כל מי שתשאלו אותו על בית גוברין ידע להגיד שזו "עיר המערות" אך לא הרבה יודעים שהתגלתה כאן לפני שנה "עיר בני החורין" שנחשפה על ידי רשות הטבע והגנים. בעיר הזו נחשפו אמפיתאטרון רומאי שלם, חלקים מבית המרחץ של אותם ימים וגם מבצר צלבני מרשים.

עיר בני החורין, המוכרת גם בשמה העיר הצפונית, עברה בשנה החולפת מתיחת פנים חגיגית וצבעונית שמטרתה העיקרית המחשה ססגונית של החיים בעיר. דמויות צבעוניות, לוחות קומיקס המתארים את היערכות הגלדיאטורים לקרבנות בזירה ועוד…הקיץ נחשוף את המיצג הקולי החדש המתאר את הקרבות שאירעו בזירת הקרבות של האמפיתיאטרון בצורה חוויתית והיתולית.

 

צילום: מנו גרינשפן

 

האמפיתאטרון נמצא סמוך לפינתה הצפונית-מערבית של העיר הרומית, במקום שבו נבנו בראשית המאה השלישית לספירה מבני הציבור של העיר. גשרון מודרני נשען על החומה של העיר הרומית ומוליך ליציעי העץ הבנויים באמפיתאטרון. החפירות חשפו את האמפיתאטרון כמעט בשלמותו, ולמעשה זהו ממצא ארכיטקטוני וארכאולוגי יחיד מסוגו במזרח התיכון. האמפיתאטרון בבית גוברין יועד מלכתחילה לקרבות גלדיאטורים ובני אדם בחיות פרא, ויש להניח שנערכו בו גם תהלוכות, אימונים צבאיים ומופעי ראווה.

 

צילום: אדר סטולרו

תוכלו אפילו להיכנס למסדרונות השירות המקומרים ולפגוש בחדר פולחן קטן. גרם מדרגות תת-קרקעי ומנהרה קצרה מובילים מהחדרון אל מערך קמרונות תת-קרקעי, שממנו יצאו הגלדיאטורים ובעלי החיים לזירה. מסלול הטיול יוצא מהאמפיתאטרון ועובר ליד מגדל חצי מתומן בפינה הדרומית-מערבית של חומת מבצר צלבני. כאן החומה פונה מזרחה ומגיעה לכנסייה הצלבנית, שבוניה השתמשו בעמודים, בכותרות, במרצפות ובכל פריט ארכיטקטוני קדום שהיה יכול לשרת אותם. וכך, כמעט כל החלקים הם מהתקופה הרומית-ביזנטית. היום היו קוראים לזה "מיחזור".

צילום: מנו גרינשפן

 

ומכאן למצודה הצלבנית ואל מדרגות היורדות לקמרונות תת-קרקעיים מרשימים מן התקופה הרומית. שום שיעור היסטוריה לא ייזכר על ידי הילדים שלכם כמו שיטוט במרחב מעורר ההשראה הזה.

צילום: מנו גרינשפן

וגם מסע אל בטן האדמה

לא אחת, לא שתיים, וגם לא עשר. אלף, אלף מערות יש בשפלת יהודה. על שם כך ניתן הכינוי "ארץ אלף המערות". אז אל דאגה, לא נשלח אתכם לבלות עם הקטנים בין אלף מערות. רק בכמה מהן, הטובות ביותר, אלו שממתינות לכם בגן לאומי בית גוברין, שהוכרז על ידי האו"ם כאתר מורשת עולמית בעל ערכים אוניברסליים.

יש גדולות, יש קטנות, יש מפחידות, יש מסקרנות, יש רגילות ויש מיוחדות. כל ילד ימצא פה את המערה שלו, שאותה הוא יזכור הרבה יותר מאחרות. ואפשר בהחלט לראות את הניצוץ הזה שמתרחש בעיניי הילד, ברגע שמתרחש הקסם ויצירה מן הטבע נוגעת לו בנשמה.

צילום: מנו גרינשפן

 

פשוט תנו להם לבחור מהשפע שמצוי פה. כך למשל, מערת קולומבריום ענקית ששימשה ככל הנראה לגידול יונים בימי קדם, מערות מגורים למיניהן, מערות ששימשו מחבוא במרוצת ההיסטוריה, מערות שנראות כמו מבוכים מפחידים, מערות פעמון שנחצבו במיומנות על ידי קדמונים… יש כאן, הכל מהכל

 

לילות גוברין – משהו חדש ישן קורה בזירה

תהיתם פעם כיצד נשמעות קריאות התלהבות של צופים בקרבות גלדיאטורים? איך נשמעות שאגות האריה בזירה? ואיך נשמע שקט של מתח עוצר נשימה?

בלב עיר בני החורין עומד כבר אלפיים שנה אמפיתיאטרון מרשים, אבל שקט. אנו מזמינים אתכם להצית את הדמיון ולהימנות עם הראשונים שישמעו את המיצג הקולי החדש. תוכלו לשבת על הטריבונות, במקום שבו ישב הקהל בימי קדם, ולהאזין להתרחשויות במיצג משעשע בטכניקת סראונד, המתאר את האווירה התוססת ואת ההתרחשויות בזירה – ממושבי הצופים עד מלתחות הגלדיאטורים.

אל המיצג הקולי יצטרפו שחקנים ופעילויות נוספות. מתאים לכל המשפחה.

היכן: גן לאומי בית גוברין – מתחם עיר בני החורין

מתי: רביעי וחמישי 22.8, 23.8, בשעות 17:30- 20:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.