ביה"ד דחה את העתירה להדחת ח"כ שרן השכל מהליכוד, אך קרא לה לשקול עמדתה נגד . כזכור, מוקדם יותר הבהיר ראש הממשלה נתניהו בישיבת הסיעה של הליכוד כי הצבעה נגד החוק היא הצבעה בעד הפלת הממשלה. השכל צפויה להימנע בהצבעה.

לפני כן, השופטים עקיבא נוף, מיקי מזר ונשיא ביה"ד של התנועה מיכאל קליינר ביקשו מבא כוחו של ח"כ דוד אמסלם, עו"ד אבי הלוי, ומח"כ שרן השכל להישאר לבד בחדר. הלוי הוא גם יועמ"ש המפלגה. זאת לאחר שהשופטים דנו בבקשת יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) בניסיון להדיח את חברת הכנסת שרן השכל, מכיוון שזו הודיעה כי היא מתנגדת לחוק המרכולים. נדגיש כי מדובר בדיון מקדמי, זאת מאחר ולהשכל לא ניתן די זמן ללמוד את העתירה, ועל כן לא בטוח שההחלטה בנושא תתקבל היום.
מהליכוד נמסר כי הצהרתה של השכל, שלפיה היא אינה מתכוונת להצביע עם הסיעה בעד הצעת חוק המרכולים, מהווה סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד ומפרה את החלטות הסיעה בכנסת. "נסיבות אלה מהוות עילה להפסקת חברות של המשיבה בתנועה לפי סעיפים 21א(ו) ו- 4 לחוקת תנועת הליכוד", נכתב בעתירה.
ח"כ דוד אמסלם וח"כ שרן השכל. צילום: פלאש 90
ח"כ דוד אמסלם וח"כ שרן השכל. צילום: פלאש 90
יו"ר סיעת הליכוד והקואליציה ח"כ דודי אמסלם מסר: "היועמ"ש של הליכוד שוחח עם ח"כ שרן השכל, לפני כשבוע, והבהיר לה, כי בנסיבות המיוחדות שנוצרו, אם היא לא תצביע בהתאם להחלטת סיעת הליכוד בכנסת בעד החוק, זו עילה להפסקת חברותה בליכוד. אי הצבעתה עלולה לפגוע ביציבותה של הקואליציה ובהמשך קיומה של הממשלה. בהתנהגותה זו היא מסייעת למפלגות המתחרות בליכוד ומחדל זה מהווה הפרה של הוראות חוקת התנועה, מטרותיה והחלטותיה".
אמסלם אמר עוד כי "השכל לא נבחרה לכנסת בבחירות ישירות, אלא בבחירות יחסיות, כלומר, בבחירות שבהן האזרחים הצביעו בעד 'מח"ל בראשות בנימין נתניהו' ולא בעד 'שרן השכל' ולכן יש לה חובת נאמנות לליכוד שהיא מכהנת מטעמו בכנסת. אני מצפה ממנה לקיים את התנאי הבסיסי – לכבד את החלטת הסיעה ולהצביע בעד הצעת החוק".

"מקווה לשכנע את שרן להצביע בעד החוק"

נשיא בית הדין של הליכוד, מיכאל קליינר אמר בפתח הדיון כי "מעולם לא עשינו שימוש בסעיף ההרחקה המבוקש. לא מתייחס לצד הציבורי או אם צריך להגיש בכלל". בדבריו, רמז לבא כוחו של אמסלם, שלא נכח בדיון, יועמ"ש הליכוד עו"ד אבי הלוי כי ההליך בו מבקשת התנועה לנקוט מהיר מדי וטעון.  הלוי השיב כי "אני מקווה שבסוף הדיון אשכנע את שרן להצביע בעד הצעת החוק ולא להפיל את הממשלה".

יועמ"ש הליכוד, עו"ד אבי הלוי. צילום: דוברות
יועמ"ש הליכוד, עו"ד אבי הלוי. צילום: דוברות
השכל תקפה את הלוי ואמרה: "אתה גורם נזק כי אתה גורר ח"כ לביה"ד. האם נכון לשים חבל תלייה על צאוורה של חברת כנסת? אין דרכים אחרות לשבת ולנהל שיחה עניינית? לשים גליוטינה על ראשי?". השכל הוסיפה כי "לאמסלם לא עשו את זה", והתייחסה למקרה בו אמסלם ונגוסה איימו על שלמות הקואליציה כאשר הממשלה הפסיקה להעלות לא יהודים מאתיופיה ארצה.

"לא שתי גדות לירדן"

בנקודה זו נשיא בית הדין קליינר פנה ליועמ"ש הליכוד ושאל: "למה אנחנו בביה"ד? למה לא בכנסת? זה צעד מרחיק לכת, זו פצצת אטום בנושא שהוא ליבה של הליכוד". הלוי: "אנחנו לא יכולים להשליט את תורת ז'בוטינסקי בכל דבר. אנחנו נאלצים להתפשר גם על האידיאולוגיה. אנחנו נאלצים לשרוד בגלל חוסר יציבות. היציבות מבטאת אינסוף ערכים". הלוי מצידו הזכיר כי השכל נבחרה ברשימת הליכוד, ולא כמועמדת עצמאית: "זה לא אמריקה שנבחרת באופן ישיר. שרן נבחרה בליכוד בראשות בנימין נתניהו". הדיינים דחו את דבריו, ומזר הזכירה כי החוק אינו בליבת מצע הליכוד: "זה לא שתי גדות לירדן".
פתח להדחתו מהליכוד? ראש הממשלה בנימין נתניהו, ינואר 2018. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מגבה את התהליך? ראש הממשלה בנימין נתניהו, ינואר 2018. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קליינר אמר כי עצם הדיון, אם יתקבל, יפתח אפשר להדיח ח"כים אחרים שחרגו מקווי המפלגה, בהם גם ראש הממשלה – זאת בעקבות נאום בר אילן שנשא ובו קיבל את רעיון שתי המדינות: "אין ספק שהדיון פותח פתח להרחקות בעתיד של נתניהו וכל חבר ליכוד אחר. זה מדרון חלקלק".
מי שהתייצב לצידה של השכל הוא מבקר התנועה, עו"ד שי גלילי, שהבהיר כי "אין עילה להרחקה". הדיין קליינר מסכים: "אין מחלוקת שאין עילה מפורשת להדחה מטעם של אי משמעת סיעתית".

גלילי הוסיף לעקוץ את יועמ"ש המפלגה ומקריא חוות דעת של הלוי, שבה נכתב שביה"ד לא יכול לקבוע לח"כ מה לעשות ושאין לביה"ד סמכות לפעול נגדו. "לפי חוות הדעת העילה היחידה היא פעולה בניגוד לחוקת הליכוד. שרן מצביעה בהתאמה לחוקה, כי כתוב מפורשות חופש מדת. ובכלל לא הייתה החלטת סיעה על הצבעה בעד החוק. איך יכולים לטעון שהיא מצביעה בניגוד להחלטה שלא נעשתה? אין בסיס לטענה כאילו הפרה החלטת מוסד של הליכוד. אמסלם אינו מוסד".

השכל ציטטה את אמסלם: "ח"כים מהליכוד מצביעים לפי צו מצפונם"

השכל, שמייצגת את עצמה, אמרה: "אני מבקשת לגלגל את העתירה מהמדרגות. לא יכול להיות שתהיה חרב מונפת מעל ראשי כשאני מבקשת לפעול לטובת הציבור שבחר בי". השכל גם ציטטה את נאומו של אמסלם נגד יאיר לפיד (יש עתיד) "אמסלם אמר בנאום שלו ללפיד- ח"כים מהליכוד מצביעים לפי צו מצפונם, לא חוששים שימחקו אותנו, בניגוד למפלגה שלך", בניסיון להפריך את העתירה נגדה. 
השכל בדיון על הדחתה. צילום: פלאש 90
השכל בדיון על הדחתה. צילום: פלאש 90
השכל הזכירה גם את הימנעותם של אמסלם ונגוסה בהצבעות ואמרה: "מה עשו להם? הדיחו אותם? בדיוק ההפך, נתנו להם מה שביקשו. לא יכול להיות דין שונה לחברת כנסת אישה וצעירה כדי שתיכנע". קליינר ענה: "לדעתי זו הרחקה אוטומטית לפי תקנון הכנסת".

