רוב האנשים שומעים על הצורך לנהל את הכספים שלהם בעצמם רק כאשר פורץ משבר כלשהו. במקרים כאלה האנשים לא מבינים כל כך בתחום שבו הם אמורים להבין משום שכספם מושקע בו. זוהי הסיבה מספר אחת גם לכך שאנשים אינם מכינים את עצמם כראוי לפנסיה ולמשברים כלכליים שונים, ולכן הם ניצבים מול שוקת שבורה במקרים כאלה. הניהול הפיננסי העצמי הוא כמובן עדיף, אם אתם יודעים מה לעשות, אבל גם אם אתם משאירים את העבודה של ניהול תיק השקעות או איתור כספים אבודים לאנשי מקצוע, עדיף שתבינו לפחות במה הדברים אמורים. מושג כללי חייב להיות לכל מי שרוצה להגיע מוכן לפנסיה.

אזרחים רבים שואלים את עצמם מדי שנה איפה הכסף שלי

הכספים שלנו הולכים לאיבוד בגלל סיבות רבות. לא מדובר רק בקניות בזבזניות על דברים שיכולנו לחסוך עליהם, אלא גם באי מעקב אחר כספים שמגיעים לכם ואינכם יודעים לאתר. כולנו עברנו בחיים מספר שלבים, עברנו עבודות, ניסינו מגורים בכל מיני מקומות, חתמנו על ביטוחים וחשבונות ואפילו תכניות חיסכון, אבל רובנו לא ממש מנהלים מעקב מסודר אחר הכספים האלה. כך קורה שיש מיליארדי שקלים שאינם נדרשים במשק ומאותרים על ידי משרד האוצר והשאלה איפה הכסף שלי היא בלתי נמנעת. יש להבין כי בעקבות רפורמות שונות ועל פי חוק כל המוסדות הפיננסיים המחזיקים בכספים של אזרחים מחויבים בדיווח עליהם כל הזמן, באופן שוטף. כך משרד האוצר יודע שיש אזרחים רבים שאינם מנהלים את הכספים שלהם ואינם דורשים אותו בחזרה ומנהלים אותו. כל אחד מאתנו עלול למצוא את עצמו במצב כזה שיש לתקן.

 

תיק השקעות חייב להיות רווחי וחסכוני

תיק השקעות הוא בדיוק הדוגמה הקלאסית למי שמשקיע באמצעות מנהלי קרנות ואחרים, שמנהלים את הכספים שלי מבלי שהוא יתעניין ברוב המקרים. נכון שסביר להניח שהרוב לפחות מנהלים מעקב אחר הכספים בסוף השנה בשורת הרווח וההפסד, אבל כמה מכם יודעים באמת כמה הרוויחו, כמה השקיעות, כמה עמלה הם משלמים על ניהול תיק השקעות? ועוד לא התחלנו לדבר על קרנות הפנסיה וקופות הגמל, שגם להן תשלומי עמלות ודמי ניהול משלהן. זוהי המחשה נוספת עד כמה חשוב להיות במגע ובמעקב אחר הכסף שלכם, לפחות ברמת הידיעה הבסיסית. כמובן שאם תדעו יותר תוכלו להרוויח יותר מניהול נכון וחסכני שתשיגו.

איתור כספים אבודים הוא ההתחלה לניהול הכספים שלכם

הממשלה הקימה כמה תוכנות ואתרים שיעזרו לאזרחים למטרת איתור כספים אבודים. בהם תוכלו למצוא גם תוכנות שמלמדות אתכם יותר על התפלגות הכסף שלכם ועל הרווחים שלכם, להשוות בין המכשירים הפיננסיים שאתם משתמשים בהם לעומת אחרים, ולהפחית דמי ניהול ועמלות באמצעות בדיקת אפיקים נוספים. תוכנות כאלה נקראת גמל נט, מסלקה פנסיונית ותוכנות הר הכסף. בכולם תוכלו לאתר כספים אבודים שלכם ששוכבים בחשבונות עובר ושב שלא חזרתם אליהם שנים, ביטוחים שונים שזנחתם את התשלומים להם, פנסיה וקופות גמל, קרנות השתלמות ועוד. הר הכסף פנסיה וביטוח הם הנושאים העיקריים שבהם מטפלים האתרים האלה.

אל תוותרו על חיפוש הר הכסף פנסיה

הר הכסף הוא תוכנה שמשרד האוצר הקים כדי שתוכלו להקליד בו את הפרטים שלכם ולאתר את החשבונות העלומים והאבודים שבהם מחכה לכם הכסף שלכם. אתם יכולים לעשות זאת לבד גם במסלקה הפנסיונית ולקבל את מפת ההפקדות שלכם לפנסיה, ואת החלוקה לכספים צבורים לגמלה ולפיצויים, ולדעת באופן זה כמה תקבלו בפנסיה שלכם. כך תוכלו לנהל את הכספים שלכם בתבונה. אתם מוזמנים גם להיעזר בשירותים הפיננסיים של שגיא חבסוב – שגיא תכנון פיננסי, שמסייע לכם לתכנן את הפנסיה שלכם ואת ההשקעות ולנהל את הכספים בהצלחה.

 

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.