בחיל האוויר השלימו את יירוט הטיל הסורי ששוגר בליל שישי לעבר כלי טייס של כוחותינו שביצעו בסוריה. גורם במערך ההגנה של דחה הבוקר (ב') את הביקורות שהשמיעו רה"מ והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק וחה"כ אל"מ (במיל') עומר בר-לב על השימוש ביירוט החץ שחשף את פעולות צה"ל בסוריה.

יירוט הטיל. צילום: קבוצת ביטחון שדה
יירוט הטיל. צילום: קבוצת ביטחון שדה

 

"לא תמיד אנחנו יודעים לאן בדיוק האויב מכוון את האיום שלו", אומר הגורם הבכיר. "ביום חמישי שוגר טיל בליסטי עתיר משקל של מאות קילוגרמים שעשה מסלול מלא והיה עתיד ליפול בשטח ישראל ולגרום נזק רב, ולכן לא הייתה כלל דילמה האם לשגר או לא. אחרי סדרה של תחקירים, עדיין לא מצאנו תשובה אחרת מהתוצאה של יום חמישי", מבהיר הגורם.

לצד זה אומרים בחיל האוויר כי לא בטוח שיגרו טיל קרקע במטרה לפגוע בשטח ישראל או במטרה ליירט את המטוסים. "המערכת שנבחרה ליירוט היא הרלוונטית לאותו איום והייתה זמינה מבצעית באותה נקודת זמן", אמר הגורם בחיל האוויר.

על ההחלטה שקדמה ליירוט אמר הגורם כי "אנחנו בעולם של הגנה אווירית מאוד מאתגרת" והוסיף כי "האירוע האחרון מחייב אותנו לעבור מ-0 ל-1 בשניות. זו פעולה ללא התראה מוקדמת וללא מודיעין, וצריך לקבל החלטות בתוך שניות. ברגע שיש איום בליסטי על מדינת ישראל, היעד של הטיל לא משנה. התפקיד שלנו הוא להסיר את האיום". הגורם מבהיר כי בין גילוי האיום לבין ההחלטה לשגר מיירט – אין גורמים מתערבים, לא מפקד חיל האוויר ולא הרמטכ"ל, אלא מפקד הסוללה.

רסיסי הטיל שנחתו בירדן
רסיסי הטיל שנחתו בירדן
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא