ארגון הטרור חמאס העלה באחרונה את כמות שעות אספקת החשמל לרצועה מ-4 שעות ביום ל-6. כך דיווח היום (ראשון) אבי יששכרוף ב'וואלה'. עוד על פי הדיווח רכש ארגון הטרור מידי המצרים כ-30 מיליון ליטר סולר בתמורה ל-90 מיליון שקלים – על מנת לאפשר את חידוש הזרם.

תושבת עזה מדיחה כלים בחושך, יוני 2017. צילום: פלאש 90
תושבת עזה מדיחה כלים בחושך, יוני 2017. צילום: פלאש 90

בסוכנות הידיעות 'רויטרס' פורסם כי ביום שבת הגיע מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה לקהיר על מנת להיפגש עם בכירים בממשל המצרי, זהו ביקורו הראשון במדינה מאז התמנה לתפקיד במהלך חודש מאי. לפי רויטרס, בעת האחרונה חתרו בארגון הטרור לחדש את הקשרים עם השכנה מדרום.

חי ובועט. בכיר חמאס איסמעיל הנייה. צילום: פלאש 90
איסמעיל הנייה. צילום: פלאש 90

כזכור הקבינט המדיני-ביטחוני החליט במהלך חודש יוני לצמצם את אספקת זרם החשמל לרצועת עזה בעקבות בקשה מצד הרשות הפלסטינית ואבו מאזן, שמעוניין ליצור לחץ על חמאס ברצועה ולאחרונה אף הודיע כי יקצץ בעשרות אחוזים את הסכום שהוא מעביר לישראל כתשלום על אספקת החשמל לרצועה.

ישראל מספקת לרצועת עזה חשמל באמצעות עשרה קווי חשמל המייצרים 125 מגה וואט, כ-30% מאספקת החשמל הנדרשת בעזה. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-400 מיליון שקל לחודש, אותם מקזזת ישראל ממסי הרשות הפלסטינית. בהיעדרה של הרשות הפלסטינית, תשלום בגין צריכת חשמל בעזה יוכל להתבצע באמצעות הקהילה הבינלאומית או גורמים פרטיים, אך צפוי ליפול על חשבונה של ישראל.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20