בתום ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל, הבטיח הנשיא כי ממשלו יעמוד לצד ישראל. "בשם ארה"ב, אנו מתחייבים לעמוד אתכם, כדי להביס את הטרור. ישראלים סבלו משנאה ומטרור שנגרמו על ידי אלימות וטרור. חמאס וחיזבאללה יורים טילים לעבר קהילות ישראליות, בהן תלמידים מתורגלים בריצה בהולה למקלטים. דאעש מאיימת על שכונות יהודיות ואיראן קוראת להשמדת ישראל. לא עם דונלד ג'יי טראמפ".

דונלד טראמפ במוזיאון ישראל. צילום קובי ריכטר, TPS
דונלד טראמפ במוזיאון ישראל. צילום קובי ריכטר, TPS

טראמפ קרא לישראל להצטרף אל הקואליציה הבינלאומית שהחל לגבש בביקורו בערב הסעודית. "יש מי שמציג מציאות מעוותת, לפיה יש להכיר או בישראל או במדינות מוסלמיות. זו שגיאה. כולם רוצים לחיות בשלום. כולם יכולים לתמוך בקידום שלום. הממשל שלי מחויב להתקדמות של קואליציה מסוג זה והצלחנו לפעול רבות למען מטרות אלו במסע הזה. השלום אפשרי".

"מחויב לתהליך השלום". נתניהו וטראמפ. צילום: קובי ריכטר, TPS
"מחויב לתהליך השלום". נתניהו וטראמפ. צילום: קובי ריכטר, TPS

הנשיא קרא לישראל ולפלסטינים להושיט יד לשלום. לדבריו, לאור פגישותיו עם מנהיגי ישראל והרשות הפלסטינים, הוא מתרשם כי שניהם מחויבים לתהליך המדיני. "הסכסוך הזה נמשך כבר למעלה מיובל. אני מחויב באופן אישי להביא להסכם שלום בין ישראל והפלסטינים. בפגישה עם אבו מאזן למדתי שהם מוכנים להושיט יד לשלום. בפגישתי עם חברי בנימין, אני יכול לומר לכם כי הוא מושיט את ידו לשלום. בנימין נתניהו רוצה שלום. לעשות שלום לא יהיה קל, כולנו יודעים את זה. שני הצדדים יתמודדו עם החלטות קשות. עם האמונה ששלום אפשרי, ישראלים ופלסטינים יוכלו לעמוד בכך".

"לעולם לא עוד"

היום השני בביקורו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בישראל עמוס לא פחות מאתמול ובמהלכו יבקר בבית לחם, במוזיאון "יד ושם" ובמוזיאון ישראל. בשעה זו משתתף הנשיא טראמפ, יחד עם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו בטקס באוהל הזיכרון ב"יד ושם".

בנאומו אמר טראמפ כי "אנחנו כאן ב'יד ושם' לכבד את זכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה. שני שלישים מהיהודים באירופה נשלו אל מותם. מילים לא יכולות לתאר את הזוועה והרוע בשעתה האפלה ביותר של ההיסטוריה. גברים, נשים וילדים נכחדו, כחלק מניסיון שיטתי להשמיד את העם היהודי. זה היה הפשע האכזרי ביותר נגד אלוהים וילדיו. אנחנו כאן לכבד חיים שנלקחו באכזריות, וכמו שאלי ויזל אמר, 'עבור המתים והחיים עלינו לשאת עדות'. המילים האלה צריכות להיות חרוטות על מצפון האנושות לנצח", אמר הנשיא.

טראמפ זוכה למזכרת ביד ושם. צילום מסך
טראמפ זוכה למזכרת ביד ושם. צילום מסך

טראמפ הוסיף: "רק כאשר אנו זוכרים את המשפחות שנקרעו, שסבלו את הזוועות הבלתי נסבלות של השואה, רק אז נוכל למנוע שתחזור על עצמה הזוועה הזאת. המקום הזה והאומה כולה הוא עדות לרוחו הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. העם שעבר רדיפה, מוות, דיכוי, אך שרד". טראמפ ציין כי היהודים "הפכו לכל כך מוצלחים בכל כך הרבה מקומות. הם האירו את העולם. מדינת ישראל היא עדות חזקה למשפט – לעולם לא עוד. מתהומות הסבל, בני העם היהודי בנו אומה אדירה".

הנשיא הדגיש כי "ככל שנסרב לשתוק אל מול הזוועות ולעמעם את אור האמת מול החושך, בכל פעם שנסרב לעמוד מן הצד למול הברבריות, נדע שהשלום והטוב בסופו של דבר ינצחו. העצב על החיים שנגנבו. שאלוהים יברך את זכרון המתים ואת הניצולים ואת העם היהודי ואת מדינת ישראל".

"חייבים להתמודד מול הרשע בעולם"

אחריו נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והודה לטראמפ שביקר בישראל במסע המדיני הראשון שלו. "אתה הנשיא האמריקני הראשון שבחר לצרף את מדינת ישראל לביקור החוץ הראשון שלו ואתה הנשיא המכהן הראשון שביקר בכותל המערבי. אנחנו כל כך התרגשנו לראות את התמונה שבה אתה נוגע בכותל. אנו מאוד נרגשים לראות את מלניה נוגעת בכותל והתרגשנו באותה מידה כשראינו את בתך איוונקה ואת חתנך נוגעים באבנים. היום אתם נוגעים באבנים אחרות, מכבדים את זכרם של שישה מיליון היהודים שנרצחו בשואה".

נתניהו נואם ב'יד ושם'
נתניהו נואם ב'יד ושם'

נתניהו המשיך: "הבטחנו לעצמנו לא להישאר חסרי הגנה מול רשע כזה, ועל מנת להגשים הבטחה זו ישראל תהיה חייבת להגן על עצמה בעצמה, אני מעריך את המחויבות האמריקנית לעיקרון הזה ואני מעריך את המחויבות שלך לעיקרון הזה. המחויבות שלך לביטחונה של המדינה היהודית היחידה בעולם, שמופקד בידה התפקיד להגן על עם ישראל.

"אמרת שאנו חייבים להתמודד מול הרשע בעולם. אנו חייבים להתמודד מול הברברים. הם לצערי, עדיין איתנו ואני רוצה לומר משהו על מה שהתרחש במנצ'סטר. הטרור הוא טרור. היום קראת לטרוריסטים לוזרים, אדוני הנשיא, אני יודע שאתה מסכים איתי שתפקידנו לוודא שימשיכו להפסיד. תודה לגברת הראשונה טראמפ שנקטת עמדה חזקה, זה מגיע מקרב הלב. תודה לך, אדוני הנשיא".

לפני נאומו של טראמפ שרה מקהלת אנקור את "הליכה לקיסריה" של חנה סנש, והחזן הצבאי הראשי לשעבר שי אברמסון נשא את תפילת אל מלא רחמים.

מוקדם יותר, נסע טראמפ לבית לחם, שם פגש את יו"ר הרשות הפלסטינית. אבו מאזן טען כי ברצונו לצעוד לעבר השלום, שלדבריו ייכלל הסכם שלום עם ישראל, על בסיס גבולות 67', עם ירושלים כבירת פלסטין, כולל פתרון לפליטים ועם שחרור המחבלים. עבאס אמר לטראמפ כי "המפגש איתך נותן לעם הפלסטיני תקווה. הצהרנו על מחויבות לפתרון של שלום בינינו לבין הישראלים".

אבו מאזן טען כי הסכסוך עם ישראל אינו על רקע דתי, אלא פוליטי. "אנחנו לא בסכסוך עם היהדות, אנחנו מוכנים לפתוח בשיח עם הישראלים. הבעיה שלנו היא עם הכיבוש, ועם חוסר המוכנות של ישראל להכיר בנו.

"הפיגוע במנצ'סטר – בוצע על ידי לוזרים"

טראמפ גינה את הפיגוע במנצ'סטר אמש ואמר כי הוא בוצע על ידי "לוזרים". "זה מה שניסיתי למנוע במהלך הימים האחרונים. לחברה שלנו אין סבלנות להמשך של שפיכות הדמים והריגה של חפים מפשע. בתקיפה שבוצעה, מדובר בילדים חפים מפשע. אלו שמסייעים להם, יירדפו. האידיאולוגיה הנבזית הזו צריכה להימחק. חיים של חפים מפשע צריכים לקבל הגנה. כל האומות הנאורות צריכות להצטרף למאמץ הזה, לאפשר לאזרחינו לחיות בבטחה ובשלום".

טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס
טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס

"זהו כבוד להצטרף אליך בבית לחם, המוקירית על ידי אנשים מכל העולם. אני חותר לממש הסכם שלום בין ישראל והפלסטינים ובכוונתי לסייע להם להגיע ליעד הזה. אבו מאזן מוכן לעשות את הצעד הזה בכנות, ונתניהו הבטיח דברים דומים. אני מצפה לעבוד עם המנהיגים הללו לשלום בר-קיימא. אני מצפה לעבוד עם אבו מאזן כדי לקדם את הכלכלה הפלסטינית ולבנות מאמץ מרוכז נגד הטרור. לפני מספר ימים נפגשתי עם מנהיגים ממדינות ערב ומהמרחב. זה היה מפגש היסטורי. המלך סלומון מערב הסעודית לא יכול היה להיות יותר אדיב. הוא איש מאוד נבון. קראתי למנהיגים הללו להצטרף לשותפות נגד הטרור, אחת ולתמיד. זו הייתה פגישה יעילה. אנשים אמרו שמעולם לא היה משהו דומה בעבר. ראיתי מי שם, שמעתי את הרוחות, מעולם לא היה כדבר הזה בהיסטוריה".

"שמחתי לראות שם גם את אבו מאזן, במאמץ לעצור את הטרור ולעצור את האידיאולוגיה השקטה. עצוב לשמוע שהפגישה שלנו קורית לאחר מעשה כזה. עלינו לנקוט במאמץ משותף. שלום הוא יעד עבור כולנו. כולנו נהנה מעתיד משותף וטוב יותר. אנחנו באים לבית לחם בבקשה לאלוהים לעולם בטוח ושליו לכולנו. אני בטוח שאמריקה יכולה לסייע לישראל והפלסטינים להביא שלום ותקווה למרחב. זה יתחיל תהליך שלום, לאורך המזרח התיכון. זה יהיה הישג נהדר. תודה רבה".

התחנה הבאה: יד ושם

לאחר שבתחילת החודש נועדו בוושינגטון. השניים לא צפויים לשאת הצהרה משותפת בתום הפגישה. משם ימשיך הנשיא טראמפ למוזיאון "יד ושם", שם מפאת לוח הזמנים הצפוף ישהה כחצי שעה בלבד, בה יניח זר לזכרם של קורבנות השואה ויישא הצהרה.

התחנה הבאה של טראמפ תהיה מוזיאון ישראל, אליו יגיע הנשיא האמריקני בשעה 13:30, ויישא נאום. בנאומו יסכם הנשיא את ביקורו במזרח התיכון, יעביר מסר של תמיכה חסרת פשרות במדינות ישראל ויתייחס להסכם שלום עתידי שיביא קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הנשיא טראמפ ופמלייתו ייצאו בשעה 15:40 לנמל התעופה בן גוריון, ובשעה 16:30 ימריא מטוס ה"אייר פורס 1" לאיטליה, שם ייפגש הנשיא עם האפיפיור בוותיקן.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמש בביקור בכותל המערבי. צילום: נתי שוחט, פלאש 90
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמש בביקור בכותל המערבי. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חסימות צירים בירושלים, כביש 1 ייסגר

שינויי תנועה רבים צפויים בירושלים ביומו השני של הביקור הנשיאותי. הבוקר יחסמו בהדרגה הצירים: דוד רמז, דרך חברון עד מעבר רחל, קרן היסוד, עזה, הרצוג, ניות, בזק, בייט, שד' הרצל, בורלא, וייז, המוזיאון, פלומר, רופין, בן צבי, שז"ר, ויצמן, בן גוריון.

צירים חלופיים שישארו פתוחים: אגרון, חיים בר לב, שער יפו, דרך חברון – החשמונאית, קרן היסוד, עמק רפאים, בגין, ציר הרצל, דרך בית לחם, רמב"ן.

רחוב דוד המלך והרחובות הסמוכים למלון יוותרו סגורים לתנועה עד לסיום הביקור.

כמו כן, החל משעה 12:00 ועד לשעה 14:00 יחולו שינויים במסלול הרכבת הקלה, בחלק המסלול שבין התחנות חיל האוויר וכיכר דניה. בשעות אלו, לא תפעל הרכבת הקלה בתחנות יפה נוף והר הרצל.

החל מהשעה 15:00 ועד להמראת ה"אייר פורס 1", ייחסם כביש 1 ממחלף מגינות סחרוב ועד מחלף גנות. באותן שעות ייחסם גם כביש 6 ממחלף נחשונים ועד למחלף נשרים.

המשטרה ממליצה לציבור לנסוע בתחבורה הציבורית והרכבת הקלה. כמו כן להישמע להוראות השוטרים ולהיות קשובים לעדכונים שיפורסמו מעת לעת בכלי התקשורת ובערוצי הניו מדיה של משטרת ישראל. לציבור הנהגים מומלץ להעזר גם באפלקציית waze שתעודכן כל העת. ניתן להתעדכן בדבר שינויים בהסדרי התנועה באמצעות מוקד המידע הארצי של המשטרה שמספרו 110.
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם