צילום: Pixabay

 

כאבי שיניים הם ללא ספק אחד הכאבים הכי פחות נעימים שקיימים. היות ומדובר על אחד האזורים הרגישים ביותר, הפה שלנו, איבר אשר מוקף בתאי עצב רבים, גם הכאבים הזניחים ביותר מיד יורגשו ויסבו אי נוחות במקרה הקל, וחוסר יכולת להתנהל באופן שגרתי במקרים היותר קשים. הלסת ומערכת השיניים שלנו הינם בעלי תפקיד קריטי כמו שאתם וודאי יודעים, הם השער הראשי אל הגוף שלנו. כל דבר מזון שנכנס לגופנו עובר דרכם ואנחנו חייבים לשמור עליהם.

אז איך ניתן לשמור על הפה שלנו?

רוב בני האדם הקנו לעצם הרגלי היגיינה סבירים שכוללים צחצוח שיניים לפני השינה ובבוקר, ולעיתים הם אף ישתמשו גם במי פה. מיטיבי הלכת יעשו שימוש גם בחוט דנטלי שיסיר חתיכות של מזון שנלכדו בין השיניים. למרות כל זאת, רבים לוקים במחלות שונות אשר קשורות לשיניים ולחניכיים, אך לא תמיד באשמתם. בעיות בשיניים אמנם קשורות קשר הדוק לטיפול בהן, צחצוח יומיומי ושימוש בעזרים שונים. מאידך ישנם גורמים אשר לא תלויים בנו שעשויים לגרום להתפתחות של בעיות ומחלות שונות.

כמו שאתם ודאי יודעים, ביקור אצל רופא השיניים תמיד מעורר חששות, למרות שרפואת השיניים של היום, היא לא רפואת השיניים של פעם. החששות והפחדים נצרבו בנו עוד מילדות, וכנראה יישארו אתנו עוד זמן רב. אבל בהבדל מפעם, היום ניתן ליישם בקלות יחסית תהליכים טיפוליים המקלים על מטופלים שמגיעים אל מרפאת השיניים, אחד מאותם עזרים הוא טיפול שיניים בהרדמה מלאה.

אמנם אנו רגילים לשמוע על הרדמה מלאה מניתוחים מסובכים, אבל המציאות היא שישנם המון מטופלים הזקוקים לטיפול הזה מפני שהם אינם יכולים לעבור טיפול שיניים בשיטות קונבנציונאליות.

מתי נהיה זקוקים לטיפול בהרדמה מלאה?

כאמור לא בכל טיפול שיניים נזדקק להרדמה מלאה אך ישנם מקרים אשר בהם אין כל ברירה ואז ניתן לבצע את הטיפול על ידי רופא מומחה אשר מצויד בכל האישורים, הציוד והצוות הרפואי שיסייע לו במהלך הטיפול:

  • במקרים של טיפולים כגון השתלת שיניים ביום אחד, הרדמה כללית תסייע מאוד ותאפשר למטופל לעבור את הטיפול תחת הרדמה, מה שיכול לעזור לו גם בהכנה לטיפול וגם בהתאוששות. בנוסף, ניתן לשקול גם לעבור ניתוח הרמת סינוס תחת הרדמה מלאה.
  • ישנם מטופלים רבים אשר החרדה מטיפולים אצל רופא השיניים, מונעת מהם להגיע לרופא. הם מעדיפים להמשיך לסבול מכאבים, ולהסתפק במשככי כאבים תוך התכחשות למצבם והכל בשביל להימנע מההגעה למרפאה. מטופלים אלו הינם מועמדים מצוינים לטיפול שיניים בהרדמה מלאה, רובם מגיעים עם המון בעיות מפני שהם נמנעו מרופא השיניים כנראה במשך שנים, ובדרך כלל, הדרך היחידה לטפל בהם היא באמצעות טיפול שיניים בהרדמה מלאה.
  • לרוב, הרדמה מקומית מספיקה כדי לבצע את רוב טיפולי השיניים. אבל ישנם מקרים בהם ההרדמה המקומית אינה עובדת מסיבות שונות (נטילת כדורי הרגעה על בסיס קבוע, סבילות גבוהה לחומרי הרדמה ועוד). במקרים אלה ניתן לבצע את הטיפול בהרדמה מלאה. בנוסף ישנם גם מטופלים אשר אלרגיים לחומרי הרדמה מסוימים. בכל מקרה כדאי להיפגש עם הרופא לפני הטיפול ולהתייעץ אתו.
  • תאונות וחבלות חיצוניות הן ללא ספק מלחיצות, ומטופל שמגיע לאחר שספג פגיעה פיזית קשה או נחבל בתאונה כל שהיא יהיה מן הסתם לחוץ וחלש. הרדמה מלאה תביא את המטופל למצב שהוא בר טיפול, וכך יוכל הרופא לטפל בו בקלות.
  • ישנן מגבלות רבות שעשויות למנוע ממטופלים לקבל טיפולי שיניים. מגבלה נפשית או מוטורית היא אחת מהן. במקרים אלו ישנה נטייה להזניח את השיניים ועל כן צפויות בעיות חמורות יותר שיצריכו טיפולים ממושכים יותר. הרדמה מלאה תאפשר לרופא לטפל בכל הבעיות, ובכל המטופלים.
  • בעלי מוגבלויות אשר ירצו לדעת עוד על זכויותיהם בנוגע לטיפול בהרדמה מלאה יוכלו לעשות זאת כאן
צילום: Pixabay

 

האם הטיפול כרוך בכאבים?

הטיפול בהרדמה מלאה אינו כואב ולמעשה במהלך הטיפול המטופל שוקע בשינה ולא מרגיש דבר. היות שמדובר לעיתים על טיפולים כירורגיים, עקירות והליכים רפואיים, סביר להניח שלאחר היציאה מההרדמה יחוש המטופל באי נוחות בפה. טיפול במשככי כאבים בימים שלאחר הטיפול יסייעו להתפוגגות של הכאבים, דברו עם רופא השיניים שלכם ושמעו להמלצותיו.

ישנן פעולות שונות אשר מתבצעות לפני ובמהלך הניתוח על ידי הרופא כגון החדרת עירוי, מעקב באמצעות מוניטור, ועוד. פעולות אלו לא כואבות, או לא כואבות במיוחד, אבל קחו בחשבון שלא עוברים אותן בדרך כלל תחת הרדמה.

האם ישנן סכנות בהרדמה מלאה?

עולם הרפואה התפתח מאוד בשנים האחרונות וכיום רמת הסיכון במהלך טיפולים רפואיים שונים ירדה באופן משמעותי. המכשירים הפכו ליעילים ומדויקים יותר, הרופאים יודעים יותר וגם מראים יותר מעורבות, והפעלת שיקול דעת. עם זאת, בכל הליך רפואי ישנן סכנות ברמה כל שהיא, וכך גם בניתוחים תחת הרדמה מלאה. דברו עם הרופא שלכם בשביל להבין בדיוק מה אתם עוברים ומה שאתם צריכים לעשות מצדכם, וודאו שאתם עוברים את הטיפול רק במרפאה המורשת לכך ע"י משרד הבריאות.

פניה למרפאת שיניים אשר מצוידת בכל האישורים הנחוצים, צוות מנוסה ואחראי ומכשור רפואי מתאים, הם הדרכים הטובות ביותר להבטחת טיפול הולם. כך שאם מתכוננים היטב לניתוח, ונותנים לרופא את כל המידע הרלוונטי שהוא מבקש, אפשר לעבור את ההרדמה בשלום.

כיצד נתכונן לטיפול תחת הרדמה מלאה?

את ההוראות המדויקות תקבלו ממרפאת השיניים אשר בה יתקיים הניתוח ומהצוות הרפואי. באופן כללי, נהוג לצום שעות אחדות לפני הטיפול (היות והחומר המרדים עלול לגרום להקאות). ישנם כמה הליכים רפואיים טרום ניתוחיים כגון צילום רנטגן, בדיקות שונות, א.ק.ג ועוד. במהלך ההכנה לניתוח יש למסור מידע אודות התרופות שהמטופל נוטל וכל מידע רפואי אחר שנוגע לבריאותו של המטופל כולל בדיקות דם והגיליון הרפואי שלו.

גם הרופאים אמורים להתכונן לניתוח והם עורכים ישיבת צוות על מנת לתכנן את כל כל הניתוח מא' ועד ת'. ההליך מתבצע בחדר ניתוח סטרילית, ולאחר הניתוח המטופל מתאוששת בחדר התאוששות.

אילו טיפולים ניתן לעבור בהרדמה מלאה?

ניתן לעבור את הטיפולים הבאים תחת הרדמה מלאה:

  • טיפולי שורש מורכבים – ניתן לעבור את הטיפול בהרדמה מלאה ולחסוך את האי נעימות הכרוכה בטיפול.
  • עקירת שן אחת, או יותר – בהתאם לדרישות המטופל, ומצבו הרפואי, ניתן לשקול עקירת שיניים בהרדמה מלאה. לאחר שתתפוגג ההרדמה על המטופל ליטול משככי כאבים למשך מספר ימים, לפי המלצת רופא השיניים שלו, עד שיחלוף הכאב.
  • השתלות שיניים – בין אם מדובר בשתל אחד, במספר שתלים, או בכל הפה.

טיפול שיניים בהרדמה מלאה לא מתאים לכל מטופל

ישנם כמובן מטופלים שלא יוכלו לעבור את הטיפול מסיבות שונות, רובן בריאותיות. את ההחלטה הסופית יקבע רופא השיניים וכמובן שמומלץ להתייעץ אתו ולהביא לידיעתו את כלל ההסתייגויות שלכם מהטיפול, כמו גם העבר הרפואי שלכם, ומצבכם כיום.  בכל מקרה גם אם המטופל לא מתאים לטיפול תחת הרדמה מלאה ישנן אלטרנטיבות שונות, וניתן לקבל את הפרטים על ידי התייעצות עם רופא השיניים שלכם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20