נשיא ארה"ב דונלד . צילום: רויטרס

 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ חתם על תזכיר נשיאותי המורה על לפרוס את כוחותיו בגבול עם . "המצב בגבול הגיע כעת לנקודת משבר", כתב הנשיא בהצהרה לשרי ההגנה וביטחון המולדת ולתובע הכללי. "ההפקרות המתמשכת בגבולנו הדרומי סותרת ביסודה את הביטחון, הבטיחות והריבונות של העם האמריקני, אין ברירה אלא לפעול".

המזכירה לביטחון המולדת, קריסטן נילסן, הצהירה כי כבר החלה לעבוד על הסכמים עם מושלי המדינות שנמצאות בגבול, אשר תומכים פה אחד במהלך, בנוגע להיקפי הכוח שייפרס ומיקומו. בנוסף, יסומנו אזורים בהם יהיה מעקב אווירי ובאמצעים נוספים. בכל הקשור לעלויות, אמרה נילסן כי "זה יעלה כמה שצריך". ברשת AP צוטט גורם בקונגרס שאמר כי מדובר בעלות שיכולה להגיע ל-120 מיליון דולר בשנה.

קו הגבול שבין סן דייגו, קליפורניה לבין טיחואנה, מקסיקו. צילום: רויטרס

 

טראמפ הצהיר מוקדם יותר כי בכוונתו להשתמש בכוח צבאי לטובת אבטחת הגבול עם מקסיקו כדי לעצור את ההסתננות הבלתי חוקית ואת הברחות הסמים. בחודשיו הראשונים בבית הלבן נרשמה ירידה בכמות המסתננים המקסיקנים לשטח ארה"ב, אך בהמשך נרשמה עלייה חדה בהיקפי ההסתננות. בניית החומה, אחת מהבטחות הבחירות העיקריות של טראמפ, מתקדמת באיטיות.

 בסנאט המקסיקני מגיבים בזעם על המהלך של הנשיא טראמפ, ודורשים מהממשלה להפסיק את שיתוף הפעולה עם האמריקאים בכל הקשור לנושאי הגירה וביטחון עד שהנשיא האמריקאי "יתייחס למקסיקו בכבוד". "ממשלת מקסיקו הודיעה לממשל האמריקני כי אם ההיערכות המוצהרת של המשמר הלאומי תהפוך למיליטריזציה של הגבול – זה יפגע קשות ביחסים בין הצדדים", נכתב בהודעה רשמית של משרד החוץ המקסיקני.
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.