של השליח המיוחד לדרגת שגריר.
לינור בר-אל

לינור בר-אל