מנהיגי מדינות ה-G7 – ארגון המדינות המתועשות – חתמו הלילה (ראשון)  על הודעה משותפת בדבר הצורך ב"סחר חופשי, הוגן ומיטבי עבור כל הצדדים" ועל חשיבות המלחמה בפרוטקציוניזם – מדיניות הטלת מכסים על מוצרי ייבוא לשם העצמת ייצור עצמי. הפסגה הכלכלית, שנערכה במשך שלושה ימים בקנדה, בהשתתפות ארצות הברית, קנדה, בריטניה, צרפת, איטליה גרמניה ויפן, הסתיימה אמש, כאשר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם אף הוא על המסמך.
הנשיא טראמפ. צילום: רויטרס
אלא שזמן קצר לאחר מכן, כשהוא כבר במטוס בדרך לסינגפור לפסגה עם קים ג'ונג און, צייץ טראמפ כי הוא חוזר בו מהתמיכה בהצהרה ותקף את ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. "ראש הממשלה ג'סטין טרודו התנהג בצורה כל כך כנועה ומתונה במהלך פגישת ה-G7 שלנו, ורק אחרי שעזבתי ערך מסיבת עיתונאים ואמר ש'המכסים של ארה"ב הם די מעליבים' ושהוא לא מסכים 'שישחקו בו'. מאוד לא נאמן וחלש. המכסים שלנו הם תגובה ל-270 אחוזים שלו על מוצרי חלב", צייץ טראמפ.
 
טראמפ אף הודיע כי הוא הנחה את הממשל שלא לחתום על הצהרת הסיכום הרשמית של הפסגה, זאת "בהתבסס על הצהרותיו השקריות [של טרודו] במסיבת העיתונאים, והעובדה שקנדה גובה מכסים גבוהים מהחקלאים והעובדים שלנו". נשיא ארה"ב הוסיף ותקף את טרודו בציוץ נוסף בטענה ש"הוא התנהג בצורה כל כך נעימה במהלך פגישותינו בוועידה ואחרי שעזבתי ואמר במסיבת עיתונאים כי 'המכסים האמריקנים היו סוג של מעליבים' וכי 'לא ניתן שידחקו אותנו לפינה'. מאוד לא הוגן וחלש".
 
בהצהרה הרשמית המשותפת לאחר הפסגה, שממנה כאמור חזר בו לאחר מכן הנשיא טראמפ, נמסר: "אנחנו מדגישים את החשיבות הרבה של מערכת סחר בינלאומית המבוססת על חוקים, ונמשיך להילחם בפרוטקציוניזם". נכתב כי המנהיגים הסכימו שיש צורך ב"סחר הוגן, חופשי ומועיל לכל הצדדים. אנחנו שואפים לצמצם מכסים וסבסודים, ואנו מחוייבים לדון בהסכם הסחר העולמי – כדי להפוך אותו להוגן יותר בהקדם האפשרי".

.

מלשכתו של טרודו נמסר בתגובה: "טרודו לא אמר דבר שלא נאמר קודם לכן בשיחות עם טראמפ. ראש הממשלה נותר ממוקד על מה שהושג בפסגת ה-G7".
לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא