No Tag To Print

קידוח לווייתן // צילום: נובל אנרג'י
אמא בעבודה צילום: Chunk Underwood @Pixabay

טיפ עסקי – עושים שלום עם העסק המשפחתי

לבני הזוג של בעלי העסקים יש אתגרים מיוחדים ומעט מאוד אנשים לחלוק איתם את הכאב. הגיע הזמן לדבר על זה.

אם בבעלותכם אחד מ-250,000 העסקים המשפחתיים בישראל, אתם ודאי מרגישים מושא לקנאה של הסביבה.  השכנים חושבים שאתם "מגלגלים מיליונים" והחברים מצפים ליום שגם הם יוכלו להיות ה"בוסים של עצמם" כמוכם.

הם לא מבינים שיש חודשים שבהם אין לכם במה לשלם משכורות ולפעמים ממש מתחשק לכם לקבל משכורת צפויה וקבועה.

אבל יש עוד קושי שאף אחד לא מדבר עליו – היחסים בין העסק לבין הבית.

לבני הזוג של בעלי העסקים יש אתגרים מיוחדים ומעט מאוד אנשים לחלוק איתם את הכאב. מה תעשה האישה שבעלה מגלגל חובות ומסכן את החוסן הכלכלי של המשפחה ואת שמם הטוב. מה יעשה הגבר שאשתו עובדת סביב השעון עד השעות הקטנות של הלילה והם כבר מזמן שכחו מהם חיי משפחה. ומה תציעו לאמא שנשארה לבדה עם הילדים בתקופה שלפני החגים או לאבא שנאלץ להיעדר מהבית עקב פגישות עסקים בחו"ל. מה יעשו בני הזוג העובדים בעסק יחד ולחוצים בגלל הירידה במכירות. ועוד לא דיברנו על מחלוקות סביב ניהול העסק ועל "מקרים קלים" של מטלות מהעסק הזולגות הביתה ללא גבולות.

במהלך עבודתי עם עסקים פגשתי אותם, את בני הזוג של בעלי העסקים החיים עם הקושי לגמרי לבד. כי אף אחד לא מדבר על זה, לא בסופר השכונתי, לא בגן המשחקים וגם לא בחתונה המשפחתית. אין קבוצות תמיכה ואין קורסים בהם לומדים להתמודד. אין אפילו אנשי מקצוע המסוגלים להבין את המורכבות. ולכן, עוד לפני שאתן לכם עצות, אני משקפת לכם שאתם לא לבד. כן, ישנם פתרונות, אבל לפני הפתרון תרשו לעצמכם להודות בקושי.

אולי אתם עובדים בעסק ביחד ויש לך המון רעיונות מצוינים לשיפור, אבל "השותפה" שלך לא מוכנה לשמוע. היא ממשיכה לחזור על אותן הטעויות ואתה מתפוצץ מבפנים.   

אולי העסק דווקא מצליח, אבל את מוצאת את עצמך לבד. את מוכשרת וסקרנית, ואחרי עשרות שנים בבית, את לא מוצאת ענין בשום דבר. הוא עסוק כל היום בדברים "חשובים" ולך חסר ערוץ לביטוי הכישרונות שלך . 

אולי את מבינה שבעלך אוהב את עבודתו עד מאוד. הוא מרגיש בה סיפוק. זה ה"בייבי" שלו – כמו עוד ילד במשפחה. ואת מרגישה שהעסק בא לפני הבית. שאת והילדים הם במקום השני בסדר העדיפויות. גם כשכבר יוצאים ביחד, הטלפון תמיד יהיה שם על השולחן והשיחה הנכנסת מלקוח תהרוס את הבילוי.

ואולי מה שקשה מכל זה שלא מצאת את הדרך להסביר לאשתך איך אתה מרגיש. היא לא מבינה מה אתה רוצה ממנה.  התעייפת מלשמוע משפטים של "מה אתה רוצה? הפרנסה קשה", "אני עושה את זה למענך, ואתה לא מעריך", "אתה לא מאמין בי", ו"אני אשתדל".

אז מה עושים?

הדרך להצלחה עוברת מתחילה בויתור על הטלת אשמה וביקורת. אלה רק גורמים לבני הזוג להיכנס למגננה. במקום זאת, עדיף לגשת לנושא מתוך חיפוש פתרונות הולמים שישפרו את איכות החיים של כל בני הבית. העסק לא שייך רק לבעל או לאשה – זהו הנכס של כל המשפחה. תמיכה משפחתית תורמת רבות להצלחת העסק ולרווחה הכלכלית שלכם וכדאי ששניכם תדעו זאת.

אין מספיק כסף – רוב העסקים לא מייצרים הכנסה בהתחלה,  אבל בעלי עסקים לא לוקחים זאת בחשבון ולא דואגים למקור הכנסה חלופי לחודשים הראשונים. אצל עסקים אחרים ההכנסה היא תקופתית ובלתי יציבה, וישנם עסקים ותיקים שאינם רווחיים בגלל קשיים בניהול. 

חשוב לזכור שמטרת העסק היא קודם כל לפרנס את הבית. אם זה לא קורה צריך להבין למה. אם יש לך פתרונות ובן או בת הזוג פתוחים לשמוע, אפשר להציע כל דבר. אם לא, מאוד כדאי להמליץ להם לגשת ליעוץ חיצוני ניטרלי (בעל עסק מצליח או יועץ מקצועי) שיעזור להם להבין למה העסק לא מייצר את ההכנסה הרצויה. ואז חייבים לשחרר. תנו למי שמנהל את העסק להרגיש שהם מובילים את המהלך ונמצאים בשליטה.  אם ההכנסה מהעסק משתנה, עליכם לבנות תזרים מזומנים לבית שיאפשר פריסת ההכנסה בצורה נבונה על פני כל השנה.

חוסר גבולות – עבור בעל עסק, כל צלצול של טלפון או וואטסאפ זה עוד לקוח פוטנציאלי ועוד הכנסה באופק. מאידך, כל משימה שלא מתבצעת מיד זאת עוד מטלה. לא מעטים הם בעלי העסקים העונים למיילים עד-2 לפנות בוקר. קשה מאוד לבנות גבולות בבת אחת, אבל בהחלט אפשר לעשות זאת בהדרגתיות. לדוגמא, להגדיר זמנים בהם אין טלפונים (ארוחת ערב, זמן מיוחד עם הילדים 1-2 פעמים בשבוע וכו'). 

אם יש בעסק שותף או עובדים אפשר לקבוע לו"ז קבוע בהם בעל העסק מתנתק ומישהו אחר בחברה עונה לשיחות שלו או מטפל בנושאים דחופים. אפשר לשכור שירות מענה טלפוני בכמה עשרות שקלים לחודש. בפירוש ניתן לעבוד פחות קשה ויותר חכם עם מערכות וסדרי ניהול זמן. זה לא קשה ומאוד משתלם.

אבא/אמא לא בבית – והכל נופל עליך. אל תעשו את הכל לבד. תקבלו עזרה. אפשר להעסיק עוזרת בית או לקנות אוכל מוכן (כן זה עולה כסף, אבל פסיכולוגים או עו"ד לגירושין עולים יותר). תיעזרו בבני משפחה (זה לא בושה) או תתחלפו עם חברים בשעות שמירה על הילדים וכך תפנו לעצמכם כמה שעות. אם לא תדאגו לעצמכם אף אחד אחר לא יעשה זאת.

חשוב ביותר לקבוע זמן קבוע בלו"ז ל"דייט" עם בן או בת הזוג מדי שבוע או שבועיים. הדרך היחידה להוזיז את הדייט היא על ידי קביעת זמן חלופי ביומן (אחרת זה לא יקרה). בלי טלפונים, בלי הפרעות, רק שניכם. זה יכול להיות בילוי מפנק או סיבוב פשוט בפארק. העיקר שיהיה לכם זמן קבוע ביחד.

הכותבת היא יועצת עסקית.