המשטר הסורי מסר הבוקר הודעה ראשונה על התקרית הלילה, בה תקף חיל האוויר יעדים בסוריה: "יירטנו מטוס אחד מתוך ארבעה שהפרו את המרחב האווירי הסורי". לטענת המשטר, הפלת המטוס בוצעה באמצעות 3 טילי SA-5, כאשר מערכת ההגנה האווירית פגעה במטוס קרב נוסף. עוד נמסר, כי מטוסי הקרב הישראליים ביצעו תקיפה של מוצב צבאי סורי באיזור העיר תדמור. בהודעה הובטחה תגובה על התקיפה הישראלית.

הטיל שנחת בירדן. באדיבות קבוצת בטחון שדה

מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה מספר מטרות בסוריה כחלק מפעילות מבצעית שבוצעה במרחב. במהלך הפעילות החלו לפעול אזעקות שפלחו את האוויר. מיד התברר כי מדובר באזעקות שהופעלו כתוצאה משיגור מיירט של טיל נגד מטוסים לעבר כלי הטייס.

מדובר צה״ל נמסר כי ״במהלך הפעילות שוגרו טילים נגד מטוסים לעבר כלי הטייס. לעבר אחד מהטילים שוגר מיירט של מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר״. מדובר באירוע חריג מאוד שהסגיר את פעילות חיל האוויר ואת תקיפת המטרות. הירי הסורי גרם לפעילות מבצעית ראשונה מסוגה של טיל ה"חץ", שיירט את ירי הטילים לעבר מטוסי חיל האוויר. המטוסים עצמם היו מעל שטח ישראל ולא מעל שמי סוריה.

עוד נמסר מדובר צה״ל ״כי לא נשקפה סכנה לכוחותינו ולאזרחי מדינת ישראל. בנוסף מציינים בצה״ל כי האזעקות שנשמעו הינן כתוצאה מהפעילות של חיל האוויר״.

בחודשים האחרונים ישנם לא מעט דיווחים על פעילות צה״ל במרחב סוריה. מדובר בעיקר בדיווחים זרים עליהם ישראל לא התייחסה. רק בחודש האחרון ייחסו פרסומים זרים תקיפות שיירות נשק שהיו מיועדות לעבור מסוריה לחיזבאללה. הפעם מדובר באירוע חריג מאחר ובדרך כלל מסתיים בדיווחים זרים, אולם שיגור המיירטים שהפעילו אזעקות הסגיר את פעילות צה״ל במרחב.

טיל ה"חץ" נחת בירדן

בעקבות יירוט הטילים ששוגרו לעבר מטוסינו, הטילים נחתו בשטח ישראל ואחד בשטח ירדן. בסרטון שהגיע לידי ערוץ 20 מהכפר ענבא שבירדן, ניתן לראות את הריסות הטיל. לפי דיווחים ירדנים, הטיל נחת בזמן שהושמעו אזעקות בצד הישראלי של הגבול.

 

הטיל שנחת בירדן. באדיבות קבוצת בטחון שדה

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון