חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, שעבר אמש (רביעי) בכנסת, מעורר כעס רב בעולם הערבי.

נשיא טורקיה ארדואן. צילום: רויטרס

 

בהודעה שפרסם משרד החוץ הטורקי נמסר: "חוק הלאום רומס את כללי המשפט הבינלאומי ומתעלם מזכויותיהם של אזרחי ישראל הפלסטינים. ההכרזה על ירושלים, הנתונה תחת כיבוש, כבירת ישראל בחוק, בטלה ומבוטלת עבור הקהילה הבינלאומית. הקידום של ההתנחלויות בחוק, שאי חוקיותן אושר שוב ושוב על ידי החלטות האו"ם, לעולם לא יוכל להתקבל. הגדרת ההגדרה העצמית בחוק כזכות בלעדית ליהודים היא תוצר של מנטליות מפלה ומיושנת.

"הקהילה הבינלאומית מחויבת לתת את התגובה הנדרשת נגד חוק זה, שמטרתו להסוות את הכיבוש המתמשך ואת המעשים הבלתי חוקיים של ממשלת ישראל בפלסטין ולבטל את חזון שתי המדינות".

השרה הירדנית לענייני תקשורת, ג'ומאנה ר'נימאת, פרסמה הודעה בסוכנות הידיעות הממלכתית, שבה נכתב כי "החוק הישראלי החדש מנציח את האפרטהייד בישראל ובשטחים הכבושים. החוק הזה מרחיק אותנו מהאפשרות לשלום צודק וכולל באזור, ויוביל לעוד אלימות וקיצוניות ולפגיעה בקיום התרבותי, ההומניטרי וההיסטורי של העם הפלסטיני במולדתו".

היא הוסיפה והדגישה כי "זכות השיבה והפיצוי לפליטים הפלסטינים היא קבועה ובלתי ניתנת לערעור, כפי שנקבע על פי המשפט הבינלאומי", וקראה לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה המשפטית, הפוליטית והמוסרית ולפעול בדחיפות נגד החוק והשלכותיו, ולהבטיח את הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן אמר: "ירושלים היא בירתה הנצחית של מדינת פלסטין, ובלעדיה לא תהיה יציבות ושלום"

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל