האם התשתית התת-קרקעית של חמאס מתרחבת? בהודעה רשמית ותקדימית, מפרסם ארגון הטרור בעזה דו"ח מסכם על פעילות חפירת מנהרות הטרור ההתקפיות מרצועת עזה לשטחי ישראל בשנה החולפת.

21 פעילי חמאס שעסקו בפרויקט כריית המנהרות נהרגו במהלך עבודתם "בבטן האדמה", לשון ההודעה.

מחבלים נהרגו בקריסת מנהרה בעזה. ארכיון. פלאש 90
21 הרוגים ב-2016. ארכיון. פלאש 90

 

לא ברור אם גם המחבלים שנהרגו מהצפות המנהרות הנחפרות מהרצועה לכיוון מצרים נכללים בספירה זו.

כזכור, במסגרת הסכם הפסקת האש שנחתם עם חמאס בסיום מבצע 'צוק איתן', התחייב הארגון לחדול מהמשך חפירת המנהרות לעבר שטח ישראל. אך הארגון הפר את ההסכם ומפעיל מאמצים רבים להרחבתן.

בנובמבר האחרון שלח מבקר המדינה טיוטת דו"ח הסוקרת את תפקוד הממשלה בזמן מלחמת "צוק איתן" ביולי 2014. הטיוטה נשלחה לאישים המבוקרים בסיווג אישי, אך תוכן הדו"ח הודלף לכלי התקשורת. הדו"ח מכיל ביקורת חריפה על תפקוד הממשלה בזמן המלחמה, בפרט על משה יעלון, שר הביטחון לשעבר.

יוסף שפירא, מבקר המדינה, טוען שהזהיר על איום המנהרות בפברואר 2014, 4 חודשים לפני העימות בעזה. לפיו, הממשלה התעלמה מאזהרות שונות הנוגעות לאיום המנהרות. כמו כן, מתוך הדלפות הדו"ח עולה שהממשלה התעלמה גם מהתראות השב"כ על מנהרות, ששר הביטחון לא הגיב כראוי להתחמשות החמאס ולא גיבש תגובה נגדתית.

מכשול נגד מנהרות חמאס

בספטמבר דווח כי בצה"ל מאיצים את העבודה על פרוייקט "המכשול" שנועד להגן על ישובי עוטף עזה מפני חדירות מחבלים. במרכז הפרוייקט חומת בטון סביב רצועת עזה שתתנשא מעל האדמה, אך גם עשרות מטרים מתחתיה. מטרתה למנוע חדירות מחבלים אל תוך מדינת ישראל באמצעות מנהרות התקפיות של חמאס.

מנהרה חמאס
"המכשול" ישים סוף למנהרות חמאס? צילום: פלאש 90

 

"הם יבינו שהם חופרים לעצמם מלכודות מוות", תיאר בכיר בצה"ל את הפרוייקט שעלותו מעל 2 מיליארד שקלים, ושהקמתו צפויה להסתיים בעוד כשנתיים. לדברי משרד הביטחון "הליך המכרז נמצא בעיצומו".

תחילה יוקם המכשול מול ישוב הצמוד לגדר עם רצועת עזה, וכבר בימים הקרובים ניתן יהיה לחזות בעבודות מול אחד מישובי המועצה האזורית שעבר- הנגב. בסיורו האחרון של הרמטכ"ל גדי אייזנקוט באזור הוא הציג את "המכשול" כ-"פרויקט הדגל" של צבא הגנה לישראל.

תושבי עוטף עזה כבר עוקבים אחר התקדמות הפרוייקט שיאפשר להם להיות שקטים מפני איום המנהרות. הקמתו תפסה תאוצה לאחר שהושקעו לטובת העניין 600 מליון שקלים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20