כל ילד הוא עולם ומלואו. המשפט הזה אולי נשמע כמו קלישאה אבל הוא כולל גרעין בסיסי של אמת, וחשוב להבין את זה כאשר מדברים על בעיות רגשיות בילדים. לכל ילד יש את האופי המובחן שלו ואת הגורמים החברתיים והסביבתיים שמשפיעים עליו. באופן טבעי אנחנו נוטים להכיל מצבי רוח אצל הקרובים לנו, ודאי כשמדובר בילדים שלנו וקשה מאוד להבחין מתי תבנית התנהגות מסוימת היא 'בעיה' ומתי מדובר בתגובת 'מצב רוח' אצל הילד.
הקושי הזה נובע לא מבעיות זיהוי, אלא לעיתים קרובות, מקושי פסיכולוגי סובייקטיבי להודות בקיום 'בעיה'. 

זיהוי מוקדם חשוב להתמודדות עם הבעיה

בהקשר הזה אי אפשר להגזים בחשיבות זיהוי הבעיה בשלב מוקדם.
ככל שמזהים בעיה התנהגותית בשלב מוקדם יותר, כך קל יותר לטפל בה ולהתמודד עם השלכות עתידיות שלה. וכאמור, זיהו מוקדם אינו תמיד פשוט.
ילדים עלולים לסבול מקשת רחבה של בעיות רגשיות.
חלקן חופף לבעיות שמוצאים אצל מבוגרים וחלקן אופייני בעיקר בגילים צעירים.
בין היתר הבעיות הרגשיות שילדים עלולים לפתח הן חרדה, קשיים במיומנויות חברתיות, ויסות רגשי, קשיים בקבלת החלטות, בדידות ודיכאון (קראו עוד על טיפול רגשי וסוגי הבעיות הרגשיות).
חלק מהבעיות הרגשיות כמו חרדה או דיכאון עשויות לקבל ביטוי פיזיולוגי. למשל, במקרה של חרדה, לתחושת הפחד וחוסר האונים (שלרוב אינם בשל סיבה רציונלית) יתלוו לעיתים דפיקות לב, מתח בשרירים, כאבי בטן ולחצים בחזה. 

במקרים אחרים זיהוי הבעיה יתבסס על הביטוי ההתנהגותי שלה.
כמו למשל במקרה של בעיות בוויסות הרגשי. בעיות בוויסות הרגשי מתאפיינות בחוסר פרופורציה תגובתית. למשל, ילד שמגיב בצורה רגשית קיצונית (בכי או התקף זעם) כשמישהו בטעות נוגע במשהו ששייך לו. כאן, חשוב לציין שהזיהוי הראשוני של הבעיה הוא זיהוי סובייקטיבי אצל ההורים. הם לא בהכרח מבינים או אמורים להבין את הבעיה, אך הם בדרך כלל יבינו כאשר משהו אינו קשורה.  

אבחון מקצועי וטיפול

מעבר להבנה ש'יש בעיה', אבחון עומק של בעיות רגשיות אצל ילדים חורג מהמיומנות של ההורה הממוצע. לכן, ברגע שיש חשד לקיומה של בעיה רגשית אצל הילד שפוגעת באושרו והתפתחותו ולעיתים גם משבשת את כל המרקם המשפחתי, חשוב לגשת לאבחון מקצועי אצל איש מקצוע מוסמך. אבחון כזה עשוי להזים את החשדות ובכך להרגיע את ההורים (מה שצפוי להוריד את מפלס המתח בכל המשפחה) והוא עשוי להביא לזיהוי מדויק של בעיה רגשית.
זיהוי כזה הוא המפתח לטיפול רגשי לילדים.
לכן, מומלץ לפנות לאבחון אצל מטפל מוסמך ומנוסה. 

שלכם,

ענת קינן,  פסיכותרפיסטית אקזיסטנציאליסטית מטפלת רגשית בתל אביב ובהרצליה המתמחה באבחון וטיפול בעיות רגשיות אצל ילדים.