עשרות חקלאים מגדרה ויישובי הסביבה נפגשו השבוע למה שהם כינו 'מפגש חירום' בעקבות מגמה מסיבית ומתמשכת של רכישת קרקעות באזור על ידי בני מיעוטים. בפאנל הדוברים בכינוס השתתפו אלכס חפץ, מנכ"ל חברת הימנותא, ראש המועצה האזורית ברנר דורון שידלוב, העיתונאי , מפקד תחנת משטרת יבנה, ועמיחי יוגב, מנהל הפעילות של בדרום ובשפלה.

כזכור, בשנתיים האחרונות הוקמה באזור רשת מקבצים בלתי חוקיים על ידי ערבים ובדואים, תופעה המתאפשרת הודות לרכישה חלקית של קרקע באופן חוקי, הנמשכת בהשתלטות אגרסיבית על קרקעות פרטיות סמוכות, השייכות לחקלאים יהודיים באזור גדרה, רחובות, בסיס תל נוף והמושבים הסמוכים.

צילום: תנועת רגבים
צילום: תנועת

 

עמיחי יוגב מתנועת רגבים סקר בפני המשתתפים את היקפי התופעה, שנחשפה הודות למעקב הסמוי שביצע איש קש מטעמם. המעקב העלה כי חלק ניכר מעסקאות אלו, בוצעו גם תוך העלמת מס של מאות אלפי שקלים, וכי מתחת לחממות החקלאיות המוקמות בשטח, מסתתרים שימושים בלתי חקלאיים בעליל: מבני מגורים, קולטים סולריים לאספקת חשמל, צלחות לוויין, פאב מאולתר ואפילו בריכות שחיה.

"אפשר לומר בעצם כי מדובר בתנועה ציונית הפוכה", אמר העיתונאי יועז הנדל שנתן סקירה היסטורית על המתרחש באזור. "רק שהפעם הקרקעות עוברות מהיהודים לערבים. זה חוקי במדינה דמוקרטית. זכות הקניין חשובה אבל אי אפשר להימלט מהמחשבה על המשמעות ההיסטורית. באדמות החלוצים, שבעים שנה לאחר הקמת המדינה, המאבק על אדמות הלאום עדיין ממשיך להתנהל".

אלכס חפ"ץ מנכ"ל הימנותא ששמע את הדברים אמר לחקלאים כי יו"ר קק"ל וההנהלה, הנחו את הגורמים המקצועיים בקק"ל באמצעות הימנותא, לרכוש במחירי שוק מחקלאים ומבעלי קרקע קרקעות במתחם זה ובכל מקום.

"קק"ל תתכלל את האירוע ותרתום גופי ממשל שונים כמו רשות המסים, פיקוח על הבניה, סיירת ירוקה, רשות מקרקעי ישראל וכל גוף שיוכל לסייע להפסיק את התופעה", ציין חפץ.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.