No Tag To Print

צילום:פלאש 90

חרם סעודי סמוי משגע את הטורקים

משלמים מחיר על ההתנגדות להסכמי השלום?

מאות חנויות ובתי עסק ברחבי סעודיה הציבו באחרונה שלטים "ריק מסחורה טורקית". סוחרים רבים צמצמו עד כדי אפס את היבוא של סחורות מטורקיה ואפילו סוחרי הקפה הטורקי וויתרו עליו. אנשי עסקים בסעודיה מעריכים כי גם תנועת התיירות בין טורקיה לסעודיה צפויה לרדת בשיעור משמעותי ולא רק בגלל הקורונה.
המותג "מנגו" הספרדי כבר מחפש מפיצים ספקים חלופיים לסחורות שיוצרו בטורקיה ויוצאו לסעודיה ובחברה טוענים כי סעודיה "אסרה על כל היבוא והתוצרת הטורקית". בחברה הספרדית, שמפעילה 50 חנויות בסעודיה, אומרים לתקשורת כי הם "בוחנים אלטרנטיבות למוצרים מטורקיה לערב הסעודית".

אין אחדות
דגלי טורקיה והרשות הפלסטינית מונפים בהפגנה בבילעין ביולי 2016. צילום: פלאש 90

ביום שבת פרסמו שמונה איגודים עסקיים בולטים בטורקיה מכתב שהביע את חששם מ"היחס השלילי מצד סעודיה כלפי חברות טורקיות" ועוד קודם לכן הודיעו חברות טורקיות כי סעודיה מערימה קשיים על יצוא סחורות טורקיות לממלכה, ואף מונעת הכנסת חלק מהסחורות. טענה אחרת היא שסעודיה מעכבת אותן בנמל זמן רב, טרם שישוחררו מהמכס ויצואנים טורקים אישרו כי אכן המוצרים שלהם נתקלו בעיכובים ארוכים במכס הסעודי בחודש האחרון.
ממשלת סעודיה מכחישה כי הטילה מגבלות על סחורות טורקיות וטוענת, כי לא נרשמה ירידה בסחר בין שתי המדינות, מעבר לירידה שנובעת מהשלכות הקורונה. בהצהרה של משרד התקשורת, טוענת ריאד כי היא מחויבת לסחר חופשי ולהסכמים ולאמנות הבינלאומיות.

אילוסטרציה מסגד בסעודיה. קרדיט: ללא

אלא שבאחרונה קרא עג'לאן עג'לאן, יו"ר לשכת המסחר בריאד, להחרים את "כל מה שמגיע מטורקיה" וזאת בתגובה "לעוינותה של ממשלת טורקיה כנגד הנהגתנו, ארצנו ואזרחינו". בציוץ בטוויטר, כתב ראש לשכת המסחר כי "החרם הוא על כל מה שהוא טורקי, יבוא, יצוא, השקעות או תיירות".
"כל דבר שמיוצר בטורקיה או שמגיע דרך טורקיה הוא בבחינת אסור בסעודיה", אמר גורם במפרץ שתדרך עיתונאים.

אבל צעדי האיתות הסעודים ברורים. ההכרזה על החרם הכלכלי על טורקיה באה ממש ביום השנה השני לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י, שחוסל בשגרירות סעודיה באיסטנבול והביא למשבר בין המדינות ולחילופי האשמות.

אף שהיקף הסחר השנתי בין טורקיה לסעודיה עומד על סכום של 5 מיליארד דולר בלבד בשנה, הרי שצעדי החרם הבלתי פורמאלי על טורקיה עלולים לפגוע בכלכלה הטורקית, שחווה באחרונה קשיים גדולים ממילא.

בעיקר נובע החשש הטורקי מהצטרפות מדינות נוספות במפרץ לסעודיה. חרם מפרצי כבר הביא לצעדים משמעותיים על קטאר, בת בריתה של טורקיה ושותפתה למימון "האחים המוסלמים". בשנת 2017 הובילה ערב הסעודית חרם כלכלי נגד קטאר כחלק מלחץ דיפלומטי והאמירויות הצטרפו למאמץ הסעודי. טורקיה מצדה תמכה בקטאר ואף פרסה בה כוחות. סוחרים בטורקיה חוששים כי עמדת הממשל הטורקי כלפי סעודיה תעודד את הקמפיין נגד מדינתם ובעיקר נוכח העוינות הטורקית להסכמי הנורמליזציה עם ישראל. מוסטפא גולטפה, ראש איגוד יצואני הלבשה באיסטנבול, אמר לתקשורת, כי כל הקמעונאים המייצרים בטורקיה ומייצאים למדינת המפרץ כבר נפגעו. "אנחנו מדברים על כל המותגים הגלובליים שיש להם חנויות בסעודיה, שמייצרים בטורקיה ומוכרים שם". טורקיה היא אחת מיצרניות הטקסטיל הגדולות באירופה ובמזרח התיכון. בשנת 2017 עמד יצוא הבגדים על 17.7 מיליארד דולר. חברת H&M השבדית הודיעה כי "מוקדם להגיב על מגבלות הסחר שהתגלו באחרונה ועל משמעותן". גם הענקית "מארקס אנד ספנסר" הבריטית והאינדיטקס הספרדי, שמפעילים חנויות בסעודיה, סירבו להגיב, אולם מנגד, מארסק, ענק התובלה הימית, כתב ללקוחותיו הטורקים בחודש שעבר והתריע על הבעיות הגוברות במכס בסעודיה. המתחים השפיעו גם על תחום התעופה וחברת "טורקיש איירליינס" נאלצה לבקש אישור סעודי מיוחד לפתיחה מחודשת של הקווים שעוברים מעל סעודיה בדרכם לדובאי. הסכסוך החדש בתחום הסחר מעיד על הסלמה משמעותית ביחסי המדינות היריבות. היחסים בין טורקיה לערב הסעודית ואיחוד האמירויות הערביות, שמחזיקות בכלכלות הגדולות ביותר במזרח התיכון, הפכו למתוחים ככל שגברה תעוזתו של הנשיא ארדואן מול מדינות ערביות ובעיקר נוכח התמיכה בקבוצות איסלאמיסטיות. בין הסעודים לטורקים קיים סכסוך חריף בשל תמיכת האחרונה באחים המוסלמים ובעקבות המאבק על ההגמוניה על המחנה הסוני במזה"ת וזה החריף בעקבות פרשת רצח ג'מאל ח'שוקג'י. סעודיה גם חוששת כי טורקיה פועלת לייסד גוף איסלאמי חלופי לארגון השת"פ האיסלאמי שיושב בג'דה.

It is not Android