לפחות מחצית מהשריפות שבערו בארץ בשבוע שעבר-  הצתות: כך מפרסם הערב כתב YNET רועי ינובסקי. מנתונים רשמיים של כוחות הכבאות וההצלה כי המוקדים שבהם ישנו חשד להצתות התרכזו באזורים בהם נפוצה אוכלוסייה ערבית או פלסטינית: בגליל, בקו התפר (אום אל-פחם עד ביתר עלית) וביישובים ביהודה ושומרון.

תיעוד הצתה סמוך לדולב

באזור קו התפר תועדו 11 הצתות (שהם, כביש 443, מודיעין – ישפרו סנטר, נירית, ראשון לציון – גן הורדים, יער מרג'ה, יער חורשים, מתן, נטף, בית חנינא ומגידו) וארבעה ניסיונות הצתה (ביתר עלית, מודיעין – ישפרו סנטר, מבשרת ציון והר אדר).

ביהודה ושומרון נרשמו שלושה אירועים שבהם קיים חשד להצתה (טלמון, דולב, חלמיש נוה צוף) וניסיון הצתה אחד, ובפנים הארץ אירעו חמש הצתות (זכרון יעקב, ישרש, סביון, צומת דבירה, מודיעין).

בצפון הארץ התרחשו 17 אירועים שבהם עלה חשד להצתה – בין היתר בנצרת, חיפה, טבריה ובשטחים פתוחים בגליל. בנוסף, לפי נתוני הכבאות אותרו עשרה מוקדי הצתה שלא התפתחו. בסך הכול עולה כי מסך כל האירועים הגדולים שנחקרו בנוגע לשריפות ברחבי הארץ בשבוע שעבר – ביותר ממחצית המקרים עלה חשד להצתה (47 מתוך 92).

על אף ריבוי המקרים בהם הראיות מצביעות על הצתה, כוחות הביטחון מתקשים לאתר חשודים של ממש. שירות הבטחון הכללי מחזיק בשבעה פלסטינים החשודים בהצתות, כשמשטרת מחוז שומרון ויהודה חוקרת שלושה על אותו אירוע ומשטרת ירושלים חוקרת שניים נוספים.

חוות הדעת המקצועיות של כוחות הכבאות מבוססות בין היתר על ממצאים בשטח כגון בקבוקי תבערה ששרידיהם נמצאו בגדר ההפרדה באזור נטף, בנזין באזור מוקד ההצתה בזכרון יעקב, שני מוקדים סמוכים לגדר ההפרדה שנתגלו באזור נירית, מוקד דליקה שהתגלה באזור גדר ההפרדה בבית סוריק (סמוך למבשרת ציון) וכן מתקן הצתה שנמצא באזור עין כרם.

הבוקר האשים ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) את הממשלה בכך שהיא ניפחה את נתוני ההצתות והעלה ציוץ ובו מודעה המופצת ברשת, לפיה מתוך 1,773 שריפות – רק בתשע ישנו חשד להצתה. לצד האשמות אלו, נכתבו ציטוטים של בכירי הממשלה שבהם מכריזים כי מדובר בגל של "".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לדברים וציין כי מדובר ב"קשקוש שקרי". "לא אתן לאף גורם להטעות את הציבור ולשקר לו בנוגע לגל השריפות. מדינת ישראל התמודדה עם טרור הצתות ושום הסבר אחר אינו מתיישב עם ממצאי גורמי המקצוע של רשות הכבאות ושל המשטרה. גם את הטרור הזה ננצח", אמר הערב ארדן.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.