No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן
הרב שטיינזלץ מקבל עיטור נשיא. צילום: לע"מ

ברוך דיין אמת: חתן פרס ישראל הרב עדין שטיינזלץ הלך לעולמו

לאחר שאושפז בימים האחרונים, חתן פרס ישראל ופרשן התלמוד הרב עדין שטיינזלץ נפטר בגיל 83

 

 בימים האחרונים אושפז הרב בבית החולים שערי צדק בירושלים לאחר שלקה בדלקת ריאות חריפה. הבוקר (שישי) נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

הרב עדין אבן ישראל, נשיא מוסדות "מקור חיים" וישיבת תקוע, חיבר ספרי הגות יהודית וביאורים לתלמוד ולחסידות. בשנת 1988 זכה הרב בפרס ישראל למדעי היהדות. הוא קיבל את עיטור נשיא מדינת ישראל לשנת 2012 ויקיר ירושלים לשנת 2017.

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ השתייך לחסידות חב"ד והקדיש את חייו למען היהדות והחינוך, חקר התלמוד והחסידות, פילוסופיה, כתיבה ומורשת לכל הדתות בעולם.

הרב עדין אבן ישראל נולד בירושלים בשנת 1937. לאחר שסיים לימודי כימיה ופיזיקה באוניברסיטה העברית, החל את דרכו כאיש חינוך ועבד כמנהל בית ספר בעיר ועסק בכתיבה של ספרי יהדות רבים ומגוונים.

בשנת 1965 ייסד בשיתוף עם ממשלת ישראל את המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים, לימים מרכז שטיינזלץ אשר הפך למפעל חייו – הנגשת היהדות ומורשת ישראל, תרגום וביאור התלמוד הבבלי לכל העולם.

הרב שטיינזלץ, נחשב לאחד מגדולי הפרשנים החשובים של זמננו, וכתביו, פרשנותו והגותו תורגמו ל-60 שפות, אליהם נחשפו מיליונים של בני אדם מרחבי כל העולם. במסגרת עשייתו כתב הרב כ-60 ספרים בנושאים שונים ביניהם ספרי מבוא והדרכה לתלמוד, תורת הנסתר והחסידות, פילוסופיה יהודית ועוד.

אחד הפרויקטים המשמעותיים של הרב היה "גמרא-שטיינזלץ- תרגום מארמית וביאור של כל 2,711 דפי התלמוד הבבלי. בזכות היצירה התורנית המקיפה, שארכה 45 שנות עבודה – זכה הרב אבן ישראל-שטיינזלץ בפרס ישראל למדעי היהדות לשנת 1988, וכן בעיטור הנשיא לשנת 2012.

 

Photo by Gershon Elinson/Flash90 

במהלך חייו זכה הרב בשורה ארוכה של פרסים ותארים ביניהם: חתן פרס ישראל למדעי היהדות בשנת 1988, פרס הנשיא וראש הממשלה, עיטור הנשיא לשנת 2012, יקיר העיר ירושלים, תואר ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטאות בר-אילן, בן גוריון וישיבה יוניברסיטי בניו יורק.

באחרונה הביא להישג משמעותי נוסף כאשר ספריית הקונגרס, הספרייה הלאומית האמריקנית, הכריזה על אישור קבלתו של ספר התלמוד של מרכז שטיינזלץ אל שורותיה, לאחר מלאכת תרגום מעברית לאנגלית שארכה כשמונה שנים.

נשיא המדינה ורוה"מ ספדו לרב שטיינזלץ.

נשיא המדינה ראובן ריבלין: ‏"דאב ליבי על פטירתו של הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) זכר צדיק לברכה. הרב היה איש אשר רוח בו, בעל אומץ לב רוחני, עומק הדעת ועומק המחשבה שהנגיש בעברית בהירה את התלמוד לעם ישראל כמו היה רש״י בן ימינו. הרב פילס את דרכו הייחודית, מתוך מסירות לתורת ישראל ולעם ישראל. יהי זכרו ברוך".

רה"מ בנימין נתניהו: ‏"אני דואב מעומק לבי על פטירתו של הרב עדין שטיינזלץ זצ"ל – ידען עצום, גאון בתורה ואיש רוח מופלא. גדלתי בסמיכות לרב שטיינזלץ בירושלים של ילדותי, אבל זכיתי להכירו אישית רק שנים לאחר מכן. נפגשתי איתו כמה פעמים בביתו, ושמעתי את שיעוריו המרתקים שתמיד החכימו אותי..‏אלה לא היו שיעורים במובן השגרתי, אלא שיחות מרוממות נפש שחבקו עולם ומלואו – תנ"ך, משנת חז"ל, היסטוריה, פילוסופיה, תרבות, בלשנות, ועוד. קראתי גם בספריו שספוגים חוכמה ודעת, הגות ואמונה..‏הרב שטיינזלץ ייצג במובהק את דמותו של 'המתמיד' היהודי. הוא השקיע עמל בלתי-פוסק במפעלי הפרשנות שלו, ובראשם הפירוש לתלמוד שמנגיש את לימוד הגמרא לציבורים רחבים בשפה בהירה ומובנת. חיבוריו החשובים יעמדו לדורות – כאבני-יסוד של מורשת ישראל, וכנר תמיד לזכרו..‏אהבת ישראל של הרב שטיינזלץ הושפעה רבות מקרבתו לרבי מלובביץ' ומחסידות חב"ד. אישיותו יוצאת הדופן של הרבי הטביעה בו חותם עז, כפי שארע גם לי במפגשיי עימו. בעיני שניהם – הרבי מלובביץ', ותלמידו הרב שטיינזלץ – ראיתי אותו אור כביר של אהבת האדם ואהבת עם ישראל..‏אני שולח את תנחומיי העמוקים למשפחת שטיינזלץ ולרבבות תלמידיו של הרב בארץ ובעולם. יהי זכרו ברוך".

 

שר הביטחון בני גנץ בתגובה לפטירתו של הרב: "הרב שטיינזלץ היה רב גדול וגדול בהבנה ובתרומה לנפש האדם. מעולם לא הבחין בין אדם דתי ושאינו דתי והותיר אחריו תרגומים של הגמרא שישארו בידי העם היהודי דורות רבים. קירוב הלבבות שלו, הוא סמל למה שאנו צריכים יותר מכל בתקופה הזו. מורשתו הפיסית והרוחנית היא נכס שעליו נשמור. יהי זכרו ברוך".

 

 

 

 

It is not Android