19:04 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חרם על הרשימה המשותפת? רק לשבוע

חרם על הרשימה המשותפת? רק לשבוע

לאחר שחברי הרשימה הערבית החרימו את הלוויתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל מפלגת ישראל ביתנו הציעה כי המפלגות תחרמנה את נאומי המפלגה: "לסמן להם קו אדום ברור"

הקואליציה רצתה להחרים את נאומי הרשימה הערבית המשותפת ונבלמה. יוזמה פופוליסטית  מבית היוצר של "ישראל ביתנו" לפיה נאומי חברי הרשימה המשותפת נעצרה אצל יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לאחר שהיום התברר כי לא ניתן להחרים את נאומי המליאה. היוזמה קרמה עור וגידים לאחר שחברי הרשימה המשותפת החרימו את לווייתו של הנשיא התשיעי, שמעון פרס, אז פנה שר הביטחון ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ליו"ר הקואליציה ודרש להחרים את נאומי הרשימה המשותפת במליאה. היום (ב') לאחר דיון בהנהלת הקואליציה הוחלט לאמץ את היוזמה וכי יוחרמו נאומי הרשימה המשותפת במליאה.

הרשימה הערבית. "לשים קו אדום". צילום: פלאש 90
הרשימה הערבית. "לשים קו אדום". צילום: פלאש 90

לשאלת ח"כ אחמד טיבי, הבהיר יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין כי מבחינה פרוצדורלית, שר חייב להיות נוכח, ולא – הישיבה תינעל. בעקבות כך, הוחלט כי במהלך השבוע הקרוב כל חברי הקואליציה יחרימו את חברי הכנסת של הרשימה המשותפת במליאה רק לשבוע, מלבד שר אחד שיישאר בדיונים, וכך חברי הממשלה לא יהיו בנאומיהם של נציגי הרשימה המשותפת.

 היוזמה החלה לפני כשלושה שבועות, לאחר שליברמן ביקש מיו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן להעביר החלטה מחייבת בהנהלת הקואליציה על החרמת הרשימה המשותפת בכנסת. נתניהו נעתר להצעה והורה להחרים את נאומי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת לפחות בישיבת הכנסת הראשונה לאחר פתיחת מושב החורף, זאת כתגובה להחרמת הלוויית הנשיא התשיעי, שמעון פרס ז"ל.

‎בישיבת ראשי המפלגות שהתקיימה לאחר מכן במשרד ראש הממשלה, אמר השר ליברמן כי החלטתם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת להחרים את הלווייתו של פרס הייתה חציית קו אדום. ליברמן אמר כי חברי הרשימה המשותפת הוכיחו שאין טעם יותר להתדיין איתם או אפילו להתווכח עימם, וכי יש לקבל החלטה מחייבת על החרמת כל ההופעות והנאומים שלהם במליאת הכנסת וכך הפך החרם יום אחד לחרם ארוך טווח.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב: "הגיעה העת לסמן לרשימה המשותפת קו אדום ברור. חברי הרשימה המשותפת צריכים להבין כי אינם יכולים ליהנות מהדמוקרטיה של מדינת ישראל מצד אחד ומהצד השני לחתור תחת המדינה, להפגין אפס חמלה כלפי נפגעי טרור ישראלים, לתמוך בטרור ולנחם משפחות מחבלים. נגמרו הימים בהם התנהגות כזו עוברת ללא תגובה. מקוממת במיוחד העובדה כי חברי הרשימה המשותפת בחרו להחרים דווקא את שמעון פרס, אדם אשר פעל ללא לאות לקידום הדו קיום במדינה".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

אלאור אזריה הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה

אחרי שקוצר עונשו של אזריה בארבעה חודשים, פנה היום לוחם כפיר לשעבר לשחרור מיידי ומודה ששגה בחיסול המחבל: "בדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית"