ישראלים רבים, מכל קבוצת גיל, חולמים על טיול ברחבי יבשת אירופה, באזור כזה או אחר בה, תוך חציית גבולות בין מדינות או רק במדינה מסויימת אחת. כשמתכננים טיול במהלכו תעברו מרחקים של מאות ואפילו אלפי קילומטרים – אחת הבחירות החשובות ביותר היא אמצעי התחבורה.

טיול רכבות באירופה עשוי להיות חוויה מרתקת, כשלנסיעה ברכבת יש יתרונות – אבל כדאי מאוד לא לקפוץ למסקנות וכן להימנע מלהגביל את עצמכם, לפני שבחנתם היטב את כל החלופות, ובעיקר – את האפשרות של שימוש ברכב שכור – השכרת רכב בחו"ל מאפשרת לכם ליהנות מחופש בחירה שלא תוכלו לחוות אם תבחרו בטיול רכבות.

לפעמים, נהיגה בטיול מוסיפה לחוויה הכללית של ההיכרות עם המדינה בה אתם מטיילים. אם אתם מטיילים בקבוצה של שניים או יותר, בהחלט יכול להיות שהשכרת רכב בחו"ל לא רק תהפוך את הטיול למפנק יותר – אלא תעלה לכם פחות מנסיעה ברכבות.

מה תבחרו? טיול רכבות? טיול ברכב שכור? כל המשתנים שכדאי לקחת בחשבון – לפניכם.

טיב מערכת הרכבות באזור בו מטיילים


אירופה נחשבת ליבשת שקל לנוע בה באמצעות רכבות – אך חשוב לדעת שיש אזורים בהם אפשרויות הנסיעה ברכבת מוגבלת מאוד. למשל, מערכת הרכבות באירלנד אינה מפותחת, כך גם בצפון נורווגיה, דנמרק, שבדיה ועוד. אל מול מגבלת מספר היעדים שניתן לבחור ביניהם, יש לבחון את טיב הדרכים וקסם המקומות שתוכלו לבקר בהם אם תבחרו בהשכרת רכב בחו"ל על פני נסיעה ברכבות.

אם אתם אוהבים אזורים כפריים, דרכים מיוחדות, נוף מרהיב שצריך להרחיק על מנת ליהנות ממנו, מפגשים אותנטיים עם מקומיים וחופש לתכנן מסלול המתאים להעדפותיכם, כמו גם לסטות מן התוכנית אם מתעורר בכם הרצון לעשות זאת, הרי שגם מערכת רכבות מעולה – דוגמת זו הקיימת בשוויץ – לא תאפשר לכם לעשות את מה שתוכלו אם תבחרו באפשרות של נהיגה עצמית ברכב שכור.


קשיים שלא תמיד לוקחים בחשבון כשמתכננים טיול רכבות באירופה

כשמדמיינים טיול רכבות באירופה, רובנו מדמיינים את עצמנו יושבים בקרון נאה, על מושב נוח, צופים בנוף יפה החולף בחוץ. בנוסף, נעים לחשוב שאפשר לנוח, לקרוא, לישון, להלך לאורך הרכבת שבה אולי אפילו קיים קרון קפיטריה.

אמנם, חלק מן הזמן ברכבת בהחלט יהיה נעים, אך לצד היתרונות יש צדדים נעימים הרבה פחות שאנחנו עלולים לשכוח. למשל, דמיינו את עצמכם ממהרים להספיק לרכבת שתצא, איתכם או בלעדיכם, מרציף שצריך לצעוד אליו מרחק לא מבוטל, עם תיקים ומזוודות, ילדים קטנים, המון סואן מסביב, לא תמיד ברור לאן בדיוק צריך לפנות וכדומה.

הנסיעה ברכבת עשויה לארוך זמן רב – שעות, ולעתים אפילו יום או לילה שלמים ואף יותר. קל מאוד למצוא עצמכם משתעממים ומצטערים שוויתרתם על האפשרות להיות אדונים לזמנכם. מחלון הרכבת עשויים לחלוף מולכם נופים ומקומות שיעלו בכם חשק לעצור, לשהות ולהכיר טוב יותר; כאשר מאחורי ההגה של רכב אתם חופשיים לעצור ולבלות זמן בכל מקום שתרצו.


ההשפעה על עלות הטיול

טעות היא להניח שאפשרות השכרת רכב בחו"ל היא בהכרח יקרה יותר מטיול רכבות. חשוב לדעת שבעוד שתעריפי השכרת רכב יורדים משנה לשנה, מחירי כרטיסי הרכבת נמצאים במגמת עלייה. עשו השוואה פשוטה של מחירי כרטיסי הרכבת שתצטרכו לרכוש אל מול עלות השכרת הרכב ומחיר הדלק (קחו בחשבון צריכת דלק ריאלית לסוג הרכב שבא בחשבון מבחינתכם, תוך העדפה לרכב חסכוני ככל האפשר). רוב הסיכויים שתופתעו לגלות שדווקא השכרת רכב היא האפשרות המשתלמת יותר, במיוחד אם אתם משפחה בת כמה נפשות, שני זוגות, כמה חברים וכדומה. ברכבת תצטרכו לרכוש כרטיס לכל אחד בנפרד וברכב שכור אחד יכולים ליסוע כמה אנשים. אם זה רלוונטי חשוב ליזכור שיש גם רכבים שאינם מוגבלים לחמישה נוסעים ומתאימים לשישה, שבעה ואפילו יותר.

רכב שכור בעיר

אולי החיסרון העיקרי של השכרת רכב בחו"ל הוא הצורך למצוא לרכב חניה בכל מקום בו מבקרים. באזורים רבים אין שום בעיה לחנות כחוק וזה גם לא עולה הרבה, אם בכלל. אבל, חשוב לשים לב שאם אתם מתכננים לשהות בערים גדולות, מציאת חנייה לרכב השכור עלולה להיות מאתגרת. מומלץ ללון במקום המספק חנייה לרכב, לבדוק כמה עולה לחנות בחניון מסודר, וכן לברר האם יש זמנים ואזורים בעיר בהם ידוע שקשה במיוחד למצוא חנייה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20