הממונה הטורקי על השגרירות בתל אביב זומן למשרד החוץ לשיחת נזיפה ונדרש להציג תעודות. הממונה הזמני הטורקי על השגרירות זומן למשרד החוץ לשיחת נזיפה בעקבות היחס הבלתי נסבל לשגריר ישראל, איתן נאה, בעת יציאתו את . בטרם נכנס הממונה למשרד החוץ, נדרש להציג תעודות.

הדיפלומט הטורקי, אולמוט דניז, מגיע למשרד החוץ צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

השיחה התקיימה עם מנהלת מחלקת אירופה במשרד החוץ, איריס עמבור, שהביעה בפני הממונה את מחאתנו החריפה על ההתנהלות התורכית השערורייתית, והוסיפה כי ישראל לא תוכל לסבול התנהגות כזו אל נציגיה. ממשרד החוץ נמסר כי התנהגות זו מהווה הפרה בוטה של קוד ההתנהגות הדיפלומטי הנהוג בין מדינות.

לפני זמן קצר התייחס הנשיא הטורקי שוב לישראל: "מתחילים את הרמדאן בטבח שביצעה ישראל, מרגישים עצב עמוק, מבקשים שהאל ירחם על השהידים. יש 2,500 פצועים שאנחנו מאחלים להם החלמה מהירה".

מוקדם יותר, באיסטנבול, , נקרא בלילה למשרד החוץ הטורקי ושם התבקש לעזוב ל"זמן מה". כך ניסחו גם את גירושו של השגריר הישראלי איתן נאה אתמול. במשרד החוץ מדגישים כי בשני המקרים הם לא הוכרזו כאישיות בלתי רצויה ("פרסונה נון גראטה") וכי מדובר בגירוש .

"ישראל היא מדינת טרור". נשיא טורקיה . צילום: רויטרס

 

כמו כן, במשרד החוץ מעריכים כי הקונסול נבע מרצון הטורקים "להגיד את ". זאת אחרי שאתמול אחר הצהריים זימן המשרד את הקונסול הטורקי בירושלים שהתבקש לחזור לארצו להתייעצויות .

מוקדם יותר זומן שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, למשרד החוץ באנקרה, והתבקש לעזוב את המדינה עד להודעה חדשה בעקבות האירועים בעזה. זאת, כזכור, אחרי שטורקיה החזירה את שגריריה מארה"ב וישראל להתייעצות בעקבות פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים והעימותים בגבול הרצועה.

מפגינים באיסטנבול מניפים את דגלי טורקיה וקוראים קריאות נגד ישראל. צילום: רויטרס

 

"חמאס אינו ארגון טרור"

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן וראש הממשלה בנימין התכתשו אתמול בקרב ציוצים בטוויטר. "חמאס אינו ארגון טרור והפלסטינים אינם טרוריסטים", צייץ הנשיא הטורקי. "זו תנועת התנגדות שמגנה על המולדת הפלסטינית נגד כוח כובש. העולם סולידרי עם הפלסטינים אל מול המדכאים שלהם", קבע.

דבריו האחרונים של ארדואן הגיעו לאחר שתניהו, אמר כי הוא "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

מה שהגיע אחרי שהנשיא הטורקי תקף את נתניהו כי על ידיו יש דם פלסטינים. על כך השיב ראש הממשלה: "ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר".

"ארדואן האחרון שיכול להטיף לנו מוסר". ראש הממשלה נתניהו בטקס חנוכת השגרירות. צילום: הלל מאיר, TPS

 

את שרשרת ההתבטאויות התחיל ארדואן כשתקף את ראש הממשלה נתניהו בעקבות הרג המחבלים ברצועת עזה ואמר כי "הוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד שכבשה אנשים חסרי הגנה במשך יותר במשך יותר מ-60 שנה והפרה את החלטות האו"ם". ארדואן הוסיף להשתלח ואמר כי "לנתניהו יש דם פלסטיני על ידיו והוא לא יכול לכסות על פשעיו בכך שהוא תוקף את טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? שיקרא את עשרת הדיברות". הנשיא הטורקי אף הכריז על שלושה ימי אבל לאות הזדהות עם העזתים בהם ישראל מבצעת "רצח עם" וטען כי "ישראל הוכיחה שהיא מדינת טרור".

בראיון לחדשות 20, אמר גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן לאחר גירוש השגריר נאה, כי "ארדואן הוא האחרון שיכול להטיף מוסר לישראל".

שלשום החזירה טורקיה את שגריריה מארה"ב וישראל להתייעצות בעקבות פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים והעימותים בגבול הרצועה. ‏סוכנות הידיעות AP מדווחת כי גם בלגיה קראה לשגריר לשיחת נזיפה ודורשת חקירה על האירועים בעזה.

בפעם הקודמת שטורקיה גירשה שגריר ישראלי, בספטמבר 2011 בשל אירועי המרמרה, ישראל התקפלה ונאלצה בסוף לחתום על הסכם פיוס ולשלם 20 מיליון דולר פיצויים למשפחות ההרוגים הטורקים. רק באוקטובר 2016, אחרי חמש שנים ללא שגריר, מונה הנציג הנוכחי איתן נאה שגורש אתמול.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.