אני רואה תגובות מהשמאל על כוונתו של נשיא ארה"ב להכיר בירושלים כבירת ישראל ופשוט תופס את הראש. ליצירתיות אין גבולות: יש את אלו שטוענים שאין צורך בהכרה בינלאומית, ההחלטה תבעיר את וממעיטים בגודל ההישג המדיני. מתי התרחקתם כל כך מהציונות שעצם האפשרות לא ממלאת אתכם באושר? מתי האינטרס הפלסטיני הפך לקודם לזה הישראלי? פשרה היא אמצעי לחיות כאן בשלום, אבל קודם צריך להבטיח את החיים כאן.

הזלזול הזה בהכרה בינלאומית כל כך לא אופייני למחנה השמאל, שמתחנן מדי יום לטפיחה אירופית על הגב. אבל כשזה פוגע בפלסטינים, פתאום התמיכה הבינלאומית נעשית חשובה כקליפת השום, ממש עם לבדד ישכון.
תיאודור הרצל, חוזה המדינה, לא השתוקק להכרה בינלאומית? חיים וייצמן, הנשיא הראשון, לא רדף אחרי בלפור עד שהשיג את ההכרזה המפורסמת? ודוד בן גוריון, לא הפעיל את הלובי היהודי אצל טרומן כדי להשיג הכרה אמריקאית במדינת ישראל? מה בנוגע להסכמי אוסלו, עליהם חתמו רבין ופרס, ששיווקו אותם כניסיון ישראלי להשיג לגיטימציה? וההתנתקות, שהבטיחו שתספק לנו אשראי בינ"ל לפעול מול הטרור?

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
נשיא דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

זה מופרך שעכשיו דווקא הימין הוא זה שצריך להסביר על חשיבות ההכרה הבינלאומית לשמאל. הרי השמאל יודע כמה אנו קטנים, כמה אנחנו זקוקים לחסדיהן של האומות. זו הסיבה בגללה חלק מקיצוני המחנה פונים פעם אחר פעם לאיחוד האירופי, לארה"ב או לאו"ם בניסיון לגרום לאלו להפעיל לחץ על ישראל.

ושוב הפחד הזה מהטרור פלסטיני שמצמית אותם. כששר החוץ הבריטי בלפור הודיע שברצונו להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל – הערבים התקוממו. כשהבריטים הגישו את הספרים הלבנים והגבילו את העלייה היהודית – הערבים התקוממו. כשבאו"ם החליטו על תכנית החלוקה, הערבים התקוממו. כשצעדנו יד ביד עם הפלסטינים וממשלת ישראל עשתה יד אחת עם ערפאת וחתמה על הסכם אוסלו -הערבים התקוממו. כשהתחדשו המגעים בין הרשות הפלסטינית וישראל – בשלטון ברק – הערבים התקוממו. כשישראל נסוגה מעזה, הערבים התקוממו. נו אז, הערבים יתקוממו? שיתקוממו. אנחנו ננצח אותם שוב ושוב, עד שיבינו.

שלום אינו המטרה, אלא רק האמצעי להשגת המטרה של הציונות

יש את אלו שמקטינים את ההכרזה. זו לא העברת השגרירות, הם אומרים. זו רק הצהרה שאין לה משמעות בפועל. זאת טעות, זו לא החלטה של מה בכך. זה הישג מדיני כביר, בייחוד לאור שמונה השנים שעברה ישראל עם אובמה – שתמך בפלסטינים כמעט כפי שטראמפ תומך בישראל. אבל השנאה לנתניהו ולימין עיוורה את השמאל.

אולי מה שמפחיד את השמאל יותר מכל, זו ההבנה שמדובר בהחלטה שמעגנת אותנו אל . אם וושינגטון מכירה בבעלותה של ישראל על , איך תוכל מחר לדרוש מאיתנו להיפרד ממנה? זו בדיוק אותה הסיבה בגללה הפלסטינים עדיין כועסים על : היא עיגנה את לעם היהודי. אולי השמאל מפחד להיקשר לארץ ישראל?

לסיום, חשוב להזכיר, שלום אינו המטרה, אלא רק האמצעי להשגת המטרה של הציונות: בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מקרבת אותנו אל המטרה הזו, לא מרחיקה אותנו ממנו. עלינו להודות שזכינו לחיות בתקופה בה חלק נוסף מהחלום הציוני מתממש, לא לפחד ממנו.:עוד באותו נושא