סינמטק ת"א. צילום: ויקיפדיה
ת"א. צילום: ויקיפדיה

יקיים בסוף השבוע אירוע תחת הכותרת: "דת, חילוניות וקולנוע – על תופעת ההדתה במרחב הציבורי" – במהלכו ייערכו הרצאות ויוקרנו סרטים הקשורים לפי המארגנים ל"תופעת ההדתה המחריפה ופושטת בכל התחומים  בהם חינוך, משפט, צבא, תקשורת, מרחב ציבורי אומנות וקולנוע". 

עוד נכתב בהזמנה לסדרת המפגשים כי תופעת ההדתה "גרמה למאות פעילים ברחבי הארץ בערים השונות לצאת ולהיות הקול השפוי ולעצור את הטרנד הדתי". 

"הטרנד הדתי–הלכתי לא יחלוף אם לא נאבק בו ונעצור אותו", מסבירים מארגון ''. בפרסום מובטח כי "במפגשים יתאפשר לציבור הרחב להכיר את היקף ההדתה".

עוד מובטח כי המשתתפים באירוע יוכלו "להיחשף לפעילות הקבוצה התל-אביבית וקבוצות אחרות בעשרות ערים בארץ, הפועלות על מנת לשמור כיוון, ולשמור על המרחב הציבורי באופן דמוקרטי, ליברלי למען חברה שיוויונית , סובלנית וחופשית".

כרזת ההזמנה לאירוע
כרזת ההזמנה לאירוע

יש לציין כי מחיר הכרטיס הנקוב לכניסה לאחד הסרטים המוצגים ולהרצאות באירוע עומד על 30 שקלים, נמוך ממחיר הכניסה לסרט סטנדרטי העומד על 39 שקלים ללא כל הרצאה או אירוע אחר המתלווה אליו. עוד יצוין כי מייל יחסי הציבור שהתקבל בערוץ 20 נכתב מטעם שלומית ממן מכתובת מייל השייכת לעמותת שתי"ל ולקרן לישראל חדשה.

בשיחה עם אתר ערוץ 20 אמרה קלאודיה שגיא, חברה ב"כאן נרצה לחיות" ומיוזמי סדרת המפגשים: "אנחנו קבוצה של אזרחים לא פוליטיים ולא מפלגתיים שמנסים לעורר מודעות דווקא בקבוצה של החילונים שחושבים שהם משוכנעים אבל הם לא מודעים למה שקורה, הם חיים בקליפה שלהם". 

"לעורר את המודעות, שיצטרפו להפגנות"

"אנחנו רוצים לעורר את המודעות שיפעלו, שיעשו, שילכו לעירייה שיפנו לחברי כנסת, שיצטרפו להפגנות שלא ישבו בבית ורק יקטרו בין חברים". אמרה שגיא. בהתייחס למגמה לעודד אנשים לצרף להפגנות אמרה: "אנחנו לא תמיד מארגנים, אבל אני יודע שהייתה פעילות מאוד רחבה של 'ישראל חופשית', ויש עכשיו פעילות רחבה בערים לקראת הבחירות לרשויות בשנה הבאה".

לשאלתנו האם הארגון משתף פעולה עם 'ישראל חופשית', ענתה: "כולם, אנחנו משתפים פעולה עם כל הארגונים האלה". "אנחנו משתפים פעולה עם "הפורום החילוני" ועם "חידוש" ועם "התנועה הרפורמית", כל מי שרוצה שיהיה חופש לבנאדם".

הפגנת תמיכה בפתיחת עסקים בשבת בירושלים. צילום: פלאש 90
הפגנת תמיכה בפתיחת עסקים בשבת בירושלים. צילום: פלאש 90

"אנחנו לא עמותה רשומה אנחנו קבוצה שפועלת בהתנדבות, בעיקר אנחנו תורמים מכספינו האישיים, לפעמים יש כאלה שמוכנים גם לתרום לנו". היא מסבירה על דרך המימון של הקבוצה הפועלת למאבק בהדתה.

"אנחנו לא יכולים לקבל כסף כי אנחנו לא עמותה. אז איך זה עובד? אם מישהו מעוניין, אנחנו אומרים איפה ההוצאות שלנו ואם מישהו רוצה לשלם ישירות לאיזה ספק", היא הוסיפה.

"אנחנו לא ממומנים על ידי שום ארגון, היא אומרת", בתשובה לשאלה מי המשלמים.

"בדרך כלל הסינמטק עושה שיתופי פעולה כאלה עם גופים, אנחנו ויתרנו על הכנסות, כל ההכנסות הולכות לסינמטק וכל המרצים שלנו מרצים בחינם כלומר אין עלויות". היא מסבירה את העובדה כי מחירי הכניסה לסרטים זולים במיוחד. "זה החשבון שלהם, את  יכולה לשאול אותם".

"כנסת ישראל נכנעת להגמוניה הדתית האורתודוקסית"

המייל שנשלח כדי לפרסם את האירוע מגיע משלומית ממן שיש לה כתובת מייל של הקרן החדשה ושתי"ל. 

"שלומית היא ספק, היא פרילנסרית שנותנת שירותים לשתי"ל, אנחנו גם חברים , זה ארגון גג", הסבירה שגיא.

אתם חברים בשתיל?

"כן זאת לא חברות כזאת פורמלית, אנחנו באים לימי העיון שלהם ואנחנו נעזרים בהם".

מי משלם לשלומית ממן? 

"היא עושה את זה בהתנדבות",אומרת שגיא. "את יכולה לשאול אותה, אבל מבחינתנו אנחנו הכרנו אותה באיזה סדנה ששתיל ארגנו לקראת הבחירות לרשוויות המקומיות בשנה הבאה".

בין רשימת הנושאים בהם יעסקו המפגשים ניתן למצוא את הכותרות: "צעירי דור ה Y- בארץ, שגדלו בעולם דיגיטלי, הנאלצים להתמודד עם סביבה הנוגדת את השקפותיהם ואת ערכיהם בעקבות הכפייה הדתית ההולכת ומתחזקת", "על כנסת ישראל, הנכנעת להגמוניה הדתית האורתודוקסית, וויתרה על הזכויות הבסיסיות ביותר של אזרחי המדינה", ו"תרבות ואומנות בעידן של צנזורה וסתימת פיות". 

בין הדוברים באירוע פרופ׳ פרנסס רדאי, המוצגת בפרסום כמומחית לזכויות האדם במינוי המועצה לזכויות האדם באו"ם, גל גבאי עיתונאית וראשת מיזם 929, ואחרים. 

כזכור, בשבוע שעבר פורסם כי שרת התרבות פועלת שוב נגד פסטיבל סרטי הנכבה בסינמטק תל אביב, שעתיד להיפתח בעוד כשבועיים. על פי דיווח של נירית אנדרמן ב"הארץ", רגב העבירה לשר האוצר משה כחלון דרישה לבדוק האם ניתן לקנוס את הסינמטק בגין אירוח הפסטיבל על סמך "חוק הנכבה". את הפסטיבל מארגנת עמותת השמאל הקיצוני "זוכרות".

שלומית ממן המפרסמת את האירוע מסרה: "ההודעה לא קשורה לשתיל אם כי נכנסתי לאתר של שתיל ולקחתי את המילים ואנשי תקשורת. והמיילים נשלחו מהמייל השתילי שלי". "אני עוזרת להם בהתנדבות כי אני עוסקת בתקשורת וגם מדבררת מספר פרוייקטים ששתיל מעורבת בהם", הסבירה ממן.

מטעם הקרן החדשה נמסר: "הקרן החדשה לישראל אינה תומכת בעמותה או באירוע". מטעם שרת התרבות מירי רגב ומטעם הסינמטק לא נמסרה תגובה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.