הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') , התראיין הבוקר (ג') לתכניתו של ניב רסקין בגל"צ והתבטא בעניין דו"ח המבקר הצפוי להתפרסם היום בעניין "". חלוץ ביקר את הביקורת על הצבא ואת התנהלות הקבינט ואמר, "הקבינט הוא גוף פוליטי. לצערי הרב מעבר לאינטרסים של דיון במהות הביטחונית בה הוא אמור לעסוק, ישנם שיקולים רבים פוליטיים והם מתרבים ככל שההרכב של הקבינט, מכיל יותר אנשים שרואים עצמם ראשי ממשלה בפוטנציה בראי עצמם וכולם מתמודדים על אותם קהלי יעד של מצביעים". עוד הוסיף חלוץ, "הצבא משמש בסופו של יום ככלי לניגוח פוליטי, ראינו את זה תוך כדי ורואים את זה היום".

דן חלוץ: "המערכה בצוק איתן השיגה לפחות שקט יחסי של שנתיים וחצי ". צילום: פלאש 90
דן חלוץ: "המערכה בצוק איתן השיגה לפחות שקט יחסי של שנתיים וחצי ". צילום: פלאש 90

על השימוש בדוחות ובתחקירים בדיעבד על מנת להעביר ביקורת על התנהלות בזמן מלחמה אמר חלוץ:" "ישנם תמיד ליקויים בהפעלת כוח צבאי. מלחמה זה לא ישיבה בחדר ממוזג בירושלים וקבלת החלטות עם כוס קפה ביד. בדיעבד אפשר לעשות את הכל מצוין. בזמן אמת התהליכים קצת יותר מורכבים", עוד אמר בנושא: "השאלה היא איננה אם יש ליקויים, אלא אם חרף הליקויים הצלחנו להשיג את מה שרצינו."המערכה בצוק איתן השיגה לפחות שקט יחסי של שנתיים וחצי. "

 

הרמטכ"ל לשעבר העביר ביקורת חריפה על תהליך קבלת ההחלטות בקבינט. "לממשלת ישראל אין מנגנון אמיתי לקבלת החלטות בסוגיות ביטחון לאומי", והוסיף,  "המל"ל הוא גוף נטול תועלת שאיננו מקובל על המערכות הביטחוניות. והוא גוף שנועד לייצר מראית של משהו אבל לא להביא תוצאה, ומשכך הצבא והגופים הביטחוניים הופכים לגופים הדומיננטיים באשר לקבלת ההחלטות המבצעיות". על הדרך בה לדעתו צריכות להתקבל ההחלטות להבא אמר חלוץ: "הקבינט היחידי שרלוונטי במציאות הפוליטית שלנו היום הוא הרכב של ראש ממשלה, שר ביטחון, ראש אמ"ן, מוסד, שב"כ, משטרה ורמטכ"ל. כל הרכב אחר שמצרף לתוכו שרים למיניהם שהאינטרס שלהם איננו עוסק בתחום העיסוק הישיר שקבינט צריך לעסוק בו, רק גורם לנו נזק ולא תועלת".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.