אתמול התבשרנו כי ישראל אישרה למצרים את פתיחת הסכם השלום ומסירת האיים סנפיר וטיראן (השער לים האדום ובהמשך לנמל אילת) לסעודיה, על מנת לאפשר למצריים לקבל סיוע במיליארדים רבים מהסעודים."המחווה" הישראלית בהעברת האיים סנפיר וטיראן היא המשך מדיניות הויתורים ההיסטורית של ישראל על נכסים לאומיים ובטחוניים.

מפת האיים סנפיר וטיראן. אובדן אסטרטגי חמור
מפת האיים סנפיר וטיראן. אובדן אסטרטגי חמור

ב-1977 נחתתם הסכם קמפ דיוויד בו העניק מנחם בגין לאנואר סאדאת את סיני במתנה. למצרים, ההסכם השתלט במיוחד. מלבד חצי האי, קהיר קיבלה צבא אמריקאי חדש, סיוע כלכלי שנתי בשווי מיליארדי דולרים והתחייבות ישראלית ראשונה והיסטורית להכרה בריבונות פלשתינית ביהודה, שומרון ועזה. ישראל, מצדה, ויתרה על שטח אסטרטגי ריבוני, שדות נפט, שדות תעופה וגישה ימית ופינתה יישובים. לימים הפך הגבול הדרומי לקן טרור והברחות כשהמדינה המצרית פורצת את הסכם השלום לאורך השנים בדרישה להכניס עוד ועוד כוחות צבא, כפיצוי על אוזלת ידה בשמירה על האזור.

ב-1993, בתמורה לעשרות שנים של מאבק להשמדתה של ישראל, העניק יצחק רבין במתנה ליאסר ערפאת רשות פלשתינית על שטחי יהודה, שומרון ועזה. ישראל לא קיבלה הכרה בקיומה כמדינת העם היהודי, אך כן קיבלה למעלה מ-20 שנות טרור רצחני חסר הבחנה, המשמש כיום מודל לחיקוי לארגוני טרור חובקי עולם כמו אל-קעידה ודאע"ש.

חתימת הסכמי אוסלו. צילום: הבית הלבן
חתימת הסכמי אוסלו. צילום: הבית הלבן

בשנת 2000 היה זה אהוד ברק שהוביל את הנסיגה, הפעם מרצועת הביטחון בדרום לבנון. בניגוד לפעמים הקודמות, נטישת דרום לבנון נעשה באישון לילה, באופן חד צדדי וללא כל הסכמה, התחייבות או ערבויות בינ"ל. התוצאה הייתה זריקת מוטיבציה אדירה לפלשתינים שפתחו באינתיפאדה מספר חודשים מאוחר יותר, חטיפות חיילים בגבול הצפון.

קו הנסיגות החד-צדדיות נמשך בשנת 2005, כשאריאל שרון נסוג מרצועת עזה באופן חד צדדי, ללא כל הסכמה או הכרה בינלאומית. בתמורה קיבלה ישראל ירי רקטות על כל שטחה ואיום טרור יומי מאז ועד היום.

בשנת 2008 ניהל אולמרט מו"מ עם אסד על נסיגה ישראלית מרמת הגולן. ניתן רק לשער מה היה קורה היום, כשסוריה היא שטח הפקר של טרור עולמי, לו היה יוצא המהלך לפעול. ישראל אף לא השכילה לזהות את המגמות האזוריות במזרח התיכון, התמוטטות סוריה ועסקת הגרעין עם איראן כדי להכניס לחבילת הפיצוי הכרה בינ"ל ברמת הגולן.

העסקה שנחתמה באישור ישראל ממשיך באופן מדאיג את מדיניות הוויתורים. איש בירושלים לא ראה לנכון להפוך את העסקה לעסקה סיבובית ובה ישראל מקבלת הכרה בינלאומית או ערבית למהלך ההיסטורי. הלכה למעשה, לראשונה בהיסטוריה, ישראל היא חלק ממהלך מסירת שטח למדינת אויב ללא הסכם שלום – למעשה ללא תמורה. גם אם הושגו הבנות ביטחוניות או כלכליות אזי שהן בטלות לעומת התמורה.

מדיניות מסירת השטחים גרמה לנזקים רבים, מעולם לא קידמה שלום אלא תמרצה מלחמה. אך גם כאשר בוצעו נסיגות, או כאשר הביעה ישראל נכונות לבצען, ישראל ראתה בהן את המובן מאליו ולא השכילה להוציא מהן את הנדרש לביטחונה וקיומה באזור.

20 News

20 News