הפלסטינים לא יורדים מההר. בחמאס אמנם קיימו היום מצעד "ניצחון בקרב על מסגד אל-אקצא" בעקבות הסרת המגנומטרים, אך ממשיכים את המאבק וקוראים לפלסטינים בירושלים ויו"ש לצאת להפגנות זעם בשישי, כדי "להתנגד לפגיעה של ישראל במסגד אל-אקצא" ולהתעמת עם כוחות הביטחון הישראליים. תוך שהם נושאים את דגלי הרשות הפלסטינית ומציגים לראווה נשקים ודגם מוקטן של כיפת הזהב, קראו מחבלי חמאס לפלגים הפלסטיניים בגדה "להגיב לאירועים הנוכחיים כדי להרתיע את ישראל מפני המשך ההפרות נגד עמנו והמקומות הקדושים לנו".

מצעד בעזה לאחר הסרת המגנומטרים מהר הבית. צילום: התקשורת הערבית
מצעד בעזה לאחר הסרת המגנומטרים מהר הבית. צילום: התקשורת הערבית

 

גם ברשות הפלסטינית בראשות פת"ח עדיין לא מרוצים. "החלטתו של נתניהו לבדוק את המתפללים באופן ידני אינה מקובלת. היא אף גרועה יותר מהבדיקה במגנומטרים", הכריז שייח ראאד דענא, מבכירי הווקף בירושלים. דענא אמר את הדברים לאחר ישיבה של ההנהגה הפלסטינית שנערכה אתמול במטה הנשיאות בירושלים, בה הוחלט להסלים את המאבק נגד ישראל. למרות הסרת גלאי המתכות, ההנהגה קראה להמון העם הפלסטיני להמשיך ולקיים את התפילות בכיכרות מחוץ להר הבית ולא במסגדים. סגן מזכ"ל הוועדה המרכזית של פת"ח, השייח' עכראמה סברי סיידם, קרא להסלמת המאבק "עד שכל האמצעים של הכיבוש יוסרו". "אנו דוחים כל שינוי במסגד", הוא הסביר, "חייבים לחזור למה שהיה לפני ה-14 לחודש" (תאריך הפיגוע בהר). עד אז, הורה יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (מחמוד עבאס) – שגם השתתף בישיבה – להמשיך בהקפאת התיאום הביטחוני מול ישראל. יו"ר הרשות אף בירך על "ההגנה על אל אקצא מפני פעולות ישראליות".

לדברי סברי, "הקמנו ועדה של מהנדסים וטכנאים של הווקף כדי לבחון את כל העבודה המתבצעת על ידי שלטונות הכיבוש במסגד אל-אקצה במהלך היעדרות שלנו ממנו". הוא אף אישר כי הוועדה החלה להתכונן לפנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ובהכנות להצטרפות ל-28 ארגונים בינלאומיים.

"חייבים לחזור למה שהיה לפני ה-14 לחודש". שייח' סברי
"חייבים לחזור למה שהיה לפני ה-14 לחודש". שייח' סברי

 

ארדואן: "חיילים ישראלים מזהמים את אדמת אל אקצא במגפיים צבאיות"

על רקע המהומות והאיומים, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הוסיף שמן למדורה והכריז כי "כאשר חיילים ישראלים מזהמים את אדמת אל אקצא במגפיים צבאיות, באמתלה של נושאים שוליים ובקלות שופכים דם, הסיבה [שזה קורה, היא] שאנחנו [המוסלמים] לא עשינו די כדי לממש את תביעותינו על ירושלים". הוא קרא למוסלמים לקחת חלק בהגנה על אל אקצא. "אלה שביכולתם לבקר באל אקצא, חייבים לעשות זאת. אלה שלא יכולים לבוא צריכים לשלוח סיוע לאחינו הנמצאים שם", צוטט בסוכנות הידיעות הטורקית 'אנדולו'. "הנסיגה של ישראל מהצבת ויישום גלאי המתכות הפוגעים במוסלמים היא צעד נכון, אך לא מספק".

