No Tag To Print

חשיפה: מאבקי כח מאחורי רכישת נכסים במזרח ירושלים

אנשי עסקים בחסות האמירויות רוכשים מבנים ובולמים את הטורקים במזרח העיר

איחוד האמירויות החלו לרכוש קרקעות במזרח ירושלים בצעד, שבין השאר, נועד גם לבלום את השתלטותם של הקטארים והטורקים על מזרח העיר. כך עולה ממקורות שונים ושמו של מחמד דחלאן עולה כאחד מגורמי המפתח במיזמי נדל"ן במזרח ירושלים. במקביל לכך עולה שיתוף פעולה דרך צד שלישי נבחן מאחורי הקלעים בין עיריית ירושלים לאיחוד האמירויות לצורך פיתוח מזרח העיר ומחמד בן זאיד הורה להקים מיזמי בנייה בשכונות ערביות במזרח העיר.

שיתוף פעולה בין עיריית ירושלים לאיחוד האמירויות. צילום: הדס פרוש פלאש 90

גורמים במזרח ירושלים ובהם בכירים בואקף הירדני, פעילי פת"ח ואנשי עסקים, מדווחים, כי בימים אלו הולך ומסתיים משא ומתן ממושך בין נציגי האמירויות לבעלי מלון "לורנס", שבמזרח העיר (למשפחת לורנס 25% מהמלון. המלון עומד שומם מזה שלוש שנים, עם מותו של שכרי לורנס, הבעלים, ומאז נסגר החלו הקטארים להתעניין ולרכוש את המלון בסכום של ארבעה מיליון דולר.

המו"מ נמשך שנים אלא שלערוץ 20 נודע, כי באחרונה פנו אנשי עסקים מאיחוד האמירויות והציעו סכום של 14 מיליון דולר. ממקורות שונים עולה, כי המו"מ הושלם וכי המלון צפוי לעבור לידי בעליו החדשים בקרוב, אנשי העסקים מהאמירויות. אחרים טוענים כי טרם הושלם. במו"מ המתיש, שנמשך שלוש שנים, השתתפו גם אנשי עסקים ממזרח ירושלים, אלא שגורמים במזרח העיר אומרים לערוץ 20, כי אין מדובר אך ורק בעסקת נדל"ן אטרקטיבית, שכן האמירויות החלו באחרונה להביע עניין בשורת נכסים במזרח העיר, כחלק ממדיניות שנועדה להביא לפיתוח האזור וייתכן אף כדי לבלום את הפעילות הטורקית במזרח ירושלים.

צילום: ליאור מזרחי / פלאש 90

"כל הסכסוך הבינערבי מתנקז כעת למזרח ירושלים", אומר לנו פעיל פת"ח ממזרח העיר וגורם בכיר בואקף מאשר, כי מאחורי המו"מ שהתקיים על מלון "לורנס" עומד מאבק פוליטי בין מדינות ערביות שונות, מהצד האחד קטאר וטורקיה, התומכות ב"אחים המוסלמים" ומהצד השני איחוד האמירויות. לדבריו, גם התנועה האסלאמית בישראל המזוהה עם "האחים המוסלמים" עוקבת מקרוב אחר פעילות האמירויות במזרח העיר ומנסה להכשיל עסקאות שונות של רכש קרקעות.

לערוץ 20 נודע, כי גם המרכז המסחרי "בראכה", מול שכונת מוסררה ומבנה ליד הקונסוליה האמריקאית נרכשו באחרונה על ידי אנשי עסקים המקורבים למחמד דחלאן וגם בכספים מהאמירויות וכי ישנה כוונה לרכוש חניון סמוך ועוד מבנים.
המו"מ לרכישתו של מלון "לורנס" חושף גם חלק מהאירועים שמתחוללים מאחורי הקלעים במזרח העיר: גורמים במזרח העיר אומרים, כי איחוד האמירויות פועלת במזרח העיר באמצעות "מוסד סרי נסיבה", מעין מועצה לפיתוח ירושלים, ובכוונתה להקים מוסדות תרבות, חינוך ודיור בשטחים במזרח ירושלים. אלו מוסיפים, כי פעילותם של "מוסד סרי נסיבה" והאמירויות מתקיימת בשיתוף פעולה מלא עם מחמד דחלאן ותחת מוסד זה החלו להתאגד באחרונה אנשי עסקים ובעלי הון ממזרח העיר. מספר אנשי עסקים מהווים את זרוע הביצוע שלהם במזרח העיר (שמותיהם שמורים במערכת).

