גורמים בישראל מעריכים כי נשיא סוריה בשאר אל אסד צפוי לסיים את המלחמה בשנתיים הקרובות, זאת בעקבות הערכות כי הוא יכבוש בחזרה את מעוז המורדים האחרון הגולן הסורי ויביס את ארגוני הטרור מעבר לגבול, כך פורסם הערב (ה') בתוכנית "לפני כולם" בערוץ 20.

לפי הערכות, אסד מחזיק כבר ב-85 אחוזים משטח סוריה. נכון להיום רוב הגולן הסורי מוחזק בידי המורדים, דאעש, אל קעידה וג'בהת אל נוסרה. במערכת הביטחון רואים בבירור את ההשלכות על המציאות החדשה בגולן הסורי ומבינים כי ככל שאסד יחזיר לעצמו את רמת הגולן, כך הוא יקרב לגבול עם ישראל את איראן ואת חיזבאללה. לפי הערכות אלו, בצה"ל נערכים לכל תרחיש אפשרי כולל כזה שארגון המדינה האסלאמית דעאש ינסה להוציא פיגוע ראווה גדול בגבול עם ישראל במטרה להסית את האש מניסיון אסד בסופו של דבר לכבוש את השטח ולהביסם.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. צילום: רויטרס
נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. צילום: רויטרס

מאז נכנסו הרוסים, האיראנים וחיזבאללה ללחימה בסוריה, אסד הולך ומחזיק שליטה בגזרה, ומשקפות צה"ל רואים בבירור איך ארגון המדינה האסלאמית שנוטש מוצבים רבים בהן נחל תבוסה, מחזק את עמדותיו בגבול עם ישראל באופן דרמטי.

נקודה נוספת ממנה חוששים בישראל היא הנקודה הצפונית בחאדר, שם השליטה של אסד היא עדיין קיימת, אולם בניסיון לכבוש את כל הגזרה קיים חשש שארגוני הטרור באיזור יסירו את הכפפות ומי שיפול באמצע כקורבן הם הדרוזים בחאדר. הדבר מעלה את רף המתיחות גם בצד הישראלי בקרב הדרוזים ובצה"ל.

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

לצד החשש הגדול וההערכות בישראל, מוקם בימים אלה מכשול נוסף בגבול הצפוני עם סוריה שנועד לסייע למערכת הביטחון ולצה"ל להתמודד עם ניסיון של ארגונים אסלמיסטים לבצע פיגועים בשטח ישראל. מעבר לתעלות עמוקות שיקשו על מחבלים לבצע חדירה, הנקודות הקריטיות מאובזרות בגדר חכמה מסוג "שעון חול" ובאמצעי איסוף רבים.

שתי נקודות אור חיוביות שרואים במערכת הביטחון למרות המציאות המורכבת הן פרויקט "שכנות טובה" שממשיך לתפוס תאוצה ובצה"ל רואים אופק מאוד חיובי של הפרויקט ההומניטרי החשוב מעבר לגבול. הנקודה השנייה שמדווחים עליה בגולן, היא הפריחה. למרות הסתיו הקודר הפוקד כבר את הרי הגולן, קטיף התפוחים בעיצומו וכרמי הענבים כבר ממתינים לקרה שתניב תנובת פירות איכותיים ולאחר החגים מדווחים על עונת תיירות מוצלחת ביותר.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון