תיאור המסלול
תל חדיד הינו גבעה המתנשאת לגובה 147 מ' ומשקיפה על גוש דן ומישור החוף. התל נכלל בתחום יער בן שמן ביחד עם שטח נוסף ממזרח לו, והם מופרדים מרוב היער על ידי כביש 443, אך מחוברים אליו דרך מעבר תת קרקעי סמוך למצפה מודיעין. מיקומו של התל, ושליטתו על כל השטחים בינו לבין חוף הים הביאו לכך שהוא היה מיושב לאורך חלקים ניכרים מההיסטוריה – החל מתקופת הברזל ועד לקום המדינה. מגוון התושבים הקדומים הותירו ממצאים רבים בשטח, כגון מערות מגורים, מתקנים חקלאיים ועוד, אשר לידם נעבור תוך כדי הרכיבה. סינגל חדיד נבנה כך שיוביל אותנו אל כל הפינות הנסתרות והמיוחדות של היער, כולל כאלו שיחדשו דבר או שניים גם לרוכבי יער בן שמן וותיקים שחשבו שהם מכירים את היער על בוריו.

רוכבי אופניים בתל חדיד. צילום: יוסי זלינגר
רוכבי אופניים בתל חדיד. צילום: יוסי זלינגר

הסינגל מתחבר אל אחיו הבוגרים, סינגל הרצל וסינגל ענבה, ליצירת רשת בת 45 קילומטרים של סינגלים מסודרים, משולטים ומתוחזקים במרחב בן שמן. הסינגל בנוי בצורה המנצלת בחוכמה את תנאי השטח ליצירת זרימה מושלמת, מאתגרת ורוויית אדרנלין בתוך מגוון תאי שטח שונים ומעניינים. מה עוד צריך הרוכב? אורכו של סינגל חדיד הוא 11 ק"מ המלווים בכ-200 מ' אנכיים של טיפוס (וירידה), הוא משולט בשטח על ידי סימון שבילים ירוק, ודורש רמת רכיבה בינונית. הסינגל חד כיווני, נגד כיוון השעון. שימו לב שבשטח קיימים שבילים נוספים רבים החותכים את הסינגל, הקפידו לעקוב אחר סימון השבילים על מנת לא לאבד אותו.

הוראות הגעה
מבואת מצפה מודיעין – מכביש 443 נכנס ליער בן-שמן בכניסה הראשית, "מצפה מודיעין", ובצומת הראשונה נפנה ימינה, נעבור מתחת לכביש 443, ואז נחנה במגרש ה"חנה וסע" מימין. מעבר לצומת הדרכים הגדול שנראה מולנו לפני הכניסה לחניה נמצא שלט המבואה לסינגל.
מבואת אנדרטת חיל התחזוקה – מכביש 444, מעט צפונית ממחלף בן-שמן (כ-ק"מ צפונית לכניסה לכביש 6), נפנה לאנדרטת חיל התחזוקה ונמשיך ישר בכביש המתפתל אל תוך היער בעליה, עד שנגיע לרחבה פתוחה גדולה, שם נראה את שלט המבואה מימין, ונחנה.

את סיפור הדרך כמו גם קובצי ניווט להורדה תוכלו למצוא בעמוד המסלול שנמצא באתר מסלולי האופניים של קק"ל בכתובת: https://www.eyarok.org.il/bike/trip.aspx?id=1961 או לסרוק את הברקוד

קק"ל

קק"ל