ממקור שמעורב במגעים עולה, כי לפני מספר חודשים טרם שנחשף הסכם השלום בין ישראל לאמירויות, נועדו גורמים מטעמה של עיריית ירושלים באופן בלתי רשמי עם גורמים ערביים, בעלי קשרים עם האמירויות, לפגישה שעסקה בצורך לבנות מוסדות ציבור במזרח ירושלים, בשיתוף פעולה עם האמירויות ומחמד דחלאן.
דוברת עיריית ירושלים מכחישה את דבר הפגישה אולם באחרונה אמר גורם בעיריית ירושלים, שביקש להישאר בעילום שם, כי הפורום העסקי האמיראתי ישראלי, שמקום מושבו בירושלים, יפעל בין השאר, לבלום את הפעילות הטורקית במזרח העיר ולפתח שורת מוסדות ציבור כמו גם כדי לגשר על הפערים הנובעים מהיעדר השקעות של עיריית ירושלים במזרח העיר בשנים האחרונות.

המשלחת הישראלית באיחוד האמירויות. צילום: עמוס בן גרשון, לע"מ

עוד נודע לערוץ 20, כי מספר ימים טרם הסכם השלום הישראלי אמיראתי, התכנסה ישיבה מיוחדת בנוכחותו של מחמד בן זאיד, בה נכח גם זכי נסיבה, אחיו של דוקטור סרי נסיבה, המקורה לבן זאיד, וכן איש ציבור מזרח ירושלמי (שם שמור במערכת). את הפגישה יזם מחמד דחלאן והיא עסקה בצורך שבהקמת פרויקט על שם אביו של בן זאיד.

שליט האמירויות ביקש מהנוכחים לפעול במהירות ולא גילה להם את דבר המגעים לחתימת הסכם שלום עם ישראל. בן זאיד הציב שורת תנאים לפעילותה של האמירויות במזרח העיר: בין השאר הנחה, כי כל הפעילות תתקיים ללא מעורבותה של הרשות הפלסטינית וללא מעורבותו של הואקף הירדני. עוד קבע בן זאיד, כי הפעילות תהיה פרטית ולא תהיה תלויה בממשלת האמירויות. בן זאיד הנחה את האנשים לפעול בתיאום מלא מול ישראל ועיריית ירושלים ולא להתנגש באינטרסים שלהן. מספר אישי ציבור מהאמירויות אף סומנו כמי שיעמדו בדירקטוריון של הקרן הזו. בן זאיד אף הורה שלא להתנגש בסוגיות דתיות לנוצרים ולמוסלמים במזרח העיר ולקיים קשר יומיומי עם עיריית ירושלים ולפעול בהתאם להנחיותיה.

צילום: אל קודס

בן זאיד אף הנחה להגיש לו שורת פרויקטים שישרתו ציבור מזרח ירושלמי רחב ככל האפשר ובעיקר בתחומי דיור, בריאות ומדע. עוד הנחה, כי התרומות והמימון יגיע ממשפחת זאיד וכן ממשלת האמירויות ואף קבע כי, יש לקיים שיתוף פעולה גם עם הסהר האדום האמיראתי.

בעקבות הפגישה באמירויות החלו להתאגד מספר אישי ציבור ממזרח ירושלים והציגו מחקר והמלצות שיענו על הדרישות. בין השאר המליצו אלו להתחיל בפרויקטים של דיור וסימנו את הכפרים ג׳בל מכאבר, עיזריה ואבו דיס, כמקומות אפשריים. הוועדה, שפועלת בהתנדבות כדי לקדם את הפרויקטים מצד האמירויות קיימה מספר פגישות.

ברקע לכך מציינים בפנינו גורמים שונים כי הדבר מתיישב עם קריאתו של סרי נסיבה לפני מספר שנים לתושבי מזרח העיר לשתף פעולה עם העניינים המוניציפאליים של עיריית ירושלים על ידי הקמת גוף מייצג ובנפרד מהרשות הפלסטינית.

לערוץ 20 נמסר, כי המחקר שהוצג למחמד בן זאיד אמור היה לעבור לעיונו של ג'ארד קושנר, יועצו של הנשיא טראמפ, אולם עד מועד חתימת הסכם השלום לא הוכרז על השקת הפרויקט.

באחרונה עצרה הרשות הפלסטינית מספר מנאמניו של דחלאן גם במזרח ירושלים. טורקיה פועלת מזה מספר שנים לנביא למעצרו של דחלאן שנחשד על ידה כמי שסייע לניסיון הכושל להפיכה בטורקיה.

טורקיה מקדמת שורת מיזמים במזרח העיר ובאחרונה דווח כי סוכנותTIKA שיפצה 70 מסגדים ובכוונתה לשפץ עוד 4000 מבנים, כמו גם להוסיף ולסייע למשפחות עניות. TIKA אף חילקה במזרח העיר מאות טאבלטים ללימוד השפה הטורקית ועוד.

It is not Android