"גם אקוניס, גמליאל אמרו שהם שוקלים הצבעתם בנוגע לחוק. גם בעלי תפקידים נוספים אמרו שזה חוק רע. החוק הזה לא יפיל את הממשלה. הטענה הזו לא נכונה. עליי אפשר לאיים, אבל למיקי זוהר לא יעשו את זה. אני מאד מקווה שזה לא בגלל שמדובר באישה צעירה. אחרת תסביר לי למה מיקי זוהר שאיים שלא יעביר תקציב לא זומן לביה"ד? אבי הלוי לא יכול להגיד לי ללכת הביתה, זה התפקיד של חברי הליכוד להחליט אם לבחור בי או לא, את ההחלטה שלהם אקבל".

קליינר: "חברי הליכוד אוהבים את העמדה שלך או את המאבק שלך, עד לנקודה שזה יביא להפלת הממשלה". גם הלוי תקף את השכל וטען כי בפעולתה היא מאיימת על עתיד הממשלה.

"אין מעלה גדולה משמירה על שלמות הממשלה"

השופט עקיבא נוף תקף את התנהלות יו"ר הקואליציה אמסלם ובא כוחו והאשים אותם בכך שאילצו את השכל לעמוד מאחורי עמדתה: "אין לנו סמכות לדון בעתירה ובטח לפני שהייתה החלטת סיעה. אתם לא השארתם לשרן ברירה. אבי, היה צריך לעמוד על שני רגליים אחוריות ולהגיד שאתה לא מוכן לייצג בעצירה הזאת. לא השארתם לשרן ברירה כעת היא לא יכולה לחזור בה. הפורום של בית המשפט הוא לא המקום לדון בזה. אריה דרעי לא במצב של להציב לנו אולטימטום".
על אף הדברים, הלוי מסרב למשוך את העתירה. השופטים אמרו: "הדיון הוא תיאורטי, אם לאחר תרצו להגיש עתירה תגישו". הלוי הדגיש: "אם לא יילך נעבור להרכב של חמישה, נחזור למרכז להעביר החלטה ונקבע את חוקי המשחק". לדברי יועמ"ש הליכוד: "אין מעלה יותר גבוה בליכוד מלשמור על שלמות הממשלה".

"אני לא מפחדת"

אתמול אמרה השכל בראיון לאמיר איבגי בתכנית "היום הזה": "בעבר הייתי לוחמת קרבית במג"ב. לא כדאי לאף אחד לפתוח מולי חזית".

בהתייחס לסאגת חוק המרכולים הבהירה השכל כי "כבר בשבוע שעבר ראינו שאיבדו כבר את הבושה בניסיון לאיים על חברי כנסת להצביע בעד החוק. אני לא מפחדת. החוק הזה הוא רע. לא רק לציבור שלנו, מצביעי הליכוד, אלא הוא גם משנה את הסטטוס קוו, הוא כופה אורח חיים על אוכלוסייה אחרת".

השכל מגיעה לדיון. צילום: דורון נחמיה
השכל מגיעה לדיון. צילום: דורון נחמיה, נתיב בליכוד

לדבריה, ״חוק המרכולים הוא חוק של מפלגה שבקושי עוברת את אחוז החסימה וכופה אורח חיים על ציבור שלם. זה חוק שמפלה בין עיר לעיר, מעמיק את השסע החילוני חרדי ומחייה ומלבה את הסכסוך הקשה משנות ה-90 על צביון המדינה. הליכוד היא תנועה מגוונת ומורכבת משומרי מסורת, דתיים וחילוניים. אנשים שהולכים בשבת בבוקר לבית הכנסת ובצהריים יושבים בבית קפה. רוב מצביעי הליכוד מתנגדים לחוק המרכולים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.