שוב סערה סביב סגן הרמטכ"ל יאיר גולן. בהקלטות שפרוסמו היום נשמע גולן בשיעור שמסר לפני כעשר שנים לתלמידי המכינה הקדם צבאית בנוקדים. גולן הגיע למכינה כשברקע פינוי גוש קטיף, מלחמת לבנון השנייה והפינוי האלים מעמונה.
בהקלטות נשמע גולן מתייחס לסוגיית טוהר הנשק ואומר כי יש להימנע מפגיעה באזרחים גם אם זה דורש פגיעה בחיילי צה"ל "בלתי נסבל שאנחנו ניקח חיים של בנאדם, תראו זה חיי אנוש. תחשבו על זה, זה יכול להיות מחר הבן שלכם, הבת שלכם, האח שלכם, ההורים שלכם. בלתי נסבל שניקח חיי אנוש שלא בצדק. ולכן אם יחידה צבאית צריכה ליטול סיכונים על מנת לא לפגוע בבלתי מעורבים, כן, היא תיקח סיכונים על מנת לא לפגוע בבלתי מעורבים.
אבל אם היא צריכה לפגוע רק במחבלים, היא תעשה את זה בצורה הכי בטוחה שיש. כשברור לנו שכל האזרחים יצאו מהבית, ובתוך הבית יש רק מחבלים, אנחנו יורים עליו בלי סוף".
גולן נשאל ע"י אחד התלמידים: אם זה אזרחים או החיילים שלך, מה אתה תעדיף? הם האויב שלך..
ענה גולן: אתה לא תהרוג אישה בת 60, גם אם היא ערבייה.

כשהוויכוח בין התלמידים למפקד האוגדה התלהט, סיפר גולן לתלמידי המכינה על אירוע שהתרחש באחד המחסומים באזור שכם. "עומדים ארבעה חיילים במחסום ביציאה הצפונית משכם לכיוון עצירה א-שמליה. מגיע פלסטיני למחסום, מוציאים אותו מהרכב. חייל לפני זה בודק אישה פלסטינית. בעיני הפלסטיני נראה לו שהוא מישש אותה. בדק אותה לאורך הגוף. זה פגע ברגשותיו האסלאמים, הוא רץ כמו מטורף להכות את החייל. בסדר?
עומדים שם ארבעה חיילים מול פלסטיני אחד. מה הם עושים? יורים בו. הוא לא חמוש. בנאדם די שמנמן, כבר לא כל כך צעיר. למה לירות בו? למה ליטול את חייו? "

הפטירוטים הגביו אמש לדברים. שמעון ריקלין אמר: "קו ישיר עובר בין הדברים לבין דבר של גולן בטקס יום השואה".."מפקדי צה"ל מעדיפים לסכן חיילים לדעתי זו חרפה מוסרית" לעומתו אמרה עירית לינור: "דבריו של גולן הם דיון תיאורתי בלבד. במבחן המציאות בצוק איתן צה"ל לא פעל כך"

 

 

הפטריוטים

הפטריוטים