מתקפת הציוצים בין טראמפ וטהרן נמשכת. היום (ו') תקף טראמפ את איראן וקבע כי היא אינה מעריכה את היחס התומך של הנשיא הקודם ברק אובמה. "איראן משחקת באש, היא לא מעריכה כמה 'נחמד' אובמה היה. לא אני!", כתב.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף מיהר להגיב. "איראן לא מתרגשת מאיומים, אנחנו שואבים את הביטחון שלנו מהעם שלנו". עוד אמר זריף כי "אף פעם לא ניזום מלחמה, אבל נוכל לסמוך רק על אמצעי ההגנה שלנו".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש (ה') כי בכוונת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להטיל סנקציות על טהרן, החל מיום שישי. מקורות אמריקאים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הסנקציות שיוטלו לא צפויות להפר את הסכם הגרעין שנחתם עם איראן לפני שנתיים.

הסנקציות בדרך. הנשיא טראמפ. תמונה: Gage Skidmore
הסנקציות בדרך. הנשיא טראמפ. תמונה: Gage Skidmore

לפי אותם מקורות, האפשרות להטיל סנקציות חדשות על ארה"ב נשקלה במשך זמן מה, וכי הסיבה המרכזית שהובילה להטלת הסנקציות היא אותו ניסוי בליסטי שערכה איראן בתחילת השבוע. לפי הדיווח, הסנקציות יוטלו על 25 גורמים איראניים: שמונה ישויות איראניות הנכללות בצו המנהלי הקיים הנוגע למלחמה בטרור ו-17 גורמים נוספים הנכללים בצו קיים הנוגע למלחמה בנשק להשמדה המונית.

ברביעי תקף טראמפ את איראן בחשבון הטוויטר שלו על רקע הניסוי הבליסטי שביצעה בתחילת השבוע.

טראמפ צייץ: "איראן כבר הוזהרה באופן רשמי בעניין ניסוי הטיל הבליסטי. היא הייתה צריכה להיות אסירת תודה על העסקה הנוראית שארה"ב חתמה איתה!".

כחמש דקות לאחר מכן טראמפ הוסיף ציוץ נוסף בנושא וכתב: "איראן היתה במצב של גסיסה לפני קריסה עד שארה"ב הצילה אותה באמצעות הסכם הגרעין ששווה לה 150 מיליארד דולר!".

גם דובר הבית הלבן, שון ספייסר התבטא הערב (ה') בנושא כשאמר שהממשל לא יעבור בשתיקה על ניסוי הטיל הבליסטי שקיימה איראן. ספייסר הבהיר כי תהיה תגובה אמריקאית.

התגובה האיראנית לא איחרה לבוא כאשר יועצו של המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי, אכבר וולאייתי אמר: "אלו איומים אמריקניים חסרי תועלת שמגיעים מאדם חסר ניסיון".

עוד מתחילת הקמפיין לרשות המפלגה הרפובליקנית, הכריז טראמפ כי בתור מומחה למשאים ומתנים הוא יכול לקבוע כי הסכם הגרעין שחתם ממשל אובמה עם איראן הוא "ההסכם הגרוע ביותר שנחתם אי פעם בהיסטוריה של משאים ומתנים". טראמפ אמר שיעשה כל שביכולתו על מנת לבטל את ההסכם, או לפחות לערוך בו שינויים כאלה שירדדו אותו.

הנשיא טראמפ ושר החוץ האיראני זריף. צילום טראמפ: Gage Skidmore
הנשיא טראמפ ושר החוץ האיראני זריף. צילום טראמפ: Gage Skidmore

האמריקאים הזהירו, האיראנים זלזלו

אתר "וואלה" פרסם כי רק אתמול (ד') אמר היועץ לביטחון לאומי בממשל החדש, מייקל פלין, כי וושינגטון מזהירה באופן רשמי את איראן על הניסוי בטיל בליסטי שביצעה ביום ראשון ועל הפעילות שלה בהפעלת תאי טרור בכל המזרח התיכון. "נכון להיום אנחנו מזהירים באופן רשמי את איראן. הממשל מגנה את הפעולות הללו אשר מסכנות את חייהם של אמריקנים", כך אמר פלין, שידוע כאחד המתנגדים הגדולים לאיראן ולעסקת הגרעין שנחתם עמה.

לדברי היועץ לביטחון לאומי מדובר בהפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שנובע מהעובדה שאיראן מרגישה מחוזקת בימים אלה בעקבות הכישלון של אובמה להגיב כראוי להתנהלות שלה.

שר ההגנה האיראני חוסיין דהקאן אישר כי אכן נערך ניסוי בטיל בליסטי אך טען כי אין מדובר בהפרת ההסכם, והוסיף: "לא נאפשר למדינות אחרות להתערב בענייננו". גם משרד החוץ האיראני פרסם הודעה כי דבריו של פלין "פרובוקטיביים וחסרי יסוד". עוד נכתב "במקום להודות לאיראן על המאבק המתמשך שלה בטרור, הממשל האמריקני מסייע למעשה לטרוריסטים כשהוא משמיע נגד איראן טענות חסרות יסוד".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא