האם יו"ר הורה להפסיק את התשלומים למשפחות מחבלים? כך טוען היום (ג') מזכיר המדינה האמריקאי . בשימוע מיוחד שנערך בסנאט על תקציב משרד החוץ האמריקאי לשנת 2018, שצפוי לכלול עלייה בסיוע לרשות.‎ הסנאטור הרפובליקאי ג׳ים ריש ממדינת איידהו שאל על תשלומי של הרשות הפלסטינית למי שהורשעו בביצוע פיגועים, ובתשובה ענה טילרסון כי הנושא עלה ישירות במהלך ביקורו של הנשיא טראמפ בישראל.

מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס
מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס

כזכור, בביקור הנשיא בישראל נערכה פגישת צעקות בין טראמפ ואבו מאזן, בה האמריקאי הטיח בפלסטיני כי הוא היה מעורב אישית במימון . טילרסון סיפר על פגישה בינו ובין אבו מאזן, בה דיבר נחרצות עם יו"ר הרשות. "אמרתי לו, אתה מוכרח לחדול לחלוטין מהעברת התשלומים לבני משפחה של מחבלים. הם שינו את המדיניות שלהם, לפחות לפי מיטב ידיעתי. הם שינו את המדיניות שלהם והם מתכוונים להפסיק את העברת התשלומים לבני משפחות של אלו שפגעו באחרים".

כזכור, בתחילת החודש גילו מחבלים ששוחררו בעסקת שליט כי המשכורות שהיו רגילים לקבל מדי חודש לא נכנסו לחשבונות הבנקים שלהם, מה שמצביע על אותו שינוי שמתאר טילרסון. אם כי, יש להדגיש, מדובר במחבלים שנמצאים ברצועת עזה בלבד, ולא בשטחי הרשות.

כמו כן, בחודשים האחרונים מקדם הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם את חוק 'טיילור פורס', על שם חלל אמריקאי שנרצח בפיגוע ביפו ב-2016, שיביא לעצירת כל הסיוע הכספי של ארה"ב לרמאללה, כל עוד זו תמשיך לממן את המחבלים ואת משפחותיהם. באחרונה, ההצעה זכתה גם לתמיכתם של הדמוקרטים.

יש לציין כי גם הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), המציעה לקזז מכספי המסים של הרשות את הסכומים המועברים למחבלים ולמשפחותיהם אושרה בישיבת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון. התפתחויות אלו, מאלצות את אבו מאזן לשנות את מדיניותו – גם כנגד האופי הפלסטיני.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.