ארגנטינה וברזיל הן לא רק מעצמות כדורגל. אירועי הימים האחרונים בתקשורת הישראלית מלמדים שאולי צריך ללמוד מהדרום אמריקאים האלה עוד דבר שניים: אולי על פוליטיקאים שמנתחים נכון את המציאות, אולי אפילו על עיתונות ביקורתית ומנומקמת.

מיד הדוגמאות וההסברים. אבל קודם, לרגעים האלה בסוף השבוע בטלויזיה בישראל. הרגעים האלה שגורמים געגוע לימים רחוקים בהם פרשנות בטלויזיה היתה מקצוע מכובד. מה נותר מכל זה?

 

"עפיפון הצתות", מכנה רוני דניאל את השרה רגב. מה שמדהים הוא לא רק הביטויים האלה שספק מתי פוליטיקאי שעשה דברים הרבה יותר גרועים ממירי רגב זכה להם – אלא העובדה שהדברים האלה נאמרו כשורה תחתונה לדיון שכותרתו "ספורט ופוליטיקה". כאילו רגב, נפיצותה ומעשה החבלה שלה, זה בעצם כל הסיפור.

אז הנה, מתברר שדווקא בעיניים דרום אמריקניות, כאלה שלא חוות את המציאות באזורינו מדי יום, מצליחים לראות דבר ושניים גם מעבר לכתף של מירי רגב. הנה מאמר קצר מהעיתון החשוב בארגנטינה. דקה וחצי, שווה כל שנייה:

 

"גביע העולם בצביעות". זה בעיתון החשוב בארגנטינה. מדינה שיודעת דבר או שניים על ספורט ופוליטיקה. והנה גם בברזיל השכנה, בפרלמנט של סאו פאולו, מבינים שמירי רגב זאת לא הבעיה:

ברזיל וארגנטינה. ספורט ופוליטיקה. מציאות ביקורתית ומנומנקת בפוליטיקה ובתקשורת – אל מול בוטות ורדידות שמסתכמת ב"עפיפון הצתות".

אמיר איבגי

אמיר איבגי