משחטה כשרה בפולין. צילום: רויטרס
משחטה כשרה בפולין. צילום: רויטרס

המשבר סביב הניסיון לאסור את השחיטה הכשרה בהולנד: חשש כבד בקהילה היהודית לקראת כניסתו לתוקף מחר (שני) של ההסדר מול הרשויות להמשך השחיטה היהודית במדינה.

החשש בקהילה הוא על רקע ניסיונות חוזרים ונשנים של ארגונים למען זכויות החיות באירופה לחוקק חוקים שיגבילו את השחיטה הכשרה. הטענה המניעה את הארגונים היא כי שחיטה ללא הימום בירי – הכשרה עבור היהודים והמוסלמים אינה הומנית, והם דורשים להמם את הבהמה טרם השחיטה. אלא שהימון מעין זה עלול לפגום בשחיטה הכשרה ולהטריף את הבהמה.

בוועידת רבני אירופה מספרים על ההסדר שהושג ואמור לאפשר את השחיטה: "לפני שבעה חודשים ניסו הארגונים למען זכויות החיות לחוקק חוק על הימום, ואז הגענו אתם להסכם שתוקפו בתחילת ינואר".

הרב אליעזר וולף, רב העיר אמסטרדם. צילום: אלי איטקין
הרב אליעזר וולף, רב העיר אמסטרדם. צילום: אלי איטקין

"לפי ההסכם הזה מותר לשחוט רק לצרכי הקהילה, הפרשנות המקילה של ההסכם מתירה לשחוט 3,000 ראשי בקר – מה שמאפשר להמשך השחיטה הכשרה בקהילה בהולנד להתקיים כלכלית", הסביר פרידמן.

"ישנו משבר סביב סוגיית הירי בהימום", נמסר מטעם הוועידה, "ההלכה היהודית אומרת שלאחר 40 שניות של שחיטה אין לבהמה הכרה, אך בארגונים מתעקשים על ירי בהימום". לגבי אותו ירי ישנה שאלה הלכתית, אין קביעה חד משמעית שזה פסול, ואין קביעה חד משמעית שזה כשר. יש עם זה בעיה".

"ההסכם שהושג הוא שהשוחט קובע האם ישנו צורך בירי או לא, ליד השוחט במשחטות נמצא וטרינר".

 "ישנה אפשרות להפסד כלכלי אדיר"

כעת מצפים בקהילה ההולנדית לראות האם ההסדר אכן יצא לפועל, והאם שיתוף הפעולה מול הוטרינר הממונה אכן יהיה תקין. "אם הם יתעקשו כמו שהם עשו למוסלמים, אצלם ביקשו לירות בכל בהמה אחרי פחות מ- 40 שניות  עלולה להיות בעיה", מדגישים בארגון.

"ישנה אפשרות להפסד כלכלי אדיר, בזמנו הולנד הייתה מקור ייצוא ענק של בקר כשר גם לישראל, את זה הם הפסידו. השאלה היא האם תינתן הפרשנות המקילה, או שהשחיטה תתעכב ולא יהיה כדאי להמשיך ולשחוט עבור היהודים".

המאבק על השחיטה הכשרה באירופה אינו חדש, ושורשיו למעשה כבר במאה ה-19. תחת השלטון הנאצי התגברו האיסורים על השחיטה הכשרה והיא נאסרה בגרמניה לחלוטין. כיום אסורה השחיטה הכשרה בנורווגיה, שוודיה, שוויץ, ניו זילנד ולוקסמבורג.

התעוררות של הפעילות נגד השחיטה הכשרה, בעיקר מצדם של ארגוני חיות רווחת שוב בשנים האחרונות. בין היתר קיימות יוזמות פוליטיות להחילה כיום בבלגיה, אנגליה, דנמרק וכמובן בהולנד.

 

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20