הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל, חשפו במהלך החודשים האחרונים חמאס רחבה, אשר פעלה באזור העיר . התשתית מנתה למעלה מ-20 פעילי חמא"ס מרחבי אזור .

מתוך 'לפני כולם' הערב (ה')

מחקירת השב"כ עלה כי התשתית פעלה למימוש פיגועי במרכזי ערים בישראל וכן לביצוע פיגועי באזור יהודה ושומרון.

מעבדת נשק בשכם. צילום ארכיון: דוברות המשטרה
מעבדת נשק בשכם. צילום ארכיון: דוברות המשטרה

עם חשיפת התשתית ומעצר חבריה, פעילותם, טרם עלה בידם לממש את כוונות הפיגוע. מרבית העצורים ריצו בעבר תקופות מאסר שונות, על רקע מעורבותם בפיגועים ובפעילות כנגד ישראל.

במסגרת החקירות בשב"כ מסרו המעורבים, כי במהלך החודשים מאי-אוגוסט 2016, הקימו מעבדת חבלה בשכם ובה יוצרו כ-7 ק"ג של חומר נפץ מסוג TATP, אשר ממנו הוכנו מטענים, שנועדו לשמש לפיגועי התאבדות בירושלים וחיפה וכן לפיגועי תופת בתחנות הסעה.

במקביל לכך רכשו נשק מסוג M16 במטרה לבצע פיגועי ירי לעבר אזרחים ישראלים.

לצורך פיגועי ההתאבדות גויסו ארבעה מחבלים מתאבדים, שאמורים היו לשאת את המטענים על גופם ולבצע את הפיגועים באזורים הומי אדם בירושלים וחיפה.

בחקירתם בשב"כ הסגירו הפעילים מטענים מוכנים להפעלה, חומרי נפץ שייועדו לפיגועי ההתאבדות, וכן נשק מסוג M16. עוד הוסגר ציוד נוסף לייצור מטעני השהייה אותם התכוונו להניח בתחנות הסעה.

התשתית נתמכה על ידי רשת רחבה של סייענים בתחומים שונים, אשר סייעו בידה, בייצור והסתרת חומרי הנפץ, רכישת והסתרת נשק, העברת כספים למימון הפעילות וכן הסתרת מבוקשים.

חמאס שכח מהתשתיות, האו"ם שכח מהטרור. צילום: פלאש 90
מעזה ליו"ש. צילום: פלאש 90

גורם בכיר בשב"כ מסר כי "חקירת השב"כ חשפה כי מדובר בתשתית חמא"ס היררכית ומאורגנת, אשר אילולא סוכלה, הייתה מוציאה לפועל פיגועים קשים. הודות לפעילות מודיעינית ומבצעית מורכבת של שב"כ וצה"ל, התשתית שהייתה במוכנות גבוהה להוצאה לפועל של פיגועי ההתאבדות רצחניים, סוכלה מבעוד מועד".

עוד הוסיף הגורם, כי "חקירה זו חושפת, פעם נוספת, את המאמצים הרבים שמשקיע ארגון הטרור חמא"ס להקים תשתיות באיו"ש מתוך מטרה להוציא לפועל פיגועים כנגד ישראל".

קו 12 מפויח. צילום: הלל מאיר TPS
צילום: הלל מאיר TPS

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.