פרופ' , הוא , ידע ארץ ישראל והארכיאולוגיה – כך הודיע היום (רביעי) שר החינוך, נפתלי בנט. הוא ברך את בן תור על הזכייה בפרס.

"פרופסור אמנון בן-תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל", כתבה ועדת הפרס והוסיפה כי הוא "בעל מעמד בולט ומוניטין בינלאומיים ונמנה על החוקרים המובילים את המחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל".

פעילותו הציבורית של פרופ' בן תור כוללת שורה של תפקידים שמילא, וביניהם כהונתו רבת השנים במועצה הארכאולוגית ובוועד המנהל של החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה, וכן בהנהלה המדעית של מוזיאון ארצות המקרא.

פרופ' בן תור ידוע כמרצה רהוט, ישר-דרך וקפדן, שאיננו מסתיר את דעתו בכל הנושאים שעל הפרק. הרצאותיו, שבהן שילב ידע רב עם חוש הומור משובח, היו תמיד בהירות ומעניינות. מאז צאתו לגמלאות דומה שאמנון אף הגביר את פעילותו, ולא רק שהמשיך במאמציו להשלים את פרסום חפירות חצור ופרסם מאמרים רבי עניין בכתבי עת מדעיים, אלא שעדיין הוא יוצא מדי שנה בשנה לחפירה בחצור ומתנהל בשטח לצד תלמידיו ותלמידי תלמידיו המסייעים לו במלאכה.

ועדת הפרס בראשותו של פרופ' יוסי כץ אמרה כי: "שמו של בן תור הולך לפניו בזכות חפירותיו הרבות והמגוונות ופרסומיו המדעיים, שרבים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל לחוקרים בארץ ובעולם, עוד הוסיפה הוועדה, "במשך כחמישה עשורים, הוא עסק במחקר, בניהול חפירות ארכאולוגיות, במיוחד מפעל החפירות היוקרתי בחצור, בפרסומן, בהרבצת תורת הארכיאולוגיה לדורות של תלמידים ובהכשרת הדור הבא של חוקרים".

הוועדה ציינה בנוסף כי: "חפירותיו של אמנון נוגעות בפרקים שונים בתרבותה החומרית של ארץ ישראל למן האלף השלישי לפנה"ס ועד לראשית האלף הראשון לפני הספירה".

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.