במסגרת החקירה שמנהל מזה שבוע, פתח הארגון במצוד הכולל גל מעצרים של מי שנחשדים כ"" עם חיסול מהנדס הטרור של התנועה, המחבל מאזן פוקהא, שחוסל בשבת שעברה בצפון רצועת עזה. בהודעה שפרסם משרד הפנים בממשלת חמאס בעזה, הודיע הערב (ש') הארגון כי מנגנוני הביטחון מעלים הילוך בפעילות לאיתור ולכידתם של משתפי פעולה עם ישראל במהלך הימים הקרובים. כבר ביום שלאחר החיסול, האשים הארגון את ישראל ואיים כי לא יעבור על כך בשתיקה, אולם עד היום לא חשף פרטים מתוך החקירה עצמה. איסמעיל הנייה, מראשי חמאס, הודיע הבוקר (ש') כי מנגנוני הביטחון ברצועה עובדים ללא הפסקה כדי לחשוף מי עומד מאחורי החיסול.

מחבל חמאס שחוסל, מאזן פוקהא
מחבל חמאס שחוסל, מאזן פוקהא

 

זהו כבר היום השביעי של הסגר אותו כפה חמאס על עזה ואין יוצא ובא במעברי הגבול מהרצועה ואליה. המעבר בין הרצועה לישראל נסגר עד להודעה חדשה וכן נסגרו כל היציאות מעזה נסגרו כולל איסור על דייגים לצאת לים. ככל הנראה, חמאס רוצה להקשות על המתנקשים והסייענים שלהם בבריחה מהרצועה. על כך ספג הארגון גינוי מהאו"ם והואשם בכך שהוא מסכן את תושבי עזה על ידי סגירת המעבר עם ישראל. הסוכנות ההומניטרית של האו"ם (OCHA) אמרה כי האמצעים שננקטו הינם: "רשלניים ופוגעים במגזרים החלשים ממילא ברצועה". לפי הסוכנות, טיפול רפואי נמנע מעשרו בני-אדם השבוע בישראל וברשות ובמקביל אנשי מקצוע בינלאומיים לא הורשו להיכנס לשטח הרצועה כדי לעבוד בפרוייקטים שונים הקשורים לפיתוח עזה. הבוקר משרד הפנים ברצועה הורה על היתר לאנשי או"ם ולאנשי הצלב האדום להיכנס ולצאת מהרצועה ואליה.

כזכור, רצועת עזה רעשה בסוף השבוע לאחר שביום שישי בלילה המחבל מאזן אל-פוקהא – מחבל, אסיר ביטחוני לשעבר, ששוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים עם גלעד שליט. פוקהא חוסל ביריות בראשו מטווח אפס על ידי אלמונים שהשתמשו במשתיקי קול ונמלטו מהמקום. בחמאס ובג׳יאהד האיסלאמי מיהרו להאשים את ישראל שלטענתם שלחה חוליית רוצחים משתפי פעולה. בישראל סירבו בסוף השבוע להתייחס לפרסומים.

הלווית המחבל פוקהא בעזה. צילום: פלאש 90
הלווית המחבל פוקהא בעזה. צילום: פלאש 90

 

על הכוונת: בכירי מערכת הביטחון בישראל

ביום רביעי השבוע, יצא חמאס באיום להוציא לפועל נקמה ברמה חריגה על חיסול פוקהא. תומכי הארגון הפיצו סרטון בו נראה מחבל חמאס מכוון יורה צלפים כשהוא מוסווה ומתכונן לירי. הסרט הוכן אמנם על ידי תומכי חמאס, ולא על ידי הטרור בעצמו, אך רוח המפקד שורה עליו.

חמאס מאיים על בכירי מערכת הביטחון של ישראל

על הכוונת נמצאים שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המוסד יוסי כהן, האלוף אביב כוכבי(סגן הרמטכ"ל הבא), השר לביטחון פנים גלעד ארדן, ומפקד חטיבת הקומנדו אל"מ דוד זיני. הסרטון נחתם בכיתוב "סוג הגמול יהיה לפי המעשה", עם רמיזה לכך שהפגיעה בפוקהא היא פגיעה משמעותית.

מוקדם יותר השבוע הבטיח חלאד משעל, ראש הזרוע המדינית של חמאס, כי תנועתו תיענה לאתגר שהציבה ישראל. "הכיבוש הציוני חושב שהוא קובע את חוקי המשחק מולנו. אנחנו מקבלים את האתגר ונוכיח אחרת. הנהגת חמאס יודעת מה עליה לעשות והיא בעלת אחריות ומנהלת מאבק גם פוליטי ומשדרגת אותו אבל לא תעזוב את דרך ההתנגדות".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.