משתלח. ארדואן. צילום: רויטרס
"כל יום שירושלים תחת כיבוש זהו עלבון עבורנו". ארדואן. צילום: רויטרס

 

הנשיא הטורקי הוסיף כי "ישראל מרוויחה מחולשתם של המוסלמים, מבצעת פעולות לא חוקיות בירושלים. לא נשתוק על אל-אקצה". ארדואן חזר על עלילת 'אל אקצה בסכנה' ואמר כי "ישראל פועלת כדי לשנות את הצביון האיסלמי וההיסטורי של העיר ירושלים הכבושה. ההגנה על ירושלים היא אחריות של כל המוסלמים".

דבריו של ארדואן מגיעים על רקע מעורבות הולכת וגוברת של טורקיה בעיר העתיקה. באחרונה נחשף כי אנקרה משקיעה מיליוני דולרים בעמותות וגופים במזרח הבירה על מנת לחזק את מעמדה בקרב התושבים הערביים. כמו כן, דגל הסהר האדום נראה תדיר יותר על חלונות בניינים בירושלים.

נאומו של ארדואן היום ממשיך גל של הסלמה ביחסים בין ישראל וטורקיה. אתמול אמר לחברי מפלגתו בפרלמנט כי ישראל אשמה בניצול המלחמה בטרור להשתלטות על אזורים קדושים למוסלמים בירושלים. וקרא למוסלמים לנהור למסגד אל אקצה: "אני קורא לאזרחי טורקיה ולמוסלמים ברחבי העולם לבקר במסגד אל אקצה בירושלים ולהגן על ירושלים".

"האחרון שיכול להטיף לישראל"

בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו לדברים בתקיפות: "מעניין מה ארדואן יאמר לתושבי צפון קפריסין ולכורדים. הוא האחרון שיכול להטיף לישראל".

מוקדם יותר גם משרד החוץ הודעה חריפה ובה תקף את נשיא טורקיה. "מי שחי לו בארמון של זכוכית, מוטב לו שלא ישליך אבנים", נמסר בהודעה הישראלית. "ימי האימפריה העות'מאנית חלפו עברו להם. בירת העם היהודי הייתה, הינה ותהייה ירושלים. בניגוד לעבר, זוהי עיר שממשלתה מחויבת לביטחון, חירות, חופש פולחן וכיבוד זכויות כל המיעוטים".

יש לציין כי רק לפני באוגוסט בשנה שעברה שילמה ישראל לטורקיה תשלומים כפיצוי עבור תקרית המרמרה, ורק באחרונה הושב השגריר הישראלי לאנקרה. עם זאת, מאז הממשלה הורתה על הצבת המגנומטרים בכניסה אל הר הבית, טורקים מפגינים מחוץ לבתי כנסת באיסטנבול, מה שהוביל להחלטת משרד החוץ לסגור את השגרירות לקהל.

גם בחודש שעבר תקף ארדואן את ישראל. אז זו הייתה הפעם הראשונה מאז הסכם הפיוס שנחתם בין טורקיה לישראל. "כל יום שירושלים תחת כיבוש זהו עלבון עבורנו. הם [ישראל] מרגישים כי יש להם חסינות מפני כל עונש על פשעיהם", אמר, וקרא: "על הקהילה הבינלאומית לעמוד נגדם. זה בלתי אפשרי לבסס שלום באזור אם הקהילה הבינלאומית תשאר אדישה למעשי ההרג והאכזריות".

המהומות נמשכות: המשטרה פיזרה מתפרעים מוסלמים

לאחר הסרת גלאי המתכות בכניסות להר הבית ובתום תפילת הערב אמש (ג'), החלו פורעים מוסלמים ליידות אבנים, לירות זיקוקים ולהשליך חפצים לעבר כוחות המשטרה סמוך לשער האריות. בתגובה המשטרה פיזרה את המפגינים באמצעות אמצעים לפיזור הפגנות.

ההתפרעויות בשער האריות אמש (ג'). צילום: קובי ריכטר, TPS

במהלך הפרות הסדר, שוטר נפצע קל בשער השבטים. הפלסטינים מדווחים על ילדה שנפצעה בשער האריות וילד נוסף שנפצע בעימותים במזרח העיר. עימותים גם בשכונת א-ראם. עוד דווח על זריקת בקתבים ממסגד בסילוואן. כוחותינו משתמשים בגז מדמיע נגד הפורעים ומבצעים מעצרים. בנוסף, מחבלים יידו 2 בקבוקי תבערה לעבר רכבים בכביש גוש עציון – ירושלים סמוך לאל חאדר. לא היו נפגעים בקרב כוחותינו.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20