חמשת המחבלים הנעדרים שנקברו תחת הריסות המנהרה

חמשת המחבלים הנעדרים שנקברו תחת הריסות המנהרה

ביטאון חמאס מפרסם את שמות ותמונות חמשת המחבלים הנעדרים שנקברו תחת הריסות המנהרה שפוצצה השבוע בעזה. ‏כל החמישה: פעילי הג'יהאד האיסלאמי.

‏בג'יהאד ובחמאס הודיעו כי הם דוחים את דרישת המתפ״ש להתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים בעזה בתמורה למתן אפשרות לחיפוש גופות המחבלים בשטח ישראל: ‏"זו משוואה לא ראויה. לא נשאירם מאחור ולא נשקוט, נעשה הכל להשיבם".  בתוך כך, צה"ל נערך להסלמה בגבול הגדר עם עזה לקראת תפילות יום השישי.

כזכור, ביום רביעי העביר ארגון הצלב האדום העביר לישראל את בקשת חמאס לאפשר לגורמים פלסטינים לחלץ את גופות מחבלי הג׳יהאד האסלאמי ממנהרת הטרור שהושמדה השבוע על ידי צה״ל. משפחות החללים הנעדרים הדר גולדין הי"ד ואורן שאול הי"ד קראו לממשלה שלא להיענות לבקשה. "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה", אמרו המשפחות.

יושבי ראש השדולה להשבת החיילים, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ עמיר פרץ מסרו כי "אם חמאס רוצה את גופות המחבלים שקבורים תחת הריסות המנהרה, שישיב לנו את הנעדרים".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, שוחח אמש (ה') עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, והבהיר באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת עזה, ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים.

בתגובה עתר ארגון השמאל הקיצוני 'עדאלה' לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל "לאפשר ללא דיחוי את כניסתם של צוותי החילוץ וההצלה הפלסטינים בעזה ל'אזור החיץ' בעזה לצורך איתורם וחילוצם של לכודים". העתירה הוגשה גם בשם אביו של אחד הנעדרים, חסן עבד אלגליל סבאחי ומרכז 'אלמיזאן' לזכויות אדם בעזה.

שקד: "היועמ"ש יגן על עמדת צה"ל בעניין אי שחרור גופות המחבלים"

הבוקר פרסם עיתון "מעריב" כי  היועמ"ש קבע שעמדת המתפ"ש על אי שחרור גופות המחבלים שנהרגו בפיצוץ המנהרה – אינה חוקית. שרת המשפטים איילת שקד ומשרד המשפטים הכחישו את הפרסום. "מדובר בקשקוש", הבהירה השרה בטוויטר, "היועמ״ש עובד עם צה״ל ויגן אם יהיה צורך על עמדתו". במשרד המשפטים הוסיפו כי "אין שחר לטענה".

"הרינו להבהיר כי היועץ המשפטי לממשלה פועל בשיתוף פעולה מלא עם מערכת הביטחון וצה״ל לגיבוש מענה משפטי לאירוע ולצורכי הביטחון", מסר דובר המשרד. "בחוות דעתו הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי לפי המשפט הבינלאומי ולפי פסיקת בג"צ, ניתן למנוע את החיפוש או להשהות אותו לאור שיקולי הביטחון אותם הציגו הגורמים הרלבנטיים".

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20