הותר לפרסום: נחשפה רשת מסועפת ומתוחכמת שפעלה להאריך שהותם של עובדים זרים בישראל בעבור עשרות אלפי שקלים לכל היתר. לפי החשד: עובדי רשות האוכלוסין וההגירה פעלו בוועדות שונות, לאישור המשך העסקתם ושהייתם של העובדים הזרים בישראל מעבר לחמש השנים השנים הקבועות בחוק. לפי החשד – בתמורה לפעילות קיבלו העובדים שוחד כספי.

עוד עולה מן החקירה כי מתווכים חיצוניים פעלו לתווך בין חברה המעניקה שירותי סיעוד לבין עובדי הרשות, העברת כספי השוחד לידיהם ומתן האישורים על ידם.

בעלי החברה ועובדיה יצרו מצג שווא בפני הרשויות באמצעות רישומם של מעל 100 עובדים זרים כמי שעובדים אצל מעסיקים פיקטיביים. לפי החשד בארגון פעלו לאיתור המעסיקים הפיקטיביים, תוך מתן דגש למשפחות קשות יום, וזאת על מנת שיוכלו לרשום על שמם את העסקתו של העובד הזר בעבור סכום כסף אותו תקבל המשפחה מדי חודש.

העובדים הזרים נדרש ככל הנראה לשלם סכום הנע בין 5000-7000 דולר בעבור הארכת היתר העסקתם. כמו כן, נדרשו לשלם למעסיקיהם הפיקטיביים מדי חודש סכום הנע בין 1000-2000 שקל, זאת על אף שלא עבדו אצלם כלל.

הלילה (רביעי) לאחר שחוקרי המשטרה אספו את כלל חומר הראיות כנגד החשודים המרכזיים, הפכה החקירה גלויה עם קיומו של מבצע מעצרים בירושלים והסביבה, במהלכו נעצרו תשעה חשודים, בהם שני עובדי רשות האוכלוסין וההגירה.

החשודים הובאו לחקירה במשטרה בחשד לעבירות לקיחת שוחד, תיווך ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ושימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קשירת קשר לפשע, הלבנת הון ועבירות על חוק שירות התעסוקה.

במשטרה אומרים היום כי החשודים "יצרו מנגנון שבאמצעותו שלשלו החשודים לכיסם סכום המצטבר למיליוני שקלים, תוך שעושים זאת על גבו של האזרח משלם המיסים, העובדים הזרים המבקשים להמשיך לעבוד ומשפחות קשות יום 'שגויסו' לעבירה כמעסיקים".אילת כהנא

אילת כהנא