מליאת הכנסת אישרה הלילה בין שני לשלישי, חוק המאפשר לממשלה לאשר תקנות חדשות בנושא הקורונה –  ללא צורך באישור הכנסת. לאחר דיון קצר בוועדת הקורונה של הכנסת, עלה הדיון להצבעה במליאה אחרי השעה 4 לפנות בוקר, ואושר ברוב של 29 מול 24 ללא נמנעים.

הצעת החוק קובעת כי כל צו שתאשר הממשלה יחול מיידית – אך יצטרך לקבל בתוך שבוע את אישור הכנסת. החוק מאפשר את המנגנון המדובר לממשלה רק לתקופה של חודש – עד ל-6 באוגוסט, אולם הממשלה רשאית להאריך אותו לתקופות נוספות שלא יעלו על 45 יום כל אחת – לתקופה כוללת בלתי מוגבלת. יחד עם זאת, ההסדר כולו נקבע כהוראת שעה עד 31 במרץ 2021. במקרה של הכרזה על מצב החירום תהא הכנסת רשאית לבטלה ברוב קולות, ואילו הממשלה חייבת לבטלה אם חדלו להתקיים הנסיבות המצדיקות אותה.

האופוזיציה תוקפת על אישור החוק . ח"כ יאיר לפיד יו"ר האופוזיציה אמר כי "החוק הזה ובוודאי חוק הקורונה הגדול פירושו שאפשר לסגור את התאטרון הזה, להגיד לכולנו ללכת הביתה, כי לא צריך יותר כנסת ויש רק רשות אחת מבצעת במדינת ישראל, אין רשות מחוקקת יותר. תודה רבה."

חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד אמר: "הממשלה קובעת והכנסת צריכה רק לאשר. אדם אחד יחליט ואח"כ כל הממשלה תגיד כן, טירוף מערכות, דיקטטורה. החוק מאפשר לממשלה לעשות מה שהיא רוצה ללא פיקוח הכנסת".

במענה לביקורת האופוזיציה על אישור "חוק עוקף כנסת" אמרה יו"ר ועדת הקורונה שאשא-ביטון: "אנחנו בתקופה קשה שבה צריך לקבל החלטות מהר. הכנסת תמשיך להיות חשובה".

בנוסף ישראל בדרך לסגר, היום צפויות להיכנס לתוקפן שורה של ההגבלות חדשות שכליהן החליטו אתמול בממשלה, ההגבלות הן:

אולמות מועדונים וברים – סגירה

בתי תפילה -עד 19 איש

מסעדות – 20 איש ישיבה בפנים, עד 30 בחוץ.

מופעי תרבות – ביטול

חדרי כושר ובריכות – סגירה

מלונות ללא ברים ומסעדות – עד 20 איש

הקנס על אי עטיית מסיכה עלה ל500 שקלים.